1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Покачен хормон пролактин и можност за забременување

Дискусија во 'Бременост' започната од sanaqualia, 4 февруари 2011.

  1. KiviOdMaldivi

    KiviOdMaldivi Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2018
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Достинекс има и кај нас во македонија
     
  2. scorpias

    scorpias Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2014
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    4.413
    Пол:
    Женски
    Во повеќето аптеки кај што проверив ми рекоа дека ги нема и нема ни да ѓи имало во скоро време, демек тие што ѓи имало биле со поминат рок и ми предложија да најдам од страна да ми ги донесат
     
  3. Elenche87

    Elenche87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    1.722
    Jas kupiv od apteka ziva farm pred dva dena edno apce 300den e.
     
  4. scorpias

    scorpias Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2014
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    4.413
    Пол:
    Женски
    А со рокот како се ?
     
  5. Elenche87

    Elenche87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    1.722
    Do 2021 godina
     
    На scorpias му/ѝ се допаѓа ова.
  6. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Мене сега ми е 17 пролактинот, очифледно ми смета да забременам, пред 3 месеци ми беше 13, сега 17, ја чекам докторката од понеделник, па да видиме, некој со вакво искуство и само малце покачен пролалтин?
     
  7. Shekjer

    Shekjer Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2015
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    603
    Пол:
    Женски
    За бременост 10-15 макс. Со висок пролактин тешко се забременува.Тој хормон многи шета де е висок де е низок. Со правилна терапија за 3-4 месеци се спушта.
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Larichka8

    Larichka8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    Јас секогаш сум имала редовен циклус, ама пред два месеци во терминот кога требаше да добијам не добив, потоа следниот термин за добивање имав само кафеав исцедок неколку дена и после 20тина дена добив нормално и ми траеше како и секогаш. Во меѓувреме бев на гинеколог, ми кажа дека имам малку полицистични јајници. Направив хормонско испитување сега кога имав добиено и сите хормони ми се во нормала освен пролактинот кој пишува дека нормална граница е до 25, а мене ми е 43 што многу ме исплаши...:(Искуство некој?
     
  9. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Направи повторно хормонски испитувања нареден месец. Добро е да направиш неколку пати зашто тој хормон варира. Пред испитувањето треба добар сон, веднаш откако ќе се разбудиш да одиш во лабораторија. Треба да си одморена и смирена кога го испитуваш.
    Ако е уште висок, лесно се регулира со терапија. Ќе ти каже гинекологот, не е страшно.
     
    На Larichka8 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Larichka8

    Larichka8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    Ми рекоа дека тој хормон може комотно да се тестира и кога немаш добиено, значи можам да го испитам уште еднаш и пред да чекам следен циклус. Сите други хормони ми беа нормални. Прочитав на нет за тумори и неплодност поврзано со пролактинот, па се исплашив. Фала ти многу, и докторката ми го кажа истото како тебе. :)
     
  11. Ivyano

    Ivyano Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Ako mi treba na nekoj dostinex podaruvam nekolku apcinja se so rok do avgust
     
    На venividivici и Meckicja им се допаѓа ова.
  12. Reja

    Reja Активен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2020
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    58
    Девојки дали при покачен пролактин имавте исцедок? Ми заврши циклусот пред една недела и сѐ уште имам исцедок. Минатиот пат го имав истиот проблем при што испитав хормони и ми беше покачен пролактинот. Гинекологот повторно ме упати да направам испитување на трет ден од циклус, но поради цисти во гради и фиброаденом ми рече доколку ми даде хормонска терапија може да ми направи проблем. Па сега треба да видам како стојам со хормоните...
     
  13. Bebce1

    Bebce1 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.363
    Допаѓања:
    5.701
    Пол:
    Женски
    Мислам дека не. Каков е исцедокот, да не е некоја инфекција? Земи си брисеви
     
  14. Reja

    Reja Активен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2020
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    58
    Не, самиот гинеколог ме прати на испитување на кое се утврди покачен пролактин. Сѐ друго беше во ред...
     
  15. pikabu5

    pikabu5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2020
    Пораки:
    675
    Допаѓања:
    1.056
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, нова сум на форумот ...Пробуваме веќе две години со мм за забременување но безуспешно ..Проверував хормони и имам проблем со пролактинот па пијам апчиња бромергон пола сабајле пола вечер, исто така и со тироидната и ми даде апчиња ендокринологот еутирокс од 25 , а докторкава се чудеше дека на овие резултати пијам апчиња ... по месец два и по испиени две дози и од еутироксот и бромергонот испитав пак и овие се резултатите пред и потоа . Додека ги посетам што мислите дали треба да продолжам да ги пијам? И дали се добри резултатите за толку испиени дози? Колку треба да биди нормално за забременување? Ви благодарам и извинете за долгиот пост .
     

    Прикачени фајлови:

  16. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    За другите хормони не знам, за тсх треба под 2 да биде за забременување. Кога мене ми беше тсх 4 како тебе, ме пратија на ендокринологија да ги испитам и другите тироидни хормони и антитела и искочи дека имам хашимото хипотироидизам. Помина подолго време додека ми погодија терапија и додека најдов добар ендокринолог.
     
  17. pikabu5

    pikabu5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2020
    Пораки:
    675
    Допаѓања:
    1.056
    Пол:
    Женски
    Под 2 треба да биде? Не сум знаела .. а моментално каква терапија примаш ти , за колку време ти се симна , колку ти е сега?
     
  18. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    2015 почнав со терапија, крај на 2017та прв пат испод 2 го симнав, останав тогаш бремена ама поради др.Пемовска на ендокринологија што не сакаше да ми покачи терапија пред да има срцева акција, а позитивен тест преку крв и видлива бременост на ехо, тсхто многу брзо ми се качи и имав спонтан. После 5-6 месеци останав пак бремена и овој пат отидов одма кај Бранкица која е похрабра за да појача терапија и еве синко е 2 години. Сега сум скоро 9ти месец бремена, исто одма појачана терапија. Моментално пијам еутирокс 100.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Ne se plasi so terapija se sreduva
     
  20. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Za bromergonot ke se sovetuvas so endokrinologot jas go piev do 12 Ned od bremenost I prl najdobro e do 15 da bide za zabremenuvanje a za tsh najdobro e da e pod 2,5 za zabremenuvanje sto znaci oti bi trebalo dr da ti ja pokace dozata na eutiroks no on ke si odluce zatoa