1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полагање матура и уписи за на факултет

Дискусија во 'Образование' започната од anastasija19, 20 јануари 2010.

  1. abvgdge

    abvgdge Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Bravo..bravoo :)
     
  2. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    98
    лелелелеле ме израдува моето е вака и како cv и како есеј но работат е што јас се ставив во улога на ева ама ако лелеле акое точно ќе те частам ;) :whew:
     
  3. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Јас напишав така :emo: :D Ама што знам, ме разубедуваат некои демек не било така точно, тоа било професионална биографија итн. Сепак мислам дека нема смисла да го оценат како погрешно кога тие самите ни дале таква биографија за пример.
     
  4. abvgdge

    abvgdge Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Pa ubavo e objasneto na stranava za matura deka taka treba,voopsto ne treba da se grizis..=D
     
  5. BlueEye

    BlueEye Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    29
    vaka jas sea zavrsiv 3ta godina
    i sakam idnata godina da odam na dramski fakultete
    ama od moj poznanici slusnav deka ovaa godina lugeto so ke se zapisat na dramski ke imaat pogolemi sansi za uspeh vo idnina
    i dali nekoj otuka e informiran nekako slicno kako mene
    zs se midlam da odam vondredno 4 za d amozam da se zapisam na darmski
    mn ke mi pomognite ako znaete nesto vo vrsko so ova :D
     
  6. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Јас напишав како составче што е тоа (не табеланото, да речам). Па се надевам дека Анфејтфул ќе ни ги признаат ;)
     
  7. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Пред пола саат пишував на фб со класната, ианку професорка по македонски јазик, и таа ми рече дека двете опции се прифатливи. Така да има надеж :sun:
     
  8. barby

    barby Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2010
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    8.450
    јас си се зафркнав, јас му писував на били, а за есејот ја опишав Македонија, па нели пишуваше три работи да истакнеме. Ау се нервирам
     
  9. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    98
    Па бидејќи е изложба би требало предмет,но сите различно пишувале.Некои за храна,некои за места,а некои пак за предмети.Јас пишував за Охрид и набројав три причини зошто сум го одбрала и се надевам ќе ми признаат.Пишуваше со што ние би ја претставиле нашата земја па што да одберам на крај краева
     
  10. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    Е ајде де... ама ако е изложба па не мора да значи дека мора да се однесе, не изложба у права смисла на зборот... има изложби и на архитектура, на градби тие како се носат?
    Јас пишував за камени мост во Скопје, сите од мојата група пишувале за Охридско !
    Прво мислев некој пејач да стаам, ама јасно пишуваше у текстот, THING,a не пишуваше OR PERSON !!!Јас тоа барем така си го сватив.. на крај и краева па не можам веќе да се замарам, секој ден на тоа мислам, се надевам сум поминала и тоа е тоа.. Ке видиме за еден месец
     
  11. barby

    barby Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2010
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    8.450
    во право си, доста се замаравме со оваа матура. Големото помина, па сега што биде нека биде :D
     
  12. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    98
    Да според размислувањето на другите не можеш да го однесеш на изложбата мостот,езерото.........но како и да е ќе биде ќе видиме на крај које во право.
     
  13. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    За македонски матурата: кај нас дојдоа и ни кажаа дека не е CV туку биографија и дека треба како текст да се напише.
    За англиски: мислам дека есејот беше многу двосмилено поставен. Кај мене скоро сите сфатија дека треба предмет да се прати па сите пишуваа за ајвар, ракија, зборникот на Миладиновци, охридскиот бисер итн. Мислам дека на такво нешто мислеа, мене лично ми нема логика да напишам Охрид... ама штознам, ќе видиме.

    инаку за да ја земеш матурата и да ти ја препрегледаат треба да си платиш 1500 денари.
     
  14. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    1400 денари е за приговор. Некои велат со самото уплаќање ти ја зголемуваат оценката +1. Не мора да е правило, но светот го вртат парите.

    Денес полагав латински.... е*ати падежите и се поврзано со нив :@ Другото беше прелесно.

    Задутре полагам филозофија... од 150 знам само 30 :rofl: Море не е смешно!
    Вечер седвам да учам :geek:
     
  15. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    Брајт, не мора да значи дека ти ја зголемуваат... знам случај кога оценката после тоа била намалена :|
     
  16. abvgdge

    abvgdge Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    pa nemora da go odneses za da prezentiras.moze preku brosura,dokumentarec i drugi razlicni nacini , :) jas pisuvav za ohrid!
     
  17. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    Тоа е тоа јас што го зборам !
     
  18. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    98
    Па реков според другите :) И јас пишував за Охрид,а тие сметаат дека мора да биде предмет,а јас лично не го сфатив баш дека мора да е предмет.Ајде помина сега нема назад
     
  19. garudamon

    garudamon Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    61
    ќе положеме како не :) ;)
     
  20. garudamon

    garudamon Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    61
    исто исто исто, лошо ногу лошо.Таа биографијата иначе може и CV може и онаква, а може и у подточки.