1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полагање матура и уписи за на факултет

Дискусија во 'Образование' започната од anastasija19, 20 јануари 2010.

 1. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  51
  zdr na site jas sum nov clen na sajtov i navistina vakov sajt e potreben za site. mnoguuu mi se dopaga
  jas suk cetvrta godina i mnogu me maci maturata upisite za fakl bi sakala da slusnam mislenja sto ke se zapisite i sto bi se zapisale cekam odgovor 8) :D :D pozz
   
  На Aleksandar441 и Viki28. им се допаѓа ова.
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  ахх матура матура.... беља работа стварно. Испаѓа дека за џабе 4 години сум се тупала да ги наредам сите 5ки
  али што е тоа е, ќе полагаме, што ќе правиме. За факултет, Филолошки дефинитивно: англиски јазик.
   
  На Sr12345, anagjorgjievska1, mnikolovska и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. WomanInLove

  WomanInLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  267
  Пол:
  Женски
  eee i mene me nervira maturata, zs se si mislam deka ke ja utnam i posle sve ke mi propadne vo voda : iance ke polagam makedonski, matematika(osnovno nivo), informatika i biologija, ama za ova poslednoto nesto se predomisluvam i mozebi ke smenam zs kazaa deka do 31 januari mozeme da smeneme predmet :) a za fakultet znam samo deka ke e vo skopje, a sto nemam poima.mozebi ke otidam nesto na filozofski zs gledav na internet deka ima ubavi podnasoki :) srekno
   
 4. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  51
  баш супер е англиски. јас исто планирам за филозофски дефектологија па ке видиме им,а време само матурата да ја положам... :twisted: 8) :roll:
   
 5. lili1

  lili1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  52
  I jas sum maturantka mnogu sakam da zavrsham arhitektura, amo se plasham da ne uspeam pa da gi razocaram site. Shto mislite vije dobar li e fakulltetot ?pozz
   
 6. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Факултетот ти е повеќе од добар, одличен е! се разбира ако е тоа тоа што го сакаш. Е сеа така е тежок и има некој работи кои се без врска, ама нив сегде ги има. За таму да ти кажам дека треба раката да ти фаќа. т.е. цртањето да ти оди. Бар јас така мислам (брачеда ми е на архитектура).
   
 7. lili1

  lili1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  52
  Fala ti mnogu, ke razmislam ushte ne se berzam a za certanjeto ne znam mnogu dobro da crtam se nadevam deka nema da ima problemi poz
   
 8. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  абе ти го спомнав тоа за цртањето затоа шо тие на архитектура многу скици цртаат, нацрт планови, проекти...затоа ;)
  Се надевам ќе успееш да го оствариш тоа што го сакаш
   
  На soki.poki му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Buceto

  Buceto Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Матурата дефинитивно е нешто што ме вади од такт и не би сакала да ја полагам.Сега сум 4та година гимназија и кога ке ми текне дека треба да полагам матура ми се слошува.Како прво многу сум притисната од моите дома со нивните непотребни коментари земи учи,после ке плачеш, ке се жалиш и се друго по ред како ке сум се запишела на факултет и се такви некои глупости по ред.И да би се собрале пак да протестираме како што направија ланската година што беа тие матурантите нема ништо да постигнеме.Не би ни преостанало ништо друго освен тоа да земеме да учиме и да се спремиме и во никој случај да не ја изгубиме надежта дека ке паднеме туку напротив дека ке поминеме!!! ;)
   
  На Sr12345 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. CandyD

  CandyD Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Со матурава само ни ја уништуваат последната година од образованието. Наместо сеа да се зафркаваме, да уживаме, ние пишуваме проектни, пополнуваме листи за полагање, бараме прашања за интерните... глупости...
  И што е најтрагично, го зголемија процентот на односот матура и просек со оцените од сите 4 години на 60-40 а лани беше 50-50...
  али ајде, здравје, ке помине :up:
   
 11. ForeverYoung

  ForeverYoung Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  643
  Допаѓања:
  1.888
  60% од матурата ли ке биде оваа година??Сигурно?
  Мислам дека лани беше 60% од оценките.
   
 12. Milickaa

  Milickaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  E devojki i jas sum maturntka ( ovde ne e milicka tuku nejzinata sestra :))) jas planiram da odam nesto vo vrska so medicina vo stip na visha odnosno bas me vlece medicinava ne uspeav da se zapisam sredno medicinsko pa zatoa sum gimnazija site mi se 5 :)) ali dzabe mi se site 5 ako na matura izvadam nesto slabo :worried: mn se plasam ? Pa mi treba pomos nesto da ne ima nekoj nesto proektna zadaca za rbetni stolbovi i povrzano nesto za niv mozebi ima nekoj doktor ili nekoj sto uci sredno medicina da mi pomogne :))
   
 13. WomanInLove

  WomanInLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  267
  Пол:
  Женски
  ајде сите матурантки што ќе полагате англиски, што мислите тешко ли е.јас прво бев запишана да полагам математика, па се предомислив и се запишав англиски, ама некако ме фаќа страв за есејот.што мислите тешко ли ќе биде? :)
   
 14. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  ajde,ke izdrzite,i ne e tolku strasno,samo deka treba da se uci treba :D a tie sto se so matematika neka obrnat dosta vnimanie na verojatnost,zasto ima mn prasanja od nea,a se uci pri kraj i nekako povrsno ja znaeme site
   
 15. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Есејот замисли си исто како на македонски да пишуваш. Само треба богат речник да имаш.
   
 16. elena005

  elena005 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  7
  Па и јас сум матуранка па не ме фаќа некако страв бидејќи сите кажуваат дека било многу лесно не било мн тешко.Јас ги видов ланските тестови воопсто не ми изгледа тешко ако си учел се редовно ништо нема да ти претставува проблем :) Иначе голема желба ми е да завршсам економски факултет и да бидам "Премиер" :lol: :lol: :lol:
  СРЕЌНО НА СИТЕ МАТУРАНТИ
   
 17. ForeverYoung

  ForeverYoung Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  643
  Допаѓања:
  1.888

  Па штом ти се сите 5ки не би требало да имаш проблеми за во државна па и да не поминеш многу добро на матурата.
  За медицина незнам баш колку има во Штип конкуренција ама од Ск повеке сигурно нема,така да немај гајле:)

  Инаку и мене ме плаши англиски најмногу за есеите....онака добро стојам со јазикот ама којзнае каква тема ке се погоде нема да ми текне што да напишам :)
   
 18. yummy

  yummy Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  49
  Матурава е ГЛУПОСТ! Финтава им е само да проперат уште малку пари, како да целово пљачкање на народов им е малку! Мене, како и сите, ме вади од такт, али како и да е и тоа ќе помине :D
  Јас ќе одам на општа медицина, во Ск, што значи ми треба стварно доообар резултат, за да влезем во државна квота.
  И не ми е јасно кој паметен ја прави програмата, мислам толку е глупо осмислена, особено делот за есеј. Па добро де, не сме сите поети, тоа е толку индивидуално кој како ќе се изрази на тој дел, што стварно повеќе станува збор за вкусот на тестаторот.
   
  На Natalyy123 и anagjorgjievska1 им се допаѓа ова.
 19. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  значи ние бевме прва генерација што полагавме матура :worried: и замислете како ни беше, страв во коски :D ама за среќа добро поминавме. мислам јас поминав супер ајде да си се пофалам :$ сите 5ки освен едно 4че :worried: ама не ми штетеше, уствари ради него не влегов у државна квота за пола поен :envy: |( ајде нема врска, било поминало.
  значи ништо страшно не е, ќе си научиш, одиш полагаш... и толкууу :) гледам некаде горе некој спомнал дека ако сите ти се 5ки а слаба матура без проблем ќе влезеш во државна :?: да не звучам цинично, ама јас не би рекла така :worried:
  прво, од мое искуство. значи погоре спомнав, за половина поен од една 4ка не влегов во државна.а друго, моја братучетка сите 5ки значи од прва до четврта, матурата слаба... и не ја примаа на факултетот кај што конкурираше.
  како и да е, да не звучам без веза , со среќа на сите матуранти и учите, само тоа е спасот ;)
   
  На Natalyy123 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.381
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Матуранти почнавте ли да учите за матура??? :)
  Јас конечно седнав вчера да учам математика, па и редно време беше со оглед на тоа што мои школски почнаа одамна.Има цел месец до матурата ама каква еуфорија следи околу матурските, не верувам дека ќе имам многу време да учам :) Иначе полагам Математика ( на ниво на моето школо, од 250 деца, само 25 сме математика) , и Информатика и Биологија интерно. Јас сите четири години сум со сите петки, па не се плашам многу од матурата, но од кај да знаеме каква ќе ни се погоди. Може да е многу потешко од минатите години, може и обратно. Па ќе видеме :))