1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полагање за туристички водич во Штип

Дискусија во 'Образование' започната од Gabrielle..., 22 ноември 2019.

 1. Gabrielle...

  Gabrielle... Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2019
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  239
  Пол:
  Женски
  Дечки, ве молам ако има некој искуство со полагање за туристички водич во Штип, да сподели искуство?
  Како е полагањето, што прашања има..И.тн
  Фала ви однапред
   
  На maaraa96 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. maaraa96

  maaraa96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2015
  Пораки:
  584
  Допаѓања:
  324
  Пол:
  Женски
  Здраво и мене ме интересира истово:) дозна ли нешто подетално?
   
 3. Gabrielle...

  Gabrielle... Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2019
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  239
  Пол:
  Женски
  Па вака, веројатно сите поминуваат, без разлика колку знаеш.
  Олеснителна околност за многумина(А и и изговор, )е тоа што жената што ја брка логистиката е на породилно, па на некои од пријавените материјалите им стигнале вечерта пред полагање, па сите се вадевме на тоа.
  Скоро кај сите професори се влегува или во група или по двајца, еден професор бараше групно да се направи една туристичка понуда. И тоа не е којзнае што, туку нацрт импровизирана агенда да направиш за една тура. Обично прашуваат за местото од каде што потекнуваш. Имаше една професорка по маркетинг и полагањето беше како разговор, премногу пријатна, како мини предавање беше нејзиното. Тие што полагаа за придружник требаше да го знаат процедурите за на граница.
  Друг професор праша какви културни наследство има во местото од каде што потекнуваш. Генерално подготви се за некои работи да ги споменеш, не во детали. Од книгата не се прашува, се е на општа култура.
   
  На maaraa96 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. maaraa96

  maaraa96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2015
  Пораки:
  584
  Допаѓања:
  324
  Пол:
  Женски
 5. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  2.835
  Допаѓања:
  4.291
  Пол:
  Машки
  Јас сакам да полагам за водич. Нешто повеќе за тоа ако може?
   
 6. Gabrielle...

  Gabrielle... Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2019
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  239
  Пол:
  Женски
  Sto te interesira poveke? Okolu sto?
   
 7. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  2.835
  Допаѓања:
  4.291
  Пол:
  Машки
  Дали треба да се оди на часови за ова?
  Кога се полага и кога се оди ако има часови?
  Колку пари кошта?
  Дали има пракса?
  Да не треба до Штип да одам за тоа или имаат и тука?
  Дали после со таа диплома ќе можам да работам како водич во странство?
   
 8. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.548
  Допаѓања:
  171.424
  Пол:
  Женски
  Со доказот дека си положил идеш мислам беше во мин.за економија и се регистрираш за водич.. добиваш легитимација и толку.
  Ниту е некоја си диплома, ниту ништо посебно
  Технички гледано надвор нема да ти ја уважат, мене ми бараа лиценца од локалната држава каде што сакаш да работиш
  На УТМС кошта 30.000ден а на штипскиот не знам
   
 9. Gabrielle...

  Gabrielle... Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2019
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  239
  Пол:
  Женски
  Во Штип кошта околу 14-15.000 денари, ако си невработен тогаш упола. Не се оди на пракса, не се оди на часови( иако така е предвидено). Плаќањето ти е буквално да си ја купиш лиценцата. Тие тебе лиценца, ти нив пари, и затоа можеш да поминеш сосема неподготвен. Во Штип се организора еднаш на 6 месеци. Последното полагање беше во ноември, ваљда април/мај треба да се организира следно. Малку е хаос ова дури дојдеш до инфо кога е следното полагање, пошто таа што ја води логистиката на програмата е на породилно.ама ако досаѓаш на сите можни телефони на факултетот објавени на интернет, може и ќе добиеш информација. Инаку се полага и се зема сертификатот од штип.
   
  На maaraa96 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  2.835
  Допаѓања:
  4.291
  Пол:
  Машки
  Во еден ден се прљви се?
  Во Штип морам да одам за да полагам или може и во Скопје?
   
 11. Gabrielle...

  Gabrielle... Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2019
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  239
  Пол:
  Женски
  Да, влегуваш од кабинет во кабинет кај секој професор, се задржуваш еве да речеме просек 10 мин, некаде ни толку, обично групно се влегува, или по двајца. И тоа ти е. После ако нема кој да ти гп земе сертификатог, одиш уште еднаш до штип, си гп земеш. Сертификатот после го носиш во здружение за т.водичи да ти издадат лиценца и легитимација и тоа е тоа.
   
  На Компир Манџа му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Tatty

  Tatty Нов член

  Се зачлени на:
  30 декември 2021
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Zdravo
  Dali nekoj uspea da zeme sertifikat za polozeni ispiti za turisticki vodic vo ovaa godina,kako odi procedurata, i dali ja zemavte licencata?
  Vi blagodaram.
   
  На maaraa96 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  2.835
  Допаѓања:
  4.291
  Пол:
  Машки
  Кога се полага?
  И јас сакам да полагам, па ако може повеќе инфо.
   
 14. Tatty

  Tatty Нов член

  Се зачлени на:
  30 декември 2021
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Pa toa i jas prasuvam, i jas sakam da dobijam poveke info od nekoj sto ja pominal taa “reka” :D:D
   
 15. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  2.835
  Допаѓања:
  4.291
  Пол:
  Машки
  Изгледа јас и ти ќе си останеме само со прашањата...;(
   
 16. Beautymom

  Beautymom Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  527
  Допаѓања:
  252
  Пол:
  Женски
  Каде има во Скопје да се полага за туристички водич и каде има и обука
   
 17. ani23

  ani23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 септември 2011
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  580
  Пол:
  Женски
  Dali treba sredno obrazovanie ili baraat so fakultet za vodac?
   
 18. Alessandr0

  Alessandr0 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2022
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  183
  Пол:
  Машки
  Не е услов да имаш факултет за да полагаш за лиценца за туристички водич, ниту пак услов какво средно образование или факултет имаш завршено.

  Носиш диплома заверена на нотар од средно образование или факултет (зависи што имаш завршено во моментот), копија од лична карта, извод од матична книга на родени и уплата од 16.500 денари. Вака е барем на факултетот за туризам во Охрид.

  Добиваш книга во која се опфатени 8 предмети (нема странски јазик), може да ти споделам и предмети кои што се полагаат ако ти требаат. Со професорите се договараш како ти одговара тебе и како тие се слободни со време. Може во еден ден да полагаш и еден предмет, може и по 2 3 предмети. Ретко се случува да не поминеш на испит, и во случај да не поминеш, не плаќаш ништо дополнително, само одиш друг ден да преполагаш.

  Откако ќе завршиш т.е. ги положиш сите 8 предмети, одиш во Скопје (мислам дека беше во Министерство за Економија) каде има регистар за туристички водичи и туристички агенции, од каде ти се издава легитимација со која се потврдува дека си лиценциран туристички водиш. Таму се плаќаат уште околу 1.000 до 1.500 денари административни трошоци.

  Воглавно е тоа, можеби некои ситници горе долу.
   
  На Tam4yy и ani23 им се допаѓа ова.
 19. b.o.n.i

  b.o.n.i Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2013
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  1.121
  За туристички придружник да полагал некој периодов да сподели искуство, каде е најлесно.
   
 20. Beautymom

  Beautymom Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  527
  Допаѓања:
  252
  Пол:
  Женски
  Некој да полагал за туристички водич за да сподели искуство