1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полагање матура и уписи за на факултет

Дискусија во 'Образование' започната од anastasija19, 20 јануари 2010.

  1. DrBabl

    DrBabl Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    9
    zdravo, iskreno nemavv bas vreme da gi razgledam site mislenja na temava ali stvarno mn me interesira kakvo vlijanie ima godisniot uspeh znaci na sveditelstvo od sredno so upisot na fakultet imam uste dve godini sredno ucam medicina ali stvarno me iritira toa sto zaradi nervoza na profesor ili polnez na negativna energija :@ isto taka na profesot i dve-tri cetvorki vo edno sveditelstvo mozat da mi vlijaat na upis na fakultet i zaradi toa nema da mozam da vlezam vo drzavna kvota na medicinskiot fk vo skopje??? ve molam ako mozete objasnete mi nesto okolu tie raboti zaso stvaro nemam zivci!!! :(
     
  2. Milickaa

    Milickaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Koga pristigaat rezultatite od maturava se znael li ?
     
  3. purple.world

    purple.world Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    7
    За биографијата македонски мислам дека е точно и на двата начини.

    Јас напишав како текст и мислам дека е добро, ми фати околу 110 збора (нели требаше од 100-120).

    А ако имав и потточки и текст ќе ми фатеше над 200 зборови ...
     
  4. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    Имаат влијание оценките од прва до 4та, ама 40%, а другите 60% ти се од матурата ако ја има сеуште ти кога ке полагаш, и ако ја има ке биде многу тешка зашто од година на година како штоп можев да приметам се се потешки затоа спремај си се на време и учи си....
    И тоа ако имаш две 4ки дека нема да влезеш е и повеќе од точно, сега зависи кај ке конкурираш, ама некогаш и за пола бодче нема да можеш да влезеш у државна квота.. лично моја другарка не успеа да влезе у државна квота и тоа само со една 4ка од прва до четврта... а тогаш она коа се упишуваше немаше ни матура ни ништо.... што значи сега е уште потешко..
    не ти го пишав ова со некоја намера да те заплашам, туку само да ти кажам да си учиш и нека не те нервира професорот у право е
     
  5. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    1.889
    Околу 12-13 јули ке има резултати од екстерните,а од интерните зависи од училиштето,кај сите е различно,ама тие ке бидат побрзо,на некои веке им ги кажале.

    А стварно ли 60% е од матурата,нели е обратно,60% од оценките а 40% од матурата?
     
  6. Pain

    Pain Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    45

    не е 60% од матурата, туку годинава мислам дека е исто како и лани пошо пишеше некаде на страниве шо се за матурата дека с еисто и годинава а не обратно, и имав прашано проф на училиште и тие ми рекоа дека се исто како и лани, а и во конкурсот за упис на факултет пиши дека се како лани :) ;)

    а да да се пофалам сеа интерни имам од еден предмет резултати т.е. информатика и положив со сите поени со 5 нормално :) камо и екстерните да се така :)
     
  7. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.819
    60% оценки - 40% матура
    Но за девојчето што прашуваше - овие проценти можат да се менуваат од година во година. Јас слушнав дека за некоја година и оние што ние ги сметаме за интерни, ќе ги направеле и нив екстерни.
     
  8. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Шо оценки добивте на интерните?
    Да се пофалам јас и латински и филозофија добив 5ки :geek: :)
     
  9. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    Јас уште не сум ги до полагала само еден полагав, у понеделник ми е последниот...
    Честитки Брајт :clap:
     
  10. DrBabl

    DrBabl Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    9
    Taka i si mislev dobro nema veze, ajde od godina zdravje nema 4 da ostavam .. ;) fala sepak :)
     
  11. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    98
    Мене интерните предмети и двата ми се 5.Едниот ми е со сите поени но на другиот ни ги сменија малку прашањата но битно е што ми е 5 ;)
     
  12. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.115
    Пол:
    Женски
    Девојки да ви кажам ако не знаете, ги има на страната на матура решени тестовите од оваа година, погледнете ги :)
     
  13. Milickaa

    Milickaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    e fala neznaev i ubavo so pisa bas si razgleduvav sega a rezultative da ne ti se otvaraat mislam toa delot kade sto e za rezultati .... kaj mene nesaka pred nekoe vreme mi vikae netocni informacii stavam a sega nejke veke nikako i se mislam deka gi ima rezultatite no mn lugje razgleduvaat i nesaka da otvori... a koga ke stasaat rezultatite ?
     
  14. mysterious

    mysterious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.491
    Допаѓања:
    2.661
    Па и јас сега само што го отворив,и не ми дава да видам ништо..Ми вика забрането,такви нешто..
    А инаку резултатите се на 12 13 јули,таму некаде :)
     
  15. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.115
    Пол:
    Женски
    Не знам зошто така ти покажува, јас сабајлево разгледував. Македонски избројав некои 80 поени, па ќе видиме, а Математика немав храброст да гледам :)
     
  16. mysterious

    mysterious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.491
    Допаѓања:
    2.661
    Ајде собери храброст и за математика..
    А ќе бидеш ли љубезна да ми ставиш тука линк..Ако не ти е тешко..Не знам стварно оти не ми го дава :)
     
  17. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.115
    Пол:
    Женски
  18. mysterious

    mysterious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.491
    Допаѓања:
    2.661
  19. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.819
    Епа кај резултатите ви вика дека внесувате неточни информации затоа што се уште ги нема...
     
  20. Milickaa

    Milickaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Dobiv informacija neznam dali e bas tocna od eden prof. sto pregleduval deka od cela makedonija po matematika imalo samo 4 petki :worried: zastrasuvacka informacija...