Поклон или тестамент

Дискусија во 'Правни совети' започната од mleko, 18 декември 2010.

 1. pixa_982

  pixa_982 Активен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2016
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Машки
  Од дете на родител не се плаќа ако детето нема потомци. Тогаш мајката и таткото се во прв наследен ред и се ослободени од данок за подарок.
  Траењето на постапката зависи од тоа за колку време адвокатот ќе го склопи договорот и пред се за колку време ќе помине договорот низ општина.
   
 2. Vikiliks

  Vikiliks Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2012
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  30
  Здраво.Ке бидам најкратка сто можам.Имавме проблеми па мораа станот да го продадат за многу ефтини пари па јас и мажми им дадоцме пари за долг на моите и пола стан е на маж ми а пола е поклон остаен на мене.Па сега еве после два месеци поради истите проблеми на моите нас ни стигна тужба двајцата сме тужени бараат да се врати станот на мајка ми и татко ми бидејки е префрлен во период кога моите должеле пари.Дали можи некој да ми каме што може да се случи сега..Немам трпение да чекам до утре:(???
   
 3. Barbi75

  Barbi75 Нов член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2019
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Ве молам за помош.
  Пред околу 18 години татко ми направи спогодба за распределба на имот за време на живот и ја остави куќата на мајка ми. Ние се потпишавме со сестра ми тогаш. Е сега долго време ја убедувам мајка ми да направи постапка за распределба бидејќи седам со семејството во истата куќа во многу мал дел а таа седи со сестра ми(разведена) во далеку поголем дел. Јас сакам да припуштам и реновирам и се сомневам дека мајка ми ќе ми го остави само овој дел или нема да ми остави ништо оти сестра ми има умствен инвалидитет. Мајка ми вели направила тестамент и сигурна сум дека има неправилна распределба, а во ова малку што седам имам вложено многу пари. Молам за совет дали можам да барам раскинување на спогодбата пред 18 години
   
  На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
 4. mira.mira

  mira.mira Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2016
  Пораки:
  557
  Допаѓања:
  5.548
  Jas ne sum pravnik no od iskustvo bi kazala.
  1.Ne mozes da go vratis to a sto si potpisala pred 18 god.
  2. Vo kolku saka majka ti da ti Dade podarok bez opteretuvanje mozes da izvadis Imoten list na tvoe ime I mozes da gradis ,dograduvas ITN.Vrz baza na testament ne vlozuvaj pari zasto testamentot e promenliv I se sto ke gradis ke e na nejzino ime I posle treba da dokazuvas.
  3. Ako ne gi sredis imotno pravnite odnosi so majka ti koja e sopstvenik togas nisto ne vlozuvaj. Stom ti ne ja znaes sodrzinata na testamentot na svojata majka nemate doverba Edna na druga I nesto ne e kako sto ti ocekuvas.Zosto bi kriela taa od svoja kerka?
   
  На Barbi75 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 5. naturallmess

  naturallmess Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2018
  Пораки:
  781
  Допаѓања:
  2.402
  Пол:
  Женски
  супер е темава , имам ситуација и ми треба совет , мајка ми пред 3 год има нотарски заведен тестамент од брат на нејзиниот татко ( нејзин чичко ) оставнина цел имот на негово име со услов да после неговата смрт таа ги чува стрината и синот ( умно болен ) , живее со нив 2 год и починува чичко и , но стрината после некое време ја набркува и носи некоја пријателка да ја чува , мајка ми си заминува од таа куќа и сега стрина и почина пред некој месец , која е важноста на тестаментот и дали можела стрината да направи измени пред да почине доколку ништо не било препишано на нејзино име туку нотарски е заверено како подарок на мајка ми, дали има влијание условот на оставнина доколку ете таа не била во можност да го исполни ?????
   
 6. Barbi75

  Barbi75 Нов член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2019
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Zaradi toa se somnevam vo negovata sodrzina, bidejki ne mi go pokazuva, ednas vika nema ke go napisam, ednas vika vo sud e zaveden i me seta po tavani. A mnogu pari imam vlozeno dosega za da go osposobam za ziveenje, no mnogu e tesno imam golemi deca.
   
  На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mira.mira

  mira.mira Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2016
  Пораки:
  557
  Допаѓања:
  5.548
  Ne vlozuvaj dodeka nemas crno na belo na tvoe ime. Zasto moze da ispadne deka parite gi frlas vo bunar.
   
 8. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  1.690
  Допаѓања:
  4.896
  Пол:
  Женски
  Правник некој да ми пише во лична порака?
   
 9. нострадамус-зум

  нострадамус-зум Нов член

  Се зачлени на:
  2 септември 2019
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Јас и сопругата сме во процес на развод. Пред 10 тина години и го поклонив станот кој ми беше поклонет од моите родители. Во него живееме сеуште сите заедно со двете деца. Ме интересира дали може таа без мое знаење да го продаде?
  И дали има начин да го оспорам подарокот?
   
 10. pross

  pross Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2012
  Пораки:
  118
  Допаѓања:
  49
  Пол:
  Машки
  Договорот за дар престанува со раскинување или отповикување на дарот, како и поради постоење на причини со кои се утврдува негова ништовност.

  Така на пример, ако Договорот за дар содржел некаква обврска или налог за даропримачот, а овој тоа не го исполнил, дарувачот може да го раскине договорот и да бара од даропримачот да му го врати она што го примил.
  Понатаму, дарувачот може да го раскине договорот и да го отповика направениот дар, во случај кога даропримачот со своето однесување кон него или на нему блиско лице, покаже крајна неблагодарност.
  Ова право престанува со истекот најмногу на една година сметајќи од денот кога дарувачот дознал за неблагодарноста на даропримачот, а најмногу по истек на пет години од покажаната неблагодарност. Во случај на отповикување заради неблагодарност, даропримачот е должен да врати се што примал на име дар.
  Исто така, дарувачот кој нема доволно средства за живот, или за издржување на лицата кои по закон е должен да ги издржува, може да го раскине договорот, а ако предметот веќе го предал на даропримачот може дарот да го отповика и да бара даропримачот да му го врати она што од примениот дар се уште се наоѓа во имотот на даропримачот. Даропримачот може да го избегне отповикувањето, доколку се обврзе дека на дарувачот, во адекватна мера ќе му дава средства што му недостасуваат.

  Самиот процес на развод не мора да значи дека е исполнет условот за примена на стандардот 'крајна неблагодарност', уште повеќе што во конкретниот случај се изминати 10 години од кога е направен подарокот, односно надминат е законскиот објективен рок од 5 години, цитиран под точка 2.

  Со поднесување на тужба се бара судот да донесе пресуда со која ќе го раскине договорот за дар или пак ќе утврди постоење на причини за ништовност.

  Инаку сопственикот е слободен да располага со својата ствар, на начин и под услови определени со закон и во секој момент истата може да ја отуѓи или оптовари, доколку не постојат други законски причини кои тоа право го ограничуваат.
   
 11. Bunny2

  Bunny2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2010
  Пораки:
  1.295
  Допаѓања:
  1.635
  Дечки не можам да најдам тема.Насочете ме ако има соодветна.
  Моите сакаат да продадат имот,ама поради долгови не би било добро парите да легнат кај нив на сметка.Ако се уплатат кај мене дали ќе е некој проблем,целна дознака да не треба нешто друго да пишат и сл.
  Исто дали знаете колку % се плаќа данок?
   
 12. Larah7

  Larah7 Активен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2019
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Ако твоите родители ти дадат специјализирано полномошно заверено на Нотар, да бидат застапувани од тебе и воедно одредба во договорот купопродажната цена да биде исплатена на твојс трансакциска сметка. Данокот на имот се утврдува во општина по поднесување на даночна пријава.
   
  На Bunny2 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Fontana

  Fontana Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2018
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  378
  Пол:
  Женски
  Me interesira dali moze da se prepise kukja na dve sestri od strana na roditel. Celiot imot e na tatkomi imeto, dali moze da bideme i jas i sestrami sopstvenici a da ne e do mm podeleno toa. Isto taka kolku bi kostalo i dali se zavrsuva se vo eden den
   
 14. mira.mira

  mira.mira Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2016
  Пораки:
  557
  Допаѓања:
  5.548
  Ne se zavrshi a vo eden den ili da ovlastite advokat koj ke ja tera rabotata.
  Ako kukata e samo na one na majkata I e dobieno ili specalena koga ne Bila vo brak moze da se podarok.No I tuka treba izjava od soprugot deka znae.
  Ako majkata e vozrasna treba beleshka od komisija od lekari deka e sposobna za svesno rasuduvanje,inaku podarokot ke go osporuvaat.
  Ima I drugo mali finti koi ne gi znam zatoa konsultirajte advokat koj raboti so imotni odnosi. Imot podaren od roditeli ne vleguvav vo podelba na imot pri razvod.
   
  На Fontana му/ѝ се допаѓа ова.