Полагање матура и уписи за на факултет

Дискусија во 'Образование' започната од anastasija19, 20 јануари 2010.

  1. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    Знаете што?
    Колку повеќе размисслувам за македонски, толку повеќе мислам дека се ми е грешно дека нема да положам и ако положам ке положам слабо.. мислам за 5ка не се ни надевам ама 4ка сакааааааааааааааааааам :( :(
    Ви се дешава ли Вас така? Искрено кога искочив од таму, мислев дека прилично добро решив.. како изминува се повеќе и повеќе време се нервирам :@ :@ :@
     
  2. Pain

    Pain Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    45
    Lizalka немој да се секираш пошо и јас низ истото помионав, ево денес англиски напишав се ама ми се чини дека се мие грешно и дека ќе паднам, прашањата некако беа многу збунувачки и шознам такво чуство имам.. важно помина и тоа па се 12-13 ... јули ги чекаме резултатите... само да положиме :)
     
  3. barby

    barby Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2010
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    8.450
    Македонски биографијата ја написавте како ЦВ или како есеј, и англиски требасе како ние да сме били или него му пишуваме?
     
  4. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370

    makedonski jas pisuvav kako esej zasto toa e biografija ... a angliski kako nie da sme billy :D
     
  5. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370

    ednostavno smiri se napravi si neskafe zemi si cokolado i pusti si nekoja dobra komedija ili sex and the city 2 i ne se zamaraj.
    sigurno nema da padnes ... a sto ocena ke imas ne e bitno eden ti e zivotot uzivaj si lizalke :P
     
  6. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    98
    а јас биографијата ја направив и така и така.А да биде уште полошо се ставив во улога на ева :@ ;(
     
  7. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.947
    Допаѓања:
    153.572
    Лижалче,мене така ми е после секој испит или колоквиум и на крај кога ќе видам супер бодови,супер оценка!Не се секирај,поише ти е од притисокот и стресот тоа,отколку реално што си направила,обично првото чувство што го добиваш откако ќе излезеш од испит е правото чувство.Јас кога ќе излезам веднаш знам дали ќе паднам или ќе положам,ама кога си мислам така дека ќе положам,задолжително после ме маваат песимистичките точки,ќе паднаааааам...така да,уживај си,свиркај си,пеј се,смеј и се е ок! :rofl:
     
  8. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    Ах Лилитче колку би сакала да си у право.. не знаееешшшш.. ако искочи вака ќе те частам што ке посакаш :)
    Аме не знам, се плашам.. знаеш како ми е уствари... :|
    Викавме македонски тешко, ама у споредба со денешниов англиски можам да кажам само дека македонски беше боза !!!! За мене барем....
    Ајде ќе видиме што ке испадне... :wasntme:
     
  9. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Е девојки, јас не сум задоволна од самиот тест по англиски. Глупа тема за есејот, глупави текстови (последните два) и уште потрагични понудени одговори кои беа СИНОНИМИ бре! И многу се думав за тој текстот за сонцето и шо ти знам јас.
    Тоа со Били (всушност ние сме Били) беше океј - барањата сосем соодветни (неформално писмо).
    Есеиштето и глупата тема.... аааааа шо да е! Јас пишував за филигран и одвај стигнав до 145 збора. Други слушам пишувале за Охридско Езеро, други за Тоше... хелоу - јасно пишуваше да се напише на тема што би однеле на интернационална изложба? Се надевам дека не однесоа чаша полна со охридска вода.
     
  10. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.115
    Пол:
    Женски
    Не се подготвува математика за два дена. Разочарана сум од себеси, од ГЛУПАВИОТ ТЕСТ ПО МАТЕМАТИКА, од мојата наивност дека ќе успеам да препишам, од се’. Резултатот ми е повеќе од застрашувачки. Или паѓам или ептен ако има Господ за едно двојче. :@ ;( Џабе е сега и да се плаче и да се не знам шо. ;(
     
  11. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    Не пишуваше дека треба нешто да се однесе, туку нешто да ја претставува... барем јас така сватив
     
  12. nice-girl

    nice-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    491
    Допаѓања:
    173
    i jas isto kako Lizalka sfativ i pisuvav za Ohrid:) ama za razlika od makedonski,ang denes bese potesko :worried:
     
  13. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    98
    Да така пишуваше да напишиме една работа со која ќе ја претставиме нашата земја на изложба е сега изложба сигурно би однеле нешто но не пишуваше да биде предмет.И повеќето имаат пишувано за места и јас напишав за Охрид
     
  14. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Никако. Другарка ми учеше 4 месеци интензивно по 3 часа дневно (одеше на математика) и сепак рече дека за некои задачи требало убаво мислење (тие последните) ама ги решила.

    Се надевам дека ќе поминеш ;)
     
  15. WomanInLove

    WomanInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    268
    Пол:
    Женски
    исто и јас така напишав, и мислам дека е точно иако некои писмото го испраќале до били, а за есејот и јас напишав, односно ја опишав Македонија и Охридското езеро, и мислам дека тоа ми е грешка оти сите кажуват дека требало нешто како предмет или пример македонската носија, така нешто да сме пишувале, сепак не се секирам, мислам дека би требало и од есејот да ми дадат некој бод, а прашањата скоро сите ми се точно така да супер е :)
     
  16. purple.world

    purple.world Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    7
    Еее не намачија стварно значи со оваа матура, мене ми падна голем товар денес откако завршив англиски и цел ден сум среќна што помина потешкиот дел, а за интерното ич не му се секирам ;)
    За препишување не сакам да мислам што се видов денеска, по телефони, во Wc одење за да им кажат за што е есејот и се се толерираше... Значи за тоа немало правда и ќе нема, послабите и со државна матура ке се рамнат со нас :devil:
    И да, можните одговори англиски беа сите слични, да не знае човек што да заокружи..
    Помина и тоа што се секиравме, уште малку и ќе олабавиме :D
     
  17. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Мислам дека на интерните испити оние професори кои ќе не чуваат ќе бидат многу строги (поради почит на колегата и тн...)
     
  18. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    498
    Нас баш на интерните најмногу не стегнаа, не можевме да мрднеме ни со поглед :(
     
  19. abvgdge

    abvgdge Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
  20. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    Знам повеќе вака што напишале.. јас лично не... ама мои другарки да