1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полагање матура и уписи за на факултет

Дискусија во 'Образование' започната од anastasija19, 20 јануари 2010.

  1. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    98
    Леле чул ве Господ и таму некоја поубава тема за пишување да ни се падни :D а за во понеделник јас не учам што знам тоа само ќе ги разгледам формалните и неформалните писма и тоа.Вие што ќе учите?
     
  2. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Ситно е...... уште 12 часа, и ќе биде што ќе биде :) Инаку денес бев да видам во која училница сум, и за среќа сум се паднала со сите мои школски. 13 во една училница од кои 11 (вклучувајки ме и мене) ми се од класот ^_^ Компјутерите немало да бидат тргнати. Има надеж :lol: Ви посакувам на сите матурантки, убаво да одговорите на тестот утре и да добиете убави резултати. Позз :*
     
  3. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Со среќа на сите!
    Мене сега за сега не ме имат фатено паника... ќе видам утре сабајле како ќе е :lol:

    Смирено, сконцентрирано, има време - 4 часа ;)

    Не заборавајте да си носите 4-5 пенкала, шише со вода/сокче ;)
     
  4. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    98
    :@ нервозна сум.Напишав се но сепак ме фаќа нервоза затоа што не знам што ми еточно.Па и насловот на темата :@
    Девојки вие како поминавте?
     
  5. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    шо ви се падна наслов??
     
  6. aaaaa

    aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    1.215
    Пол:
    Женски
    не е лошо ама и мене ми е страв.се напишав па сега ќе видиме
     
  7. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    98
    Нешто во смисла Не ја гледајте во животот само забавата работи и штеди за кога ќе немаш така нешто.
    Мене она за Црна Арапина ме мачи ме ЗАЦРНИ :lol: сите имаат различни одговори вие што одговоривте на тие прашања :(
     
  8. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.889
    Tешка глупост е овоа матурата значи....тешко дека можеш да покажеш колку знаеш,оценката ти зависи од тоа колку си имал срека и колку си препишал.
    Ги жалам тие што се трускаа толку околу матурата и што се утепуваа учејки,јас не учев многу па пак ми е криво што воопшто се замарав :)
    Тестот беше лесен,со исклучок на некои глупи прашања,како тие за Болен Дојчин,ме измачија :lol:
    Препишување колку сакаш,.....јас ги утнав малку есејот и биографијата ама во глобала сум задоволна со напишаното.
     
  9. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Meне единствено ме интересира тоа со биографијата... јас пишував како кратко CV на девојката Ева (одма на фб група и направија), некои викаат дека требала животна биографија... страшна работа -.- :o :^) :@
     
  10. Milickaa

    Milickaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Pa jas napisav se za sto se odnesuva do biografijata ne pisuvav cv tuku strikno biografija poso toa i se barase spored mene . Drugo so sakav da prasam toa listot crven samo nego li go gledaat za odgovori ili i vo natre poso ja nemam isti odogori tamu i vo natre a se mislam vo tetratkata mi se tocni ili neznam kade ama ima li nesto vrska sto mi se razlicni... :)
     
  11. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Одговорите на прашањата кои беа со заокружување се сметаат за валидни само оние напишаните во црвениот лист. И јас направив некои промени ;)

    *** сега се изнервирав за биографиштето :@ само ако поради неа немам 5ка... ууууууу :@ :@
     
  12. Pain

    Pain Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    45
    Значи напишав се, и како и сите и мене ме измачи Болен Дојчин :) и тој глупиот есеј :) а за бигорафијата јас напишав СV пошо во прирачникот шо го имав пишеше дека можи и така, а на една стр за матурата прочитав баш сега дека можи и така да се напиши, шо се однесува до препишвање и сл, значи ова беше било и не било досега препишвање на мртво имаше кај мене во училиштето али јбг то е то ... сега останва уште англиски :):)
     
  13. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.889
    Важни се тие одговори кои ги имаш на листот.
    А во врска со биографијата,јас ја пишував во форма на текст,така ми беше логично,па ке видеме што ке испадне на крај кога ке ни ги кажат оценките :)
    Како што гледам пола пишувале во форма на текст,пола како CV па се надевам дека ке бидат признати и двете форми оти стварно не беше убаво објаснето,нивна грешка е.
     
  14. peace23

    peace23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2010
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    6
    eeee doznav deka vi bila mnogu poteska od lani, ajde ne se nervirajte ke bide samo sreka da ve prati da vi gi pregleduva nekoj dobar profesor...a za kvotite stvarno ne znam kaj ima na net ama kazuvaat po tv a i na fax kaj mene se zbori deka ke ima duplo od lani (jas sum na praven lani imase 600 sega se zbori deka ke ima 1200) . isto za angliski znam ,lani imase 300 sega 1050. za na pmf isto ke ima duplo...za tie otprilika sum upatena,ama sekade skoro ke bide prosirena. i samo da vi kazam (ne mora da me poslusate),ako ne ste zadovolni od ocenkata ne podnasajte prigovor ,samo parite ke vi gi lapnat i na kraj nisto.minata godina na nikoj ne mu kacija,a na nekoi duri im smalija ocenka...taka da rizik e
     
  15. Milickaa

    Milickaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    A od prilika so kolku poeni bi polozile sto mislite? :)
     
  16. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    Значи тестот, како што можев да ги разгледам другите години, беше доста потежок, од лани и полани.... ама тоа и се очекуваше.. дека ке бидат се потешки и потешки...
    делата, не знам.. катастрофа, по лоши дела не можеа, само злосторство и казна и хамлет вредеа....
    Тоа о биографијата пак ништо не беше разјаснето. јас ја пишував како текст, сите така ја пишувавме мислам дека... сепак пишуваше биографија, а сиви е професионална биографија, што е потенцирано во книгата дека има разлика... Ама кој знае... И насловот на есејот... хаос... па и тоа со боењето... едно заокружи, различно обој.. и тоа се случуваше.. мене лично ми се деси со едно така згрешив и тоа з анајлесното прашање за тоа за квалитативни заменки шо беше :@
    И така... имав едно 10ина прашања шо врска немав, ама имавме добар професор и се утепавме од препишување, тој само ни кажуваше кога иде контрола за да молчиме :lol:
    Ме мачи биографијата, зашто ја напишав 120 збора точно, ама крупно пишувам и ми фати цела страна, па мислам да не им се види многу и да ми скратат одма бодови демек сум надминала, сигурно нема да бројат? :worried:
    И така.... искрено на 5ка не се надевам, зашто многу ретко ставаат 5ки, не знам зашто :devil:
     
  17. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    лижалка,не се секирај не е точно дека ретко ставаат петки,кај мене барем имаше петки и тоа многу.
    и некаде прочитав дека ставиле на 97.нешто 4ка,што исто не е точно,јас имав толку и имав петка.
     
  18. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    И јас се надевам на 5ка. И не знам од каде тоа дека на не прочитано ќе одземат бода - НЕ СМЕЕ ТОА ТАКА ;)
    Сега за сега имам 99 бода (знам на кое прашање згрешив - со клитиките).
    А за петки - нема врска - кој колку што си напишал толку, пишуваат на заслуженото.

    Иначе.... мислам дека ова не е начин за испитување на знаењето на ученикот. Во нашата училница имаше 3 девојчиња шо се слаби и со учење и со се.. и на крај ако тие добијат 4ка (со препишување)... и ете и јас 4ка.. па тоа е неправда. Ама тоа е што е.
     
  19. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    98
    лани имало 4 со 91 поен во моето училиште.Мене ми се падна малку построг тестатор а на другие им било супер и со телефони и се. :@
     
  20. garudamon

    garudamon Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    61
    Ја највише се секирам за таа биографијата. И јас ја пишува како CV не за друго имаше у упатството дека треба да се наведат способностите и квалификациите, а инаку CV се пишува во под точки а на интернет имаше упатство за пишување биографија и таму е напишано дека може и у под точки текст, ама не знам ногу ми е стра. Иначе јас не го напиша за болен дојчин од каде му била инспирацијата на авторо за песната, тоа не го знаеше а другото би требало да ми е точно само имаше некои на пр кое чувсво преовладува у првата строфа таму кај БОлен Дојчин јас напиша разочарување некои пишале чувство на сила, шо на пр и тоа може.. Глупости у секој случај за разлика од лани катастрофа. Ногу песни имаше за анализа требало повеке прозни дела. :@