1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Покачен хормон пролактин и можност за забременување

Дискусија во 'Бременост' започната од sanaqualia, 4 февруари 2011.

  1. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Чим имаш микроаденом на хипофиза под дефолт треба да си под терапија, зашто хипофизата ти лачи поголемо ниво на пролактин.
    Со самото тоа доаѓа до проблем за забременување, спонтан или проблем со бебе ( предвремен пораѓај итн ).
    Имам и јас микроаденом на хипофиза. Кој сва среќа сменив ендокринолог и ми откри и ми погоди терапија. Зашто испадна дека неуспешни и биохемиски 6 инвитра паднале во вода само поради тоа. Почнав под терапија уште одма. Но, не со достинекс зашто во бременост несмее да се пие, а ја морав да сум под терапија. Бромергон 1/4 секоја вечер пиев од пред подготовка за ИВФ, па се до 34та недела од бременоста. Нормално под надзор на ендокринолог. Го прекинав за да дојам. Сепак идев секој месец на контрола за да следиме ситуација. Кога прекинав со доење го почнав пак и ќе си го пијам цел живот. Си идам на контрола од време на време. Сега здравје исто ќе тераме и за наредна бременост, а може и порано ќе ми го прекине така напомена, но ќе видиме отом потом.
    Битно терапија мора да се прима заради пролактинот. Но, сепак тоа со ендокринолог за терапија, нит со матични и нит со гинеколози. Сепак со доктор кој за тоа ичел и тоа му е струка.
    Иначе идам кај Катерина Адамова ендокринолог на Клиника на Ендокринологија. Ти ја препорачувам. Многу мои познанички кој сме со ИВФ , проблем со пролактин и проблем со забременување не води.
     
    На SnowWhite8, eta, Meckicja и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Do 34 ned li piese bromergon vo bremenost te prasuvam oti jas do 12 ned go piev I dvajca endokrinolozi mi kazaa togas da go pijam do 12 ned da napomenam jas nemam adenom na hipofizata I sega pak go pijam radi prekin na doenjeto ama mlekoto nikako da mi sopre iako ispiv 30 apcinja bromergon Dostinex nesmeam da pijam oti pijam olanzapine i elicea za postporodilna depresija dr mi kaza taka oti ne smeam da pijam Dostinex
     
  3. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Inace prolaktinot na 23 Juli mi bese 14 ,4 sto e ok
     
  4. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Да и мене ми кажаа дека покачен пролактин е штетен за репродуктивното здравје без разлика дали се обидуваме да забремениме или не. Јас лично сеуште не планирам бременост но сепак пролактинот ми прави проблеми, имам несакани влакненца а и може диабет да се добие.
    Само не ми е јасно зошто цел живот да ги пиеш нели може да се направи операција да се извади микроаденомот?
     
  5. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Operacija na adenom ispod 10 milimetri ne pravat
     
  6. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Само ако е Макроаденом тогаш се препорачува операција или ако притиска на очни нерви. Во случај кога е микроаденом и не прави проблем тогаш нема потреба од операција. Често со редовна терапија може самиот микроаденом да го снема.
    Јас лично проблем со влакненца немам, а и никаков проблем реално. Проблем ми правеше само за забременување и износување на плодот. Случајно го откривме поради високиот оролактин дури некогаш и 100% од нормалата.
    Терапијата морам да ја пијам зашто планирам пак бременост. Па после тоа здравје Боже ако си е се океј и нема потреба тогаш ќе ми ја прекине терапијата.
    Само проблем е кај мене што и на двете магнетни и во самиот извештај и цд снимка не се сигурни дали е микроаденом или Раткиева циста. Така и си пишува дека е или тоа или тоа :D смешки живи ама тоа е тоа. Сепак не се ни замарам веќе, а ниту пак размислувам за тоа. Шок ми беше кога дознав и некој период почетокот.
    Диабет е многу мала шанса да се добие ич немај гајле. Зашто ако од покачен пролактин се добива диабет, по дефолт секоја трудница и доилка ќе е со дијабет.
    Дијабет се добива само ако панкреасот не е во добра функција ( тоа ќе ти објасни ендокринологот ).
    Ти посакувам да си една од тие на која сам од себе ќе се повлече пролактинот.
     
    На SnowWhite8, Flower123123 и Alishan30 им се допаѓа ова.
  7. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
     
  8. Tea88

    Tea88 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2019
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    И јас примав бромергон во бременоста ама не ми текнува дали до 12 или 15 нед така нешто беше. Бранкица Крстевска ме водеше ама многу е до 34 да се пие некако. инаку мене ми се намали и микроаденомот по бременоста и тоа близначка бременост :)
    После бременост продолжив пак со терапија бромергон а сега изгледа и достинекс зашто зафркната работа е хипофизата.
    А за операција сакав и јас. Бев кај Лозанче во Систина ама ми рече дека е ризично да се чепка хипофизата ако не прави проблем односно не препорачуваат ако е микро, ако е видното поле во ред односно да не притиска на очниот нерв.
    Инаку да знаете дека и со операција има многу голема шанса за рецидив или повторно земање терапија зашто се покачува повторно прл. некои се прават и по две и се зрачат со гама најф и најпаметно е да не се чепка. мал број од тие што се правени операција се без рецидив и терапија.
     
    На Meckicja и tina2018 им се допаѓа ова.
  9. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Bromergon I jas piev do 12 ned od bremenost poveke Dr mi rekoa oti bromergon se pie do 12ned od bremenost cudno mi e koj e toj Dr sto dava bromergon do 34 ned I zasto
     
  10. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Штом дал доктор сигурно имало причина. Може ете сметал дека е поризично да не се пие него и ли да се пие. И јас знам дека правило е до 12та недела, ама секогаш има и исклучоци. Коа веќе си тргнал на доктор ќе го слушаш него како ти рекол. Не може ние да изиграваме патњаковиќи коа некој учел за тоа и знае што прави.
     
    На Meckicja и sofi2107 им се допаѓа ова.
  11. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Не сите сме со иста историја здраствена и со ист проблем.
    Сигурно ни една од вас па ни јас не сме по стручни и компетентни за терапија.
    Многу пациентки кој се со повеќе ИВФ, со спонтани, биохемиски бремености и плус останати здраствени проблеми од кој и самиот микроаденом го пијат бромергонот па и до крај на сама бременост! Поготово и ако се над 35г возраст или над 40г.
    Сигурно доктор повеќе знае од вас па и од мене нели?
    И не, не е пишано правило дека се пие до 12та недела. Бромергонот не влијае на самиот плод, може само да влијае на тоа да мајка нема можност да дои ( нема м.млеко ) доколку го пие без прекин и после пораѓај.
    Сигурно и ние кој сме го пиеле до пред пораѓај сме иделе на контроли нели! Не дека онака телефонски терапија ни продолжувале.
    Немојте со вакви постови зашто на некој кој се трудни и го пијат ( зашто доктор така им кажал ) да им правите сомнеж на тие трудници.
    Стриктно за мојот случај ќе кажам ДА, сам ендокринолог поради мојата историја на ИВФ, пролактин, хипофиза, микроаденом и остало сметаше дека е поголем ризик да го прекине и да имам спонтан или предвремен пораѓај, отколку штета на бебе! Ме водеа ембриолог, генетичар, трансфузиолог, матичен гинеколог и двајца специјалисти за ИВФ кој ми го правеа ИВФ. Сите согласни за терапијата со бромергон! Го прекинаа постепено од 29та недела до последно апче во 34та со тоа што и да испаднеше проблем ќе беше не ризичен за бебе родено во 34та недела. Терапија со 1/4 бромергон секоја вечер.
    Незнам што толку беше за чудење што се пиел до 34та недела? Сигурно не знаете нит знам поеќе од нив.
    И срамота е да се пише реченица со вчудовиденост за “ кој е тој доктор кој дал бромергон до 34та недела “ !
    Тој е тој ист доктор ендокринолог кој помигнал на многу жени и помага на жени кој се со ИВФ и со проблеми поврзани со негова област.
    Иначе ете го синко, жив, здрав дечко од 2ипол години и доен до 21мес ! Без ни ден да е на АД и на било какво друго млеко! А, бев на бромергон до 34та недела да се чудиш :D

    https://mediately.co/hr/drugs/RNHpq4QIGDj7gyL3VNi544zRYZK/bromergon-2-5-mg-tablete
     
    Последна измена: 12 август 2019
    На Anomis11, jasBia, LivingGlam и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Kako i da e jas uspeav da ja izlecam hipofizata blagodarenie na bromergonot maticniot mlec i eden lek od algata fucus vesicolosus sto mi go pravea homeopati od svajcarija
     
  13. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    A I depresijata mi kazaa oti mi e od hormonite i ke pijam uste cetiri meseci antidepresivi i ke se sredi prolaktin sega vo sreda pak ke meram radi olanzepinot koj moze da go pokaci nivoto na prolaktin
     
  14. Tea88

    Tea88 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2019
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    И јас ке го испитувам пак пролактинот оваа недела ама како да осеќам дека ми е на моменти покачен и треба да добијам може и од тоа да ми е незнам.
    Ај да ве прашам дали мислите дека зголемувањето на имунитетот со имуномодулатори може да влијае поволно врз микроаденомот и хипофизата а со тоа и да го намали или неговата секреција?
     
  15. bube90

    bube90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    Многу истражував и читав за пролактинот. Некаде сретнав дека Б6 и цинк влијаат на пролактинот и дека можат да го намалат. Веќе 1 месец пијам Б6 и цинк, за 1 недела повторно ќе ги испитам хормоните и ќе ви пишам дали има промени. Освен овие пијам и фолна киселина и валеријана чај.
    Доколку пролактинот ми е уште покачен ќе отидам на магнетна. Ние релативно кратко се обидуваме за дечиња, само 2 месеци и затоа не можам да кажам дека има проблем и дека е до пролактинот.
    Некако сум позитивна и знам дека наскоро ќе ги видам двете цртички :inlove:
     
    На L*G му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Tea88

    Tea88 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2019
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Имам пробано со Б6 ама немаше некој ефект кај мене. Може дека јас имам микроаденом а ако е малку покачен може да делува ама мислам дека треба поголеми дози Б6 така читав на американски сајт. Инаку Б6 во смисла дека смирува а прл е стрес хормон така јас разбирам. Дај Боже кај тебе да има ефект ама најважно е да бидеме смирени.
    Јас пред ифв пиев за имунитет таблети така ми препорача др Таше и ги пиев до двете црти :)
     
    На Meckicja и bube90 им се допаѓа ова.
  17. Tea88

    Tea88 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2019
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Hyperprolactinemia is a common endocrine disorder of hypothalamic-pituitary axis. It affect about 4-17% of women in reproductive age and about 3-10% of patients with polycystic ovaries. Vitamin B6 is an effective prolactin inhibitor that is extremely cheap and safe.it exerts hypothalamic dopaminergic effect which causes a significant reduction in prolactin level. The aim of the study is To evaluate the effectiveness of vitamin B6 in reducing serum prolactin in Hyperprolactinemic patient. Compare this effect to that of cabergoline.
    https://www.researchgate.net/public..._Serum_Prolactin_in_Comparison_to_Cabergoline
     
    На bube90 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. bube90

    bube90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    Весник потполно во иста ситуација сме, и истиот одговор и јас го добив од лекарите. Прво да се направи магнетна на хипофиза па потоа да се препише терапија. Мене ми 73, пред еден месец ми беше 68. останатите хормони се во ред. А кај мене се е нормално, редовно на 28ми ден добивам, немам исцедок од дојките, овулација имам. Се обидуваме 3 месеци за бебенце, неуспешно. Сакам да прашам дали некоја успеала да остане бремена со покачен пролактин? Барем некоја да се јави дека успеала, да ни даде малку надеж :(
     
  19. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    @Dayen има зачнато со пролактин 70,имаше напишано неколку страни поназад.
     
  20. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    Што пиеше за имунитет ако може да ми кажеш? Фала