Поклон или тестамент

Дискусија во 'Правни совети' започната од mleko, 18 декември 2010.

 1. dankalepotanka

  dankalepotanka Нов член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  Здраво.Нашиот проблем е малце поголем,затоа имајте трпение кога читате ;) .Пред 4 години свекор ми ја продаде старата кука и парите од неа и ги дадоа на золва ми за учество во стан.Инаку да напоменам дека постоеја 2 куки од кои постарата се продаде и парите и се дадоа на золвата,а поновата мажми побара да ја препишат на него .Свекор ми одма се согласи,додека свекрвата кај нотар поставуваше триста услови но на крај даде своеволна согласност да се препише на маж ми.Куката во која живееме е на 2 спрата на долниот живеат старите на горниот ние.Е сега после 4 години од склучувањето на договорот,свекорот и свекрвата имаат лични несогласувања и свекрвата бара т.е се заканува дека ке бара договорот да се раскине и повторно да си го земе половина дел од куката за да биде на нејзино име.Инаку додека да се препише куката се се водеше на свекор ми.се заканува дека ке го тужи мазот ми,кој ни малку не е виновен за односот мегу нив со цел за да го земе половина дел и да си прави што сака.Инаку никој не ја малтретира ни физички ни психички,нема докази во полица за насилство,ниту од комшиите некој да каже дека сме груби во односот со неа.Таа сака буквално што ке каже се да е по нејзино.Ние сме дистанцирани од неа.Е сега сто моѓе да се направи во овој случај?Може ли таа да го раскине договорот иако не е носител на истиот туку е свекор ми?Може ли да ја добие пола кука како што се заканува?И ако се разведат со свекор ми може ли место делот како недвижен имот да и се даде пари наместо спрат?затоа што како ке живеат кога не се поднесуваат.Плус куката е градена во заедница но постојат многу документи сто свекор ми продавал имот за да ја изгради,плус земјиштето дека е градена е поклон од татко му.Фала Ви многу за одвоеното време.Значи може ли со бла бла приказни без докази ,без аргументи од стручни лица од сведоци да се раскине договорот?
   
 2. srnicka00

  srnicka00 Активен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2014
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Доколку спратот е заведен во катастар само на твојот сопруг и само он стои на имотениот лист,и сте ги платиле сите давачки за тој стан, мислам на данокот и преносот, тогаш мислам дека не ќе може да се раскине договорот. За ова не сум баш сигурна.
  Но ако спратот само е препишан на твојот сопруг,кој го потпишал договорот тој може и да го раскине.А во случај на развод помеѓу свекорот и свекрвата, без разлика дали земјиштето било поклон од татко му,дали продавал имот или не, доколку куќата е градена во заедница односно во брак, а не е наследена, тогаш она ќе има дел од неа, мислам дека е пола од имотот/куќата.
  Во секој случај најдобро е да прашате некој адвокат.Поздрав
   
 3. macamaca24

  macamaca24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  220
  Допаѓања:
  40
  Пол:
  Женски
  здраво...ме интересира следното.... мојот дедо ја препишал куката на своите 3 керки,од кои една емојата мајка. сега,тетка ми и братучедата (од другата тетка која е почината) се потпишаја на нотар,дека секоја од нив и го поклонува својот дел на мојата мајка,знаши куката ке биде само од мајками.но сакам да знам која е постапката за да куката се доведе на нејзино име со документ? што треба да направи,и дали е доволно потпишаната изјава кај нотар за да куката припадне правно на мајка ми? благодарам
   
 4. macamaca24

  macamaca24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  220
  Допаѓања:
  40
  Пол:
  Женски
  и дали постои шанса ако се премислат,да си ги земат своите делови назад???/ :(
   
 5. Strumka22

  Strumka22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  831
  Допаѓања:
  2.419
  Пол:
  Женски
  Ако е направено тоа на нотар и однесено во катастар да се впише мајкати како сопственик, треба само да извади имотен лис дека е она единствен сопственик и тоа е тоа.
  Не, неможе да се премислат ако веќе потпишале на нотар, не е тоа децка игра нати го па ќе се налутам дај ми го.
  Значи ако е завршена целата процедура нема вараќање. Можеш и на интернет да провериш дали куќата е на мајкати и дали во имотниот лист стои само мајкати како сопственик.
   
 6. macamaca24

  macamaca24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  220
  Допаѓања:
  40
  Пол:
  Женски
  благодарам многу :angel:
   
 7. macamaca24

  macamaca24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  220
  Допаѓања:
  40
  Пол:
  Женски
  колку пари чини да се префрли куќа од моите тетки на мајка ми,по претходно потпишан договор на нотар за поклонување на нивните делови на име на мајка ми?
   
  На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
 8. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.836
  Допаѓања:
  30.021
  Пол:
  Женски
  Цената зависи од вредноста на делот од куќата што се поклонува. Но бидејќи станува збор за куќа, таа најверојатно вреди повеќе од 15000 евра, така да верувам дека нотарот ќе наплати максимално. Но како и да е, не би требало да ве чини повеќе од 9.000 денари кај нотарот.
  Но да си имате во предвид дека и во општина ќе ви пресметаат и данок бидејќи станува збор за втор наследен ред. Данокот за подарок мислам дека е 3 или 4 посто на проценетата вредност на куќата.
   
 9. Irena888

  Irena888 Активен член

  Се зачлени на:
  9 април 2013
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  11
  Вака. Вујко ми и остава на дар куќа на мајка ми. Сега мајка ми да ми ја остави на дар мене, дали би можел вујко ми да си ја земе назад? И да вујко ми живее во странство веќе 10-15 години.
   
 10. maleckataa

  maleckataa Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2011
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  44
  Pozdrav edno prasanje vo molam mi treba brz odgovor znaci pred mesec dena,tatko mi go pokloni stanot na mene i sestrami bevme na notar potpisavme i se megutoa duri sega primetiv deka,dikumentot ato mi go dafe notarot nema nikakov nas potpis,samo isprintano nase ime i prezime ve molam za sovet
   

  Прикачени фајлови:

 11. baba_kata

  baba_kata Активен член

  Се зачлени на:
  21 август 2015
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  24
  Пол:
  Женски
  објасни малку подетално околу договорот и за кој нотар се работи да видиме сигурно има нешто што не чини тука
   
 12. maleckataa

  maleckataa Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2011
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  44

  Pozdrav znaci vaka bevme na notar se toa potpisavme i devojkata koja raboti ni dade eden dokument megutoa jas duri sega primetiv deka na toj dokument nema nitu potpisi nasi nitu pecat i denes bev pak.kaj.notarot no.on bede mnogu zafaten a jas nemav vreme da pocekam razgivarav pak so devojkata koja sorabotuva so.notarot i rekov kako.moze vie ste mi dale mene nevazecki dokument na koj nema nitu potpis nitu pecat ama devojko tatko ti znaes na rati.plaka nexnam sto i da vo pravo si toa ne e nikakov dokument se dodeka ne se ide vo.opstina da se oslobodi tatkoti od danok i vo katastar vie nema da moze da dobiete imoten listrekov vo red ama zosto togas ti na mene mi davas nevaliden dokument pa vie nesto kako dokument pobaravte i jas vi dadov neznam stoo neznam sega dali jas pogresno svakam.ili ona e vo pravo posto uste sum.mlada i neiskusna i zaooznaena so vakvi raboti zatoa ve molam za sovet od vas vi blagodaram odnapred
   
 13. baba_kata

  baba_kata Активен член

  Се зачлени на:
  21 август 2015
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  24
  Пол:
  Женски
  уфф ова мириса на некоја ујдурма, мора да идеш да пријавиш
   
 14. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.836
  Допаѓања:
  30.021
  Пол:
  Женски
  Тоа што нема ваши потписи на договорот и не е некој проблем. Некои нотари практикуваат наместо потпис да стават СР како што е во вашиот случај, а тоа значи дека нотарот тврди дека странките своерачно потпишале во Општиот деловен уписник. Верувам дека во Уписникот сте потпишале.

  Од она што можев да го видам од сликата, договорот е составен во форма на нотарски акт. За да биде валиден еден нотарски акт мора на секоја страна во долниот десен агол да има печат и потпис на нотарот, и на последната страна каде што актот е врзан со емственик исто така да има потпис и печат.
  Провери дали договорот е врзан со емственик(жолто-црвен конец), ако е врзан на задната страна на актот кај што се врзува конецот мора да има печат и потпис од нотарот.
   
 15. CherryPop

  CherryPop Активен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2015
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  18
  Пол:
  Женски
  Татко ми почина пред неполн месец,разведени се моите,има и поранешна жена и две ќерки од тој брак,е сега куќата кај што живее и уште некој плац не се негови,туку на мојот дедо(татко му) и ништо не се води на негово име..Исто така има и една сестра,па има ли шанси барем нешто да добијам?Јас сум уште малолетна,а исто така дедо ми е човек во години и можно е тетка ми(сестрата на тато) да си препише се,таа е судика тука во градот..
   
 16. VMP

  VMP Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  50
  Дали, ако родител подарува стан на свое дете, за станот претходно мора да биде комплетно исплатен порезот ? Каде се врши подарувањето: кај адвокат или на нотар? Каква е постапката?
   
 17. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.473
  Пол:
  Женски
  Дали има некој правник да ми помогне ???
   
 18. Forca

  Forca Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2016
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  679
  Пол:
  Машки
  Јас сум правник, пиши ми во пораки.
   
 19. my heart cry

  my heart cry Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  125
  Пол:
  Женски
  Kako moze da se dade imot na lice od strana na roditeli koi se zivi a se sopstvenici na kuki.Imaat tri deca a sakaat da go dadat celiot imot na edno od decata.Treba li soglasnost od drugite dve deca ili kako?
   
 20. my heart cry

  my heart cry Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  125
  Пол:
  Женски
  Kukite se napraveni zaednicki od roditelite.Tie sakaat garancija deka posle nivnata smrt bas toa dete ke go nasledi imotot bez mesanje na drugite. Dali dogovor za dar e garancija ako ja dasdat taa soglasnost drugite deca deka posle smrtta nemozat da go osporat toa