1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полагање за судски преведувач

Дискусија во 'Образование' започната од m2m2m2, 23 февруари 2011.

 1. m2m2m2

  m2m2m2 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  1.059
  Здраво на сите,
  како што видов до сега нема ваква тема,па би ве замолила ако некој знае нешто околу полагањето или веќе полагал да ми објасни се...
  фала многу :*
   
 2. J.Ivanoska

  J.Ivanoska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2011
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.688
  Пол:
  Женски
  Да, и мен ме интересира све. Нека некој ако знае, да пише, молим :)
   
 3. Safir4e

  Safir4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2012
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки,
  Дали имате некои информации за овој испит. Што и како треба да се учи? Ги имам документите на македонски јазик, но не ми е баш јасно дали треба да ги преведуваме во ист таков формат или треба во сосема нов формат како што и всушност се на англиски јазик?
   
 4. Hopeful

  Hopeful Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  1.467
  Ова го најдов на интернет и има појаснување за самиот поим, за документите што треба да се поднесат за полагање на испитот, структурата на испитот, потребната литература што треба да се прочита, за дејноста на судскиот преведувач.

  http://www.google.com/#hl=en&sclient=ps ... 10&bih=428

  Мене ме интересира конкретно за англиски јазик. Наесен ќе дипломирам, здравје, па сакам да полагам и за судски преведувач.
  Ме интересира кога излегуваат конкурсите, каков е испитот во однос на тежината (зашто кај Зозе се полага, а кај него барем досега било лесно), колку време е потребно да се спреми испитот.
   
  На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
 5. lavinija28

  lavinija28 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2013
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.134
  Пол:
  Женски
  Дечки здраво, има ли некој кој полагал за судски преведувач по бугарски јазик ??? :tmi: позз
   
 6. Mini90

  Mini90 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2014
  Пораки:
  570
  Допаѓања:
  2.198
  Пол:
  Женски
  Здраво дечки. Јас полагав германски во април, но не го положив. И чудно ми беше што кандидатите од сите останати јазици беа положиле, само германски не испобуткаа. |( Сакам повторно да се пријавам за полагање, веќе има отворен Конкурс за пријавување до 15 септември трае. Ме интересира да не знае некој од вас дали можам да полагам сега, или треба да чекам наредна сесија? Пошо слушнав дека демек не смеело одма наредната сесија да полагаш откако ќе паднеш. Мене не ми изгледа баш логично тоа али... :?: Ако имате некоја информација, пишете.

  Поздравчиња :*
   
 7. Philippa

  Philippa Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2013
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  68
  Пол:
  Женски
  Здраво Мини90, како што знам, немаш право да полагаш оваа сесија.

  *********

  Конкурсите излегуваат двапати годишно. Во март/испит во април и во септември/испит во октомври. Информации можат да се најдат на веб страницата на Министерството за правда: http://www.pravda.gov.mk/resursi.asp?lang=mak&id=08
   
 8. GirlLove

  GirlLove Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  4.728
  Допаѓања:
  13.202
  Пол:
  Женски
  Здраво,би сакала да полагам за судски преведувач по англиски јазик.Би сакала да ве прашам од каде се снајдувате со материјали за превод на документите кои се објавени на страната на Министерството за правда.
  Фала однапред.
  Поздрав :)
   
 9. lavinija28

  lavinija28 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2013
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.134
  Пол:
  Женски
  Decki a dali ve prasuvaa nesto od ustavot? (Sorry za latinica od mob sum)
   
 10. mila-88...j

  mila-88...j Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2013
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  60
  Здраво,на знаев каде да го пишам моето прашање ако не му е овде местото исправете ме.
  Сакав да прашам дали со завршувањето на Филолошки факултет еве пример ке го земам германски јазик,дали е можно после студиите ако живееш во Ѓерманија,да си работиш по струката?Нели,надвор од државава дали ќе може да работи дипломиран филолог?
  И уште нешто,кој смер треба да го завршам за да можам да преведувам книги?
   
 11. Mini90

  Mini90 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2014
  Пораки:
  570
  Допаѓања:
  2.198
  Пол:
  Женски
  Феминки сега во април сакам да полагам за судски преведувач по германски јазик. Дали некој има искуство со полагање? Споделете Ваши мислења или ако има некој што ќе полага сега нека се пријави, да си држиме страв :lol::lol::lol::rofl::rofl::rofl:
   
  На Iv13 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. MissDaisy

  MissDaisy Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2015
  Пораки:
  327
  Допаѓања:
  217
  Пол:
  Женски
  Ме интересира некој да ми каже како иде постапката за менување на решението и печатот за овластен судски преведувач поради промена на презиме? Претпоставувам се дава копија од матична книга на венчани. Дали некој правел ваква промена? :)
   
 13. Elissa

  Elissa Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  3.261
  Допаѓања:
  22.534
  Пол:
  Женски
  А да се јавиш во министерството точно да ти кажат па на сигурно да ти биде, а печатот да не треба па од амбасада :?:. Ако ти треба број за контакт во мин. пиши ми.
   
 14. awl

  awl Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  1.125
  Пол:
  Женски
  Полагав испит за судски преведувач пред 2 години, колешка што полагаше сега ми рече дека не е сменето. Јас полагав англиски - македонски и обратно. Може да полагаш три сесии една по друга без никакви пречки, после третата се прави пауза и чекаш да ти одобрат (иако не знам таков случај). Испитот мене лабав ми се виде, има мнооогу време за полагање, јас излегов за 1 саат (мислам 3 ти даваат). Може да носиш речници колку сакаш, може да излезеш на цигара (бар тогаш можеше). Во однос на материјали, читав судски пресуди, покани за суд и останати материјали кои се на страницата на Министерство за правда, ги преведував во памет и не ми се видоа страшни па затоа појдов кај другар адвокат да ми даде плус некој материјал од судска пракса да се доначитам :). Мој совет е да сте лабави, да не слушате никој околу вас што ви сугерира за превод и да пишувате и да си излезете.
   
  На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
 15. MissDaisy

  MissDaisy Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2015
  Пораки:
  327
  Допаѓања:
  217
  Пол:
  Женски
  Пишав мејл до Министерството за правда. Печатот не треба од амбасада. Печатот се прави во некоја од фирмиве што прават печати врз основа на решение за овластен судски преведувач издадено од Министерството за правда.

  Еве одма свежа информација. Доколку имате промена на презимето поради склучување на брак, постапката за промена на решението за овластен судски преведувач е следната;

  1. Се доставува барање кое може и рачно да биде напишано
  2. Во прилог копија од изводот од матична книга на венчани што треба да биде заверен на нотар
  3. Копија од лична карта
  4. Копија од Решението со кое сте поставени за судски преведувач. Доколку ова решение е издадено пред септември 2008 год, копијата треба да биде заверена на нотар. А ако е од 2008 па навака, доволно е само копија, незаверена на нотар.
   
  Последна измена: 17 април 2015
  На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Iv13

  Iv13 Нов член

  Се зачлени на:
  5 мај 2015
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Здраво Мини90, јас немам искуство со полагањето и јас сакам да полагам во септември/октомври, па ако сакаш споедели искуство како помина. :)
   
  На Mini90 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Mini90

  Mini90 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2014
  Пораки:
  570
  Допаѓања:
  2.198
  Пол:
  Женски
  Тие што полагале незнам зошто викаат дека е лесно, кога не е. Можеби за другите јазици е лесно, пошо гледам дека нема ни еден паднат. За германски не е до толку лесно. Ај за писмениот испит ок, не е тешко, особено затоа што имаш на располагање 3 саати и секаков вид стручна литература (речници). Јас оваа година полагав германски по втор пат. Лани во април полагав, ме бутнаа. Писмениот испит не ми бил добар, професорот ми најде многу грешки. Па на усно ме тресеше.. стручни зборови ме прашуваше, превод на членови од Уставот. И ме бутна на крај. Мене и скоро цела група. Многу малку пушти. Е сеа пошо не смее наредна сесија да се полага (наводно казна една сесија имаш), смеев да полагам дури овој април. Овој пат поминав одлично, многу се спремав (со месеци уназад). Писмениот дел ми беше одличен, без замерки, на усно ми рече само да се претставам накратко. И тоа беше тоа. Е сега имаше и такви на кои писмениот дел им беше лош, па ги испрашуваше и тоа многу. Како и да е, пуштија повеќе од половина од вкупно 26 луѓе.

  Сума сумарум, треба спремање. И никогаш не се паѓа нешто од оние примероци кои ги имаат објавено на страната на Правда (демек за вежбање што служат). Првиот пат ми се падна Рамковен Договор, вториов пат Закон за Високо образование.
   
  На Iv13 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Iv13

  Iv13 Нов член

  Се зачлени на:
  5 мај 2015
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Мини90, дали можеш да ми препорачаш литература од каде се спремаше за испитот?
   
  На Mini90 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Mini90

  Mini90 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2014
  Пораки:
  570
  Допаѓања:
  2.198
  Пол:
  Женски
  http://pravda.gov.mk/documents/SP_programa-2011.pdf

  Сите овие Закони, плус Устав на РМ, Устав на Германија, Рамковен Договор и слични такви.
   
  На Iv13 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. GirlLove

  GirlLove Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  4.728
  Допаѓања:
  13.202
  Пол:
  Женски
  Здраво , здраво. Сакам да ве прашам отприлика за колку време го спремивте материјалот за англсики јазик. Ми рекоа дека 1 месец е доволен, но се сомневам. Само Уставот би се спремал еден месец што би се рекло.
  Ви благодарам.