1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полагање матура и уписи за на факултет

Дискусија во 'Образование' започната од anastasija19, 20 јануари 2010.

  1. Lizzie

    Lizzie Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2016
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    514
    Пол:
    Женски
    Ај ве замолувам малце помош, дали некој има некакви информации за факултетот за безбедност што како ...Имам голема желба да бидам полицајка ама се бара ли многу, тешко ли е незнам ке се снајдам ли... некои ми викаат дека без врски не примале на тој факултет глупости ли се точно ли е знаете ли нешто повеќе за тој факултет?
     
  2. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Си примаат регуларно, ако збориш за оној факултет во Идризово.
    Не е претешко, мислам дека ќе се снајдеш само не знам после тоа како оди за работа и слично. Побрзо полицајка ќе станеш со овие конкурсиве отколку со факс. :(
     
  3. Lizzie

    Lizzie Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2016
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    514
    Пол:
    Женски
    Значи не ми го препорачуваш
     
  4. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Ако ти е желба да го учиш тоа, запиши се. На никој среќата не се знае каква ќе му биде.
    Сакав да кажам гледајќи ја ситуацијава кај нас со полицајциве и конкурсиве... ако сакаш да си полицајка побрзо ќе станеш ако одиш на тој конкурс.

    Инаку како што знам, имаат колоквиуми, поправни колоквиуми, доста шанси за полагање значи. Прашања исто така имаат што се паѓаат на полагањата, не е претешко. Материјата е интересна (барем тоа што сум го видела јас), отвори на страната на факултетот ќе си ги прочиташ и кои предмети би ги имала и се.
    На предавања редовност бараат, инаку не можеш да полагаш, што е нормално мислам на повеќето факултети.
    Каков ти е успехот од средно инаку?
     
  5. Lizzie

    Lizzie Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2016
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    514
    Пол:
    Женски
    Со 4ка ги имам поминано сите 3 години сеа и оваа би требало исто, голем ли успех бараат?
     
  6. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Па не знам, зависи од годината, т.е. од конкуренцијата, од другите кои ќе се запишат каков успех ќе имаат и така..
     
  7. George12

    George12 Активен член

    Се зачлени на:
    6 април 2018
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    4
    Здраво на сите, значи ја сум матурант и ме фаќа ужасна вознемиреност за тоа дека нема да постигна сѐ са научам за матура. Затоа ве молам некој да го сподели сопственото искуство со мене за полагање матура, поточно за тоа како сте си поминале додека сте ги полагале интерните и екстерните предмети, дали имало и било дозволено барем минимално препишување...
     
  8. piglet1

    piglet1 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2015
    Пораки:
    934
    Допаѓања:
    18.585
    Пол:
    Женски
    Кога се сака сè се може. Многу е полесно ако материјалот е учен со ред. Нема од што да се плашиш, не е воопшто тешко, само подобро потруди се да научиш, отколку да се надеваш дека ќе препишуваш. Од мое искуство знам дека кога јас полагав се утепаа од препишување. Е сега, не знам како е. Не се плаши, не е воопшто страшно, ниту тешко, само желба и малку труд и ќе успееш. Ти посакувам среќа!
     
  9. George12

    George12 Активен член

    Се зачлени на:
    6 април 2018
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    4
    Може подетално да ми објасниш за тоа како се одвива полагањето на интерниот предмет?
     
  10. piglet1

    piglet1 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2015
    Пораки:
    934
    Допаѓања:
    18.585
    Пол:
    Женски
    Не се сеќавам баш, ама мислам дека избираш предмет и професорот (професорката) што ти предава по тој предмет ти дава листа со прашања на кои треба ти да одговориш, а подоцна, на самиот испит ќе ти се паднат истите прашања, само не се сеќавам колку точно. Мислам дека само 30 се паѓаат на испит.
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Mr.Mary

    Mr.Mary Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2014
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    186
    Пол:
    Женски
    Девојки ви ја отвара ли страната на државна матура? Веќе неколку пати по ред пробувам за да ги прегледам прашањава по биологија и македонски јазик и литература ама не сака да ми отвори..
     
  12. Ivana J.

    Ivana J. Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2015
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Дали дипломата од овој факултет е меѓународно признаена?
     
  13. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    17.428
    Пол:
    Женски
    Нема проблем со страната, еве линк за тестовите од лани само избери ги предметите:
    http://www.matura.gov.mk/documents.aspx?language=MK&page=O6dtQQpiV3o=
     
    На Mr.Mary му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    17.428
    Пол:
    Женски
    Има некој прирачници по биологија и хемија?

    Ќе ја означам @Tan4ence , мислам дека лани полагаше матура, па ако имаш во е-верзија некои материјали би била бескрајно благодарна доколку би сакала да споделиш.
     
  15. Caci55

    Caci55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2018
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    526
    Пол:
    Женски
    Не сум матурант, ама ме интересира кои предмети ги полагате за матура? Полагав матура пред 3 години и не беше морално математика, можеше да се полага ако некој ја одбере. Видов различни предмети и не ми е јасно. Македонски не би требало да имате проблем, ниту англиски. Ама вака како што прочитав и од претходните страници од оваа тема, многу предмети, многу материјал има. :(
     
  16. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Не знам дали има биологија, а и тие што знам дека полагаа не нашле прирачник. Најубаво ти е да ги најдеш книгите, да ископираш тие делови што ти требаат. Јас така учев и добро поминав со 5ка.
    А хемија полагав интерно, учев од тетратки бидејќи се имав опфатено таму, И тие екстерен што земаа знам дека учеа од книги и тетратки.
     
    На Snow-Star му/ѝ се допаѓа ова.
  17. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Само за одредени смерови беше задолжително математика како што се сеќавам.
     
    На Caci55 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    17.428
    Пол:
    Женски
    Кај мене и двата спаѓаат во интерни, затоа прашав случајно ако некој има прирачник или некоја скрипта зачувано. А сум ПМА, па последната година ги немам ниту учено предметиве. Ја дигнав летвата малце повисоко од вообичаено овој пат.

    Сепак благодарам на одговорот.
     
  19. Lanadelreyyyyyyy

    Lanadelreyyyyyyy Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2018
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Дали тие што сте четврта година средно,добивте повеќе информации и насоки од професорите по македонски за есејот од делот пишување за државна матура?
     
  20. majavel1

    majavel1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2011
    Пораки:
    648
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    Матуранти ајде помош. Треба да му помогнам на братучед ми околу подготовката за државна матура, меѓутоа со оглед на тоа дека незнае и нема баш желба за учење,неможеше ниту да ми каже од каде треба да учиме, па кажете ми како се подготвувате,ете на пример за македонски,од прирачникот само учите или ?