1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Покачен хормон пролактин и можност за забременување

Дискусија во 'Бременост' започната од sanaqualia, 4 февруари 2011.

  1. Ajasmina

    Ajasmina Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    A dali se osekavte podueni vo stomskot?
     
  2. whitepearl

    whitepearl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2011
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    38
    Дали на повеќето што ви е повисок сте имале проблем со менструација?
     
  3. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Jas ne ama znam oti moze da prave problem so menstruacijata
     
  4. BearMe

    BearMe Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2015
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    6.719
    Пол:
    Женски
    Искрено, со првото апче се осеќав како удрена по глава, се ми беше матно и ми се спиеше, уствари не ми се спиеше ама бев како замаена. Немав ни претстава што се случува со останатиот дел од телото :) Мислам имаше малку такво чувство ама си помина.
    Првиот циклус откога почнав со достинекс ми закасни неколку дена, а после беше нормално.
     
  5. Ajasmina

    Ajasmina Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Jas veke cel mesec eve pijam dostinex i uste ne se osekam dobro. Do koga ke bide vaka nekoj ako imal ist probem da spodeli iskustvo. Ic nemozam razmisluvam da gi prekinam
     
  6. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Дали знаете добар ендокринолог во околина на Битола/ Прилеп?
     
  7. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Дечки, пред две недели пролактинот ми беше дупло повисок од нормалата (на 3 ден од циклус,според референтна вредност на таа лабараторија) а сабајле испитував на друго место (независно од циклусот) и ми е 3,9 (од вредности: 1,1-25.0). Сношти за прв пат се напив Бромергон ама 1/4 и не верувам дека преку ноќ може така да се спушти. Што мислите вие? Се јавувам кај др ама не ми крева :( утре ќе одам но додека да појдам треба и вечер и сабајле да пијам по 1/4 како што ми рече, а ако ми е низок како на вторион резултат мислам нема потреба ...Уффффф стварно не знам каде да се обратам :(
     
  8. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Zatoa vo srbija pravat dneven profil na prolaktinot oti moze da se pokacuva samo vo odreden del od denot ili ako si bila pod stres togas mozno e I od toa da e bil visok a I mozno e rez da e greska ispitaj go ponovo pak prolaktinot mozes bilo koj den od ciklusot da go ispitas
     
    На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ajasmina

    Ajasmina Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    I mene sekoj pat mi e razlecen jas pijam dostinex
     
  10. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Сега ми ги прекина докторката Бромергонот, рече после наредна менструација да проверам пак Пролактин (по околу една недела од менструација а не на 3 ден) но и таа беше изненадена од резултатите и не знае во која лабараторија да ме упати аххаха :(
     
  11. elza23

    elza23 Нов член

    Се зачлени на:
    4 март 2019
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site,
    Imam visok prolaktin, prvo mi bese 84 od normala 24, pa 32, pa 44 pa sega 82. Otidov na endikronolog i mi kaza da pravam Magnetna rezonanca. Mnogu mi e strav od toa sto moze da pokaze.
    Inaku imam neredoven ciklus i imam 27 god. Pocnav da pijam dostinex i mi deluva vo prviot mesec i prolaktinot mi padna mnogu nizok pa mi kazaa da prekinam. Sega sakaat pak da go prodolzam no pred toa da napravam MR.
    Dali nekoj imal vakvo iskustvo i dali moze da spodelite?
     
  12. elza23

    elza23 Нов член

    Се зачлени на:
    4 март 2019
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Dali ti dadoa nekoj terapija? Dali magnetnata rezonanca bese neprijatna? Posto i na mene mi zakazaa
     
  13. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.677
    Допаѓања:
    14.260
    Пол:
    Женски
    На што магнетна резонанца? Инсистирај за причина. Се научиле во последно време само магнетна,магнетна.
     
  14. elza23

    elza23 Нов член

    Се зачлени на:
    4 март 2019
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Na glavata. Za da vidat dali imam adenom
     
  15. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    6.999
    Допаѓања:
    118.099
    Пол:
    Женски
    На 100 ка вредност пролактин не ми дадоа магнетна да правам, со таблети го држам на вредност од 5-10
     
  16. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    6.999
    Допаѓања:
    118.099
    Пол:
    Женски
    Јас сум на бромергон по 1/2 таблета секој ден
     
  17. elza23

    elza23 Нов член

    Се зачлени на:
    4 март 2019
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo Alishan30,
    So kolkava vrednost na prolaktin obicno se praka na magenetna rezonanca?
     
  18. RedRevolution

    RedRevolution Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    3.451
    Пол:
    Женски
    Да јас имав. Прво опушти се, ништо страшно и нека не те плашат со МР, мислам, ти направи си ама не се плаши, обично искача дека не е ама баш ништо и дека е од стресови, а и ако нешто искочи тоа е во 99% од случаите комплетно безопасно, а МР се прави само за да знаат што го качува пролактинот.

    Кога прв пат отидов на доктор за да видиме зошто не се случува бременост, прво што ми рече докторот беше да се проверат хормони и излезе дека пролактинот е висок, не ги знам овие мерки што ги пишуваш ама мене ми беше енормно покачен, граница од 100-500 а мене 2800 :envy:(facepalm):nod:

    Влегувам со резултатите кај докторов, а притоа појма немав ни што е пролактин ниту дека неплодност не е трајна дијагноза туку дека се се решава со терапија, абе ништоо, ги гледа резултатите и мртов ладен ненормалниот ми вика ''па јас не знам како си ти жива воопшто, ова е страшно, мора да е тумор, одма на МР'', да да, со овие зборови, јааас..... само што не се онесвестив, шок, пиштење, вриштење, си реков толку, готово, крај со мене...

    Одам на МР, фативме врска професор од Медицински факултет да ги гледа резултатите, паники, крај на светот... доаѓа професорот, се смее и ме прашува ''ти се нервираш ли многу, кој те нервира тебе толку? Овде нема ништо на снимкава, оди опушти се и не се нервирај за се нешто''.

    Пролактинот си го држев во нормала со години со по две апчиња достинекс месечно, по 1/4 неделно, неколку пати ми ги прекинаа и пак се качуваше, така да си останав да си живеам со терапија но здрава права сум.

    Имав и запушени канали, на крајот си станав мајка со ИВФ поради каналите а што се однесува до пролактинот :rofl: , камо тој да е единствениот проблем секаде.
     
    На venividivici, Andonia, LivingGlam и 2 други им се допаѓа ова.
  19. elza23

    elza23 Нов член

    Се зачлени на:
    4 март 2019
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Se nadevam deka ke bide se vo red. Bas me smiri :)
     
  20. ivanshe

    ivanshe Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    253
    Пол:
    Женски
    И јас имав покачен пролактин, кој го открив при испитување на хормони, среќа мојот гинеколог е супер па не ме исплаши, ниту ме прати на магнетна, затоа што е честа појава, но ми даде терапија, достинекс и си ја пиев повеќе од година, т.е додека не останав бремена. Немој да се секираш се поминува, фала му на бога еве уште малку и ќе си ја држам во раце мојата принцеза. Само биди истрајна и упорна, контролирај пролактин и уживај.
     
    На tina2018, elza23, Andonia и 1 друга личност им се допаѓа ова.