1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Покачен хормон пролактин и можност за забременување

Дискусија во 'Бременост' започната од sanaqualia, 4 февруари 2011.

  1. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Пролактин се испитува било кој ден во месецот.
    Сепак да знаеш дека и го викаат хормон на стресот т.е доколку периодот се има стрес може да е и повисок. Па после 2-3 мерења доколку нема промена прават и дневно ниво на пролактин т.е дента те боцкаат неколку пати да ја видат реф вредност на пролактинот. Сепак докторот знае најдобро и најдобро би ти објаснил според здраствена историја и симптоми.
     
    На Beautymom му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Odkoga pocnaa da pravat dneven profil na prolaktinot doskoro kolku sto znam ne pravea
     
  3. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Отсекогаш! Од кога постои пролактиномијата. Како и во секоја земја така и кај нас многу нормално дека се практикува доколку е потребно кај самиот пациент и има потреба од дневен профил па и почесто мерење во месецот.
     
    На *Ribolovka* му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Nez jas ednas koga prasav mi rekoa oti ne pravat sega pa ke prasam
     
  5. bube90

    bube90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    и јас сум со покачен пролактин и терапија бромергон, ендокринолог ми кажа дека со достинекс не можеш да влезеш во бременост сошто не се доволно испитани како влијаат на плодот, но со бромергон можеш до 12 недела. Советувај брзо ендокринолог да ти даде терапија со бромергон. По колку време остана бремена со достинекс? Ти честитам за бременоста :inlove:
     
    На Alishan30 и bibiiii им се допаѓа ова.
  6. bube90

    bube90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    Истиот проблем го имам, пролактинот беше 75 пиев чист цинк и Б6 и падна на 40 па се упатив на ендокринолог, сега пијам бромергон и ми кажа исклучиво на 3 ден од циклус да испитам повторно. За да останеш бремена треба да е 10-15 (реф. вред. 0-35). Чекам да добијам и да видам дали се намалил, но ми доцни 1 ден па место испитување на пролактин изгледа ќе правам тест за бременост :lol:
     
  7. bibiiii

    bibiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    1.081
    Бранкица ми рече да не земам бромергон.
     
  8. bibiiii

    bibiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    1.081
    Земав и за тироидна левотироксин и за 1 год.
     
    На bube90 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. bube90

    bube90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    Девојки , Вие што пиете бромергон, дали е можно да ми доцни од овие таблети? Само 1 месец ги пијам.
     
  10. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Со години го пијам бромергонот ( пауза правев само за време доење ) и секогаш точно на 27/28 ден добивам.
    Да не си трудна напрај тест ( доколку си имала незаштитен однос ) . Ако ја исклучуваш таа можност и ти касни само 2-5дена почекај до понеделник па оди на гинеколог. Најдобро да се консултираш со гинеколог, а и да си направиш хормонално испитување.
     
  11. bube90

    bube90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    Имам покачен пролактин, чекам да добијам па на 3 ден пак да го испитам ако е од 10-15 можеме да се обидуваме за бебче. Сега треба да е намален, а пред еден месец беше околу 40 (реф.вред 0 -35) Незаштитен однос само еднаш и тоа 2 дена по ден на овулација. А секогаш добивав на 27-28 ден, само еднаш на 30. Денес ми е 29. Ако може да ми кажеш зошто пиеш бромергон?
     
  12. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    А, зашто да испиташ баш на 3ти ден од циклус пролактин?
    Пролактин се испитува било кога во текот на месецот. Значи било кој ден се испитува и тоа самиот ендокринолог ќе ти го каже.
    На 3ти ден се битни други хормони и затоа се испитуваат одредени хормони на 3ти, 14ти и 21ви ден од циклус. А, пролактинот било кој ден. Со години го испитувам и другарка ми е ендокринолог па затоа ти кажувам.
    Битно е ноќта да е мирен сон од најмалце 7ч, сабајлето да е од станување до боцкање најкасно 2ч поминати. Пролактинот е хормон и на стресот и така и го викаат, па може да варира во едно деноноќие. Може и да се покачи и при само боцкање од самиот страв и стрес. Но, сепак самиот ендокринолог ќе ја знае реф вредност дали и од што може да е покачен и да даде соодветна терапија.
    На терапија бромергон сум и ќе сум поради пролактиномија/микроаденом на хипофиза.
    После доење го почнав пак и сеуште го пијам (1/4 секоја вечер ) и сум во постапка за ИВФ за второ дете и ќе го пијам во текот на цела бременост ( здравје ако останам пак трудна ) како и претходната бременост ( до полна 34та недела го пиев ) со можност овој пат порано да го прекинеме доколку е све во ред.
    Ако имаш проблем со пролактин со терапија бромергон ќе си останеш трудна и ќе го пиеш дур сам ендокринолог не смета дека е доста. Достинекс не се препорачува во бременост зашто сеуште нема ниедно истражување како би делувал на сам плод и бременост. Сепак самиот ендокринолог кој те води ќе знае што е најсоодветно за твојот случај и која соодветна терапија да ја даде доколку смета дека треба да пиеш.
     
  13. bube90

    bube90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам за одговорот, сето ова веќе ми е добро познато. Имам покачен пролактин, кој изгледа е пречка да останам бремена (5 месеци обиди). Ендокринолог ми препиша терапија со бромергон и ми рече додека не се намали да не се обидуваме. И да почекам до 3 ден од циклус и повторно да испитам пролактин, на 3тиот ден била највисока вредноста сите други денови била пониска. Така ми кажа др. Е сега, не ја послушавме и ми доцни но ќе почекам уште 2 дена. Се надевам се ќе биде во ред.
     
  14. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    И да останеш ( дај Боже да си трудничка ) со малку покачен пролактин сепак не е ништо страшно. Ќе провериш сепак и ќе ти даде насоки ендокринологот за понатака.
    Сепак верувам знаеш дека многуууу мајки кој дојат остануваат трудни. А, за време доење пролактинот е плафон висок :D па остануваат трудни и имаат уредна бременост до крај.
    Со лесно и што поскоро остварување на посакуваното да си трудна и нареднава година среќна мајка.
     
    На bube90 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. bube90

    bube90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    Дај Боже , фала ти за поддршката:l:
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. bube90

    bube90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    Дали место на 3ти ден можеи на 2ри ден од циклус да се испитаат хормоните? Во сабота немам каде да испитам.
     
  17. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Jas utre ke metal prolaktin oti I pokraj pienjeto bromergon mlekoto ne mi sopira nikako
     
  18. bibiiii

    bibiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    1.081
    Земи достинекс
     
  19. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Mi ja kacija dozata na bromergon po dve apcinja dnevno
     
  20. bibiiii

    bibiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    1.081
    Достинекс се топ,еднаш неделно се земаат и без нус ефекти