1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Покачен хормон пролактин и можност за забременување

Дискусија во 'Бременост' започната од sanaqualia, 4 февруари 2011.

  1. Tea88

    Tea88 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2019
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Vo Grcija I Bugarija se 20 evra pakovanje od 8 tableti. Znaci kaj nas se preskapi ako se tolku.
     
  2. melonka

    melonka Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    291
    Допаѓања:
    572
    Пол:
    Женски
    На терапија сум со бромергон скоро 6 месеци, почетно пролактинот ми беше 80 со бромергон го намалив на 15 за не цели 3 месеци но сеуште пијам бромергон и ќе продолжам да пијам се до бременост. Зошто? Затоа што ваквата терапија не се прекинува наеднаш, бидејќи ако се прекине наеднаш се качува пролактинот дупло повеќе од првичните резултати. Терапијата се зголемува постепено за да се намали пролактинот, а се намалува постепено откако ќе се дојде до забременување. Советувај се со еднокринолог, не е во домен на гинеколозите да препишуваат терапија за пролактин. Што и да ти треба во врска со оваа тема прашај ме слободно, доволно сум запознаена и доволно имам поминато :) исто ти советувам таблети цинк по 1 на ден и витамин б6 помагаат да се намали пролактинот.
     
    На meri24, Light star и Meckicja им се допаѓа ова.
  3. Light star

    Light star Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2020
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Ќе пробам уште со достинекс 4 недели ,по 1 апче неделно па ќе видам како ќе биде после ова. Се надевам дека ќе ми се намали,доколку не се намали ќе барам мислење од еднокринолог. Па се надевам доколку се намали пролактинот ќе дојде со бременост,бидејќи се друго е во ред. Некои викаат дека доколку пролактинот е висок имаш изоставена/задоцнета менструација, пореметување на другите хормони и мене ми е баш чудно што кај мене другите работи се воред. Навремен циклус дури и ден/два пред датум ,останатите хормони супер.
     
  4. Light star

    Light star Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2020
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Има некои аптеки ги делат,јас купив пред 2 дена 4 таблети 1200 денари.
     
  5. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Мислам дека 4 недели е малку за да ти се намали. И прашање е колку е трајно. Обавезна консултација со ендокринолог и гинеколог дополнително (иако и ендокринологот сигурно ќе те прати на гинеколог).

    И кај мене пред месец дена беше истата ситуација, редовен циклус, стабилни хормони, без полицистични јајници, ама пролактинот висок. Е сега јас си знам, мене пролактинот ми е висок ради микроаденом на хипофиза кој го зголемува излачувањето. Ама ова се регулира со достинекс и контроли (криво ми е што не стигнав на отидам на магнентна на снимање, ќе треба на лето). Првиот пат кога ми беше висок пролактинот со достинекс се изрегулира ама од Х причини неспособната докторка тогаш ми рече да прекинам тераптија и еве сега пак си се качи.

    Инаку баш сега кога бев и на гинеколог, ми рече она, иако циклусот е редовен, јајце клетките не созреваат поради покачен пролактин. Без оглед на тоа што има циклус, тие не се зрели за оплодување, ако кон тоа се цели секако. И баш на ехо ми го покажа тоа.

    А на тема цената на Достинекс, секаде мислам се поефтини од Македонија. Грција последно беа 20 евра за 8 таблети , 8!. А во Турција се мислам уште поефтини.
     
    На Light star му/ѝ се допаѓа ова.
  6. melonka

    melonka Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    291
    Допаѓања:
    572
    Пол:
    Женски
    Исто и кај мене покачениот пролактин не влијаеше на ништо, хормони супер, овулација како по книга, редовна менструација, килажа супер. Со бромергон го намалив и сега работиме на случајот :$ и гинеколог и ендокринолог ми кажаа дека пациентки кои пијат бромергон во рок од 2-3 месеци останувале бремени. Еве ние почнавме со обиди па да се надеваме на позитивен резултат што побрзо . Ти го посакувам истото :inlove:
     
    На Light star му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Light star

    Light star Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2020
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Ti posakuvam sto pobrzo da se izraduvas. Jas se nadevam deka ke go resam ovoj problem. A ke primenam i c
    Ti posakuvam uspeh sto pobrzo da vidis || crti. Jas ne znam zosto mojot maticen ginekolog ne mi kazuva deka treba daa gi pijam bromergon podolg period tuku samo 15 dena i pak isto po staro prolaktinot se pokacuva. Kako sto rekov ke probam uste sega pa se nadevam na uspeh so dostinex. Ti blagodaram
     
    На melonka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Light star

    Light star Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2020
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    4 nedela od pricina sto bile jaki tableti pa neznael kako ke mi vlijaat, duri mi napomena pola apce vo ponedelnik pola vo sreda za da ne sum imala posledica.
     
  9. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Мене секогаш ми ги давале по пола апче, два пати неделно. Само никогаш 4 недели, секогаш подолго (знам една од докторките ми потенцираше најмалку 3 месеци за почеток) затоа што ефектот не може да биде голем. Т.е. вака, поубаво да се изразам. Мислам дека ќе ти се намали пролактинот секако, ако ги пиеш 4 недели и после контрола, ќе ти биде намален. Прашањето е ако после 4 недели без терапија ќе ти биде стабилен или не.
    Мене директно Достинекс ми дадоа, зашто ми рекоа полесни биле како терапија од бромергонот за поднесување (да напоменам, ни кога ми дадоа прв пат пред 4 години ниту сега јас не планирам бременост). Јас немав никакви проблеми со достинексот ама нели секој е различен случај.

    Сепак индивидуални случаи се во прашање, ама мој најдобронамерен совет е консултација со ендокринолог. Затоа што колку и да способен матичниот лекар, друго е некој што тоа му е специјализација. Има причина зашто ти е покачен пролактинот, јас лично би сакала да ја знам причината наместо само да биде симнат во граници на нормалата.
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Dostinex ne se dovolno ispitani vo bremenost a bromergon se ispitani jas gi piev do 12 nedela vo bremenosta
     
  11. melonka

    melonka Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    291
    Допаѓања:
    572
    Пол:
    Женски
    за да ги навикнам 5 дена пиев по четврт апче наутро и четврт навечер. Потоа пиев по половина апче наутро и навечер, на секој 3 ден од циклус проверував пролактин, постепено се намалуваше. За 3 месеци беше околу 15, а идеално за да дојде до бременост треба да е од 10-15. Сега веќе можеме да се обидуваме за бебенце. Друго што треба да знаеш е дека достинекс не се доволно испитани и не е утврдено дека нема да влијаат лошо на плодот, затоа се пие бромергон затоа што се безбедни доколку дојде до бременост и можат да се пијат до 12та недела.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  12. meri24

    meri24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
     
  13. Tea88

    Tea88 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2019
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Devojki dali znaete nesto so Dostinex sto se slucuva. Jas sekogas gi poracuvam od Bg ili Gr ama sega mora od kaj nas. I denes od apteka mi rekoa uste ova e kutivce gi nema I vo fabrika demek ne gi nosat. Da ne gi povlekuvaat so situacijava. A isto I Bg covekot sto mi zema redovno mi rece samo edno kutivce najdov nemase poveke vo nekolku apteki .
     
  14. Emaema

    Emaema Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Јас пијам четвртина достинекс на пети ден скоро една година препишан од матичен, при проверка на хормони пролактин нормален а имам исцедок од градите. Некој со сличен проблем како да исчезне тој исцедок за да останам бремена
     
  15. melonka

    melonka Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    291
    Допаѓања:
    572
    Пол:
    Женски
    Консултирај се со добар ендокринолог, не е во домен на матичните гинеколози да даваат терапија за хормони.
     
  16. Zvezda*

    Zvezda* Нов член

    Се зачлени на:
    23 март 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Jas gi naogjam sekogas vo Tetovo
     
  17. Cristina@2

    Cristina@2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2020
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki! Veke godina i pol so verenikot se nadevame na dve crtki . Jas imav ispituvano hormoni i malku mi bese pokacen prolaktinot. Doktorot me posovetuva da go ispitam uste ednas za dva meseci no so ogled na situacijata so virusov ne sakav da odam po bolnici. Dali nekoj imal problemi so ovoj hormon i istiot mu pretstavuval problem za zabremenuvanje?
     
  18. KiviOdMaldivi

    KiviOdMaldivi Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2018
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Да јас имав покачен пролактин 70 ми беше,пиев бромергон месец ипол и за тој период забременив и еве сега сум 4ти месец
    После 2 години обиди за бебе
     
    На Maja92@ и Cristina@2 им се допаѓа ова.
  19. ana 2015

    ana 2015 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2015
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    235
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki Jas pijam dostineks veke 3 meseci zaradi pokacen prolaktin, dolgo vreme se obiduvame za dete.Dali vi se slucilo da vi docni ciklusot od dostineks ,mene veke 5 ti den
     
  20. Shekjer

    Shekjer Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2015
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    603
    Пол:
    Женски

    Jas piev 4 meseci. Na vreme sekogas doagjase (za zhal) Tri meseci na 28mi den dobivav. Ednas samo na 30ti den.