1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Покачен хормон пролактин и можност за забременување

Дискусија во 'Бременост' започната од sanaqualia, 4 февруари 2011.

  1. Tea88

    Tea88 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2019
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Не ми е баш редовен циклусот сега почна нешто да забушава. мене ми е да се нормализира вредноста на прл затоа сакав ама и јас читав дека не се пијат заедно. Достинекс мислам беа најевтини Бугарија или грешка сум ?
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  2. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.957
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    И во Грција се поевтини.
    4 ипол евра е шишенце се две апчиња внатре.
    Кај нас едно беше 360 ден, кога купував јас.
     
  3. Tea88

    Tea88 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2019
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Уште поевтини се Бугарија мислам 15 евра шишенце од 8 таблети
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  4. bube90

    bube90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    Zdravo, bi sakala vase iskustvo so pokacen prolaktin, odnosno dali moze da se zabremeni so pokacen prolaktin? Site ostanati hormoni se vo red, edinstveno ovoj hormon e so vrednost 69 od dozvoleni maksimum 35. Se obiduvame 2 meseci za bebence, se plasam deka toa e pricinata. :( Imam mnogu redoven ciklus, ginekologot ne sakase da mi prepise nikakva terapija mi preporaca da se napravi magnentna na hipofiza. Me pregleda i mi kaza deka i procesot na ovulacija e vo red. Koj moze da spodeli iskustvo?
     
  5. Tea88

    Tea88 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2019
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Јас забременив со прл 60 со ифв. не можеше да се спушти повеќе ни со терапија. причината за ифв е нередовен циклус и покачен прл. Само јас немав ни овулација ни циклус. Од досегашното искуство со пролактинот знам дека треба да биде во ред мислам пожелно е зашто не е квалитетна овулацијата односно јајце клетките макар што секогаш има исклучоци. исто ако е висок и во бременост најчесто предизвикува и спонтани затоа и пијав бромергон до 15 нед мислам беше. Мој совет ако не бидува неколку месеци земи си терапија. и уште нешто обавезно консултација со ендокринолог не со гинеколог.
     
  6. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.791
    Допаѓања:
    17.891
    2 месеци е краток период за да се рече дека постои проблем.
    Јас после 9 месеци обиди отидов на гинеколог.
    Мене пролактинот ми беше покачен за 5-6 па испив 1 таблета Достинекс па ми се регулираше. Во ист момент ми беше покачен и ТСХ, др ми рече дека едниот хормон е поврзан со другиот,па ми зголемија терапија за тироидната.
    После тоа останав бремена :)
     
  7. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Aa mene mi pomogna I toa mnogu
     
  8. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Jas imav 77 prolaktin I imav redoven ciklus a so prolaktin 51 imav I ovulacii
     
  9. Tea88

    Tea88 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2019
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Sekoj razlicno. Ima nekoi duri dojat zabremenuvaat. Vo globala prl pravi problem za bremenost i zatoa ginekolozite preporacuvaat da e vo normala. Jas ne mozev da zabremenam samo od nego. Bev rezistentna na terapijata i nekolku godini bezuspesno i so stimulacii. samo so ifv zabremeniv.
    A ti Meckicja zabremeni prirodno so visok prl?
     
  10. Emaema

    Emaema Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Кога се проверува пролактин, имали некој посебен ден или може било кој ден од циклус
     
  11. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.845
    Допаѓања:
    133.026
    Пол:
    Женски
    може било кога
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  12. bube90

    bube90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    Пролактинот е хормон стрес, кој и од мала возбуда лесно може да се покачи. Некаде прочитав дека витамни Б6 помага за намалување на пролактин. Ме интересира дали може фолна киселина и Б6 да се пијат истовремено? Веќе неколку дена ги пијам, плус пијам чаеви за опуштање, се дружам и се смеам ;) затоа што кај мене причината за покачен пролактин е пренапнатост и стрес. Прашањето ми е дали можам Б6 и фолна киселина да ги пијам во исто време?
     
    На Anomis11 и eta им се допаѓа ова.
  13. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.957
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Јас ги пијам заедно.
    Не гледам причина зошто би си пречеле еден со друг, фолната е всушност витамин б9.
     
    На Anomis11 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Tea88

    Tea88 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2019
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Пред мерење на прл се препорачува да сте наспани, да се немате туширано претходниот ден со топла вода зашто и најмала стимулација на градите знае да го покачи, еден час пред испитувањето да сте станати од спиење и пред да ви земат крв малку да поседите. Мене ми беше 35 вредност а по неколку дена на клиника 55. И др ми рече дека 35 е валиден резултат.
     
  15. Tea88

    Tea88 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2019
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Некаде читав ама никако да ми текни дека прл е висок после овулација или пред не ми текнува како беше ако знае некоја нека пиши. и јас ќе побарам да видам во која фаза е највисок.
     
  16. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Како го поднесувате Достинексот? Мене ми го препиша докторката за покачен пролактин и полицистични јајници, го пијам секој 3 ден по половинка, треба да испијам 20 и пак да проверам пролактин, а исто така пијам и Спиронолактон, а и двата го намалуваат притисокот и имам вртоглавици и често ми се слошува.
     
  17. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.845
    Допаѓања:
    133.026
    Пол:
    Женски
    Достинексот секогаш го пиев пред спиење така нема да ги осетиш вртоглавиците и нискиот притисок
     
    На SnowWhite8 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. bube90

    bube90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    SnowWhite8 колку ти е покачен пролактинот? Дали правеше мегнетна на хипофиза или директно ти препишаа терапија?
     
  19. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Правев магнетна 2009та и тогаш ми открија микроаденом на хипофиза и полицистични јајници и долго време пиев Диане па Јасмин што ми ги препишаа ендокринолозите во државна болница.
    Сега почнав со терапија кај гинеколог Борјанка кај поликлиника Тасевски во Куманово ја фалат дека била добра па ќе видиме.
    Сега последниот пат кога проверував хормони да беше покачен пролактинот 40 мислам дека беше.
     
  20. bube90

    bube90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    Дали покачен пролактин кај тебе е пречка да останеш бремена?