1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поклон или тестамент

Дискусија во 'Правни совети' започната од mleko, 18 декември 2010.

 1. mleko

  mleko Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Помош !!!
  би сакала некој да ми одговори ако двајца брака едниот има договор поклон од 1990г а другиов тестамент кој се сумња како е направен бидејки оставителот го поклонил имотот! и тестаментот е правен на 95г кој документ е посилен?!дали треба да се води судска постапка или не??
   
  На 170376 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.064
  Допаѓања:
  87.684
  Пол:
  Женски
  поклон или тестамент

  Поклонот е подобро, зошто треба да се тужат дарителот и примателот, за да се одземе покоонот, зошто се дава при здрава совест. Знам дедо ми кога препишуваше на мене и сестра ми нотарот ни рече дека е подобро поклон отколку тестамент. И кај нас ќе имаше такви проблеми со тетките мои ама зошто е поклон се откажаа. Ако некој е подобро упатен нека ме поправи.
   
  На 170376 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.911
  Допаѓања:
  31.646
  Пол:
  Женски
  А која година е правен тестаментот?
   
  На 170376 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.075
  Допаѓања:
  56.305
  Пол:
  Женски
  Ако договорот за поклон бил направен прв, тогаш не може да се препише на друг (од страна на оној кој го поклонил), бидејќи предметот веќе не е во негова сопственост.
  Првиот документ е посилен.
   
  На 170376 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Lacrymosa

  Lacrymosa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  90
  договорот за дар е посилен. ако куќата пример била дадена на дар во 2010, а тестаментот е направен 2011 тогаш во тестаментот влага целата или дел од оставината која починатиот ја има во моментот на смрт во која значи не спаѓа и куќата која претходно ја подарил
  е сега незнам што би се случило кога во тестаментот индивудуално е определена оставината која тестаторот ја остава рецимо куќа таа и таа ја оставам на тој и тој и е напишан во 2010 а дарот е даден 2011. ипак мислам дека договорот за дар во секој случај е посилен затоа што јас можам на 20 години да направам тестамент а во текот на животот рецимо да изгубам дел од стварите кои сум ги навела во оставината па на 60 години од тоа да имам само пар чарапи. нема ваљда да се оди по комшии и роднини да се прибираат ствари што јас сум ги поклонила пред 40 години.
   
  На 170376 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.911
  Допаѓања:
  31.646
  Пол:
  Женски
  Се согласувам со мислењето на Lacrymosa.
  Мислам и во случај да тестаментот е направен пред договорот за дар, пак договорот за дар ќе има појака правна сила, зошто тестаментот не произведува никакво правно дејство до смртта на оставителот и за времето додека е жив оставителот може да го отповика тестаментот. Штом после тестаментот, оставителот направил и договор за дар, тоа е негова последна волја. Тестаментот ќе си остане валиден и ќе се отвори по смртта на оставителот, а од него ќе се одземе имотот кој е поклонет со договорот за дар, а тестаменталниот наследник ќе си го наследи останатиот имот, ако го има секако :)
   
  На 170376 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.752
  и јас мислам дека е подобро подарок отколку тестамент, иако во некои случаеви е навистина одлично да се има оставено тестамент(повеке наследници на имот, земјиште, кука стан...)
   
 8. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.911
  Допаѓања:
  31.646
  Пол:
  Женски
  Абе луѓе не прашува дали да направат договор или тестамент, пишува дека ИМА И ДОГОВОР И ТЕСТАМЕНТ, и прашува кој има појака правна сила!
   
  На 170376 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. bellaSk

  bellaSk Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  46
  За тоа кој има појака правна сила треба да се размислува пред да се направат, а сека поради тоа што има и договор за дар и тестамент ќе се земе во предвид оној правен акт кој што е со понов датум , односно последниот направен акт.
   
  На 170376 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.689
  И мене ме интересира дали може да се оспори поклон?куќата дедо ми кој е починат ја поклонил на чичко ми без знаење на татко ми кој е починат сега? плс одговор???
   
  На 170376 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.064
  Допаѓања:
  87.684
  Пол:
  Женски
  Подарок не може да се оспори. Имаме имот со сестра ми на наше име, оставен од дедо ми како подарок. Кога бевме на нотар, нотарот убаво ни објасни. Ако некој сака да ни го одземе треба да се тужиме со него. Маца99 ако дедо ти е починат не можете да ја добиете куќата.
   
 12. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.911
  Допаѓања:
  31.646
  Пол:
  Женски
  Поклон не може да се оспори, но татко ти има право на нужен дел. Значи ако целиот имот дедо ти му го поклонил на чичко ти, а на татко ти не останало ништо, тој со тужба може да бара нужен дел. Ако татко ти е починат, по правото на претставување вие(ти и брат или сестра зависи што имаш) имате право да барате нужен дел, зошто сега на местото на татко ти вие доаѓате како наследници од прв наследен ред.
   
 13. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.689
  Уф многу е комплицирано ,прашавме адвокат и нотар ,ни рекоа многу тешко че биде,зашто е поклон.сакавме да ги тужиме и да си побараме дел не зашто ни е потребен туку зашто откако почина татко ми не постоиме за нив а нив устври им е било гајле све си било поклонето од имот на нив па затоа така се однесуваат.ако е одлучиме да тужиме ќе биде тешка борба а згора на се баба ми е жива а таа е со нив,адвокатот рече единствено има шанца да добиеме ако таа се согласи ,а тоа нема шанси пошто таа е со своето синче.уште повеќе се изнервиравме кога дознавме дека татко ми незнаел за тоа всушност му било направено зад грб,а цел живот глумеле пред нас.може избегав од темата,жал ми е. :(
   
 14. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.689
  Фала ,така и ни објаснија ама ќе видиме што ќе сториме :( позз
   
 15. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  669
  Прво :
  СЕКОЈ договор за подарок МОЖЕ да се раскине доколку дародавателот иницира постапка со тужба со која ќе ги докаже факторите на влијание врз создавањето на неговата воља за раскинување на договорот за подарок. Како најчести причини за раскинување се наведуваат : крајна неблагодарност од страна на даропримачот спрема дародавателот и крајна неблагодарност од страна на даропримачот спрема блиско лице на дародавателот.
  Во смисла на ова ,не е важно пред колку години и од кои причини е склучен договорот за подарок.

  Второ :
  Доколку постојат две правни дела кои опфаќаат еден ист имот (во случајов имот ) како акт со поголема важност се смета оној кој прв е направен ,а не е раскинат или за кој постапката за раскинување не е во тек .
  Значи ако има 2 договора за дар спрема две различни лица , за валиден се смета оној кој прв е направен ,а не е раскинат.
  Доколку има тестамент и договор на дар , тогаш судот може да утврди дека доколку прв е тестаментот ,а подоцна е составен договорот за дар дека дародавателот односно тестаторот ја сменил волјата .
   
 16. izabela.sk

  izabela.sk Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2011
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  17
  Ве молам доколку сте во можност да ми помогнете.
  Татко ми кој не ми е биолошки татко сака да ми го остави имотот на мене. Прашување на повеке места но сите различно ни кажаа. Имено имотот сеуште не е легализиран, значи нема докумен за истиот се е во процес сеуште. Дали постои некоаков документ или тестамент, кој ке биде веродостоен, во кој ке стои дека се сто е и во иднина ке биде на негово име ми го остава на мене.
  Ако знаете ве молам упатете не на правото место.
  Благодарам
   
 17. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.689
  Eпа јас ја објаснив ситуацијата,а ово одговор не го сфакам баш,значи дали може или неможе?
  Нотар и адвокат ни рекоа дека може ако баба ми иницира,бидејќи и татко ми и дедо ми се починати,а дедо ми ја дал на поклон куќата...баб ми нема да се сложи,значи работата е дали ако ние иницираме без
  помош од баба ми би го оспориле поклонот,барајќи дел??
   
 18. jmila

  jmila Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2009
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  14
  Здраво Феминки,
  пред се, морам да ја пофалам темата сто сте ја отвориле, затоа што сметам дека е многу корисна и потребна.
  Имам едно прашање, поврзано со актуелнава легализација на имот. Имотот е даден како поклон на син на соствениците, и тоа уште од 2007 год. Моментално, кога се вади имотен лист, за сопственик го пишува синот, а не родителите, што е во ред. Но, прашањето ми е, која е постапката за легализација на имотот, а сопственикот ( синот ) е странски држајванин, а имотот на поклон го има добиено кога веќе бил странски државјанин?
  Се наидува на проблем во општината каде што се поднесува барањето, со што нивното објаснување е во та дека е странско физичко лице. Дали доколку постои генерално полномоштво меѓу синот и еден од родителите, може да се заврши постапката за легализација? И чие име треба д астои како поднестител, на синот-странско физичко лице, или на родителот-со македонско државјанство?
  Ве молам, доколку би можеле, барем да ме упатите или да ми дадете совет.
  Ви благодарам, поздрав :)
   
 19. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.472
  Допаѓања:
  870
  во зависност од околностите и двете можат да се оспорат
   
 20. Valid

  Valid Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  0
  Според претходниве одговори може да се заклучи дека давањето имот како подарок е посилно од тестаментот.

  Дали тоа значи дека подарокот воопшто не може да се оспорува од трети лица (освен од оној што подарува имот и оној што прима имот) или пак може трето лице да оспорува?

  И дали оној што примил имот на подарок може да бара иселување на лицата кои живеат во тој стан/куќа..., со оглед на тоа дека сега тој имот е во негова сопственост?

  Фала!