1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полагање матура и уписи за на факултет

Дискусија во 'Образование' започната од anastasija19, 20 јануари 2010.

  1. P.SIloveyou

    P.SIloveyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2014
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Дечки слушнавте дека оваа година може и социологија за екстерен предмет,било првпат воведено од оваа година.
    Јас сакав историја екстерно ама лани имало многу прашања кои воопшто ги немало по учебниците,самите професори кажаа.Па најверојатно филозофија ќе одберам екстерно :)
     
  2. Режисерот

    Режисерот Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2018
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    94
    Пол:
    Женски
    Nekoj sto polagal hemija eksteren iskustvo?
     
  3. latenightinparis

    latenightinparis Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2017
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Здраво. Оваа година сум матурантка и сакам да се запишам на Архитектура. До сега за матура имам избрано Македонски, Математика, Филозофија(екстерен),Физика(интерен) и Ликовно(проектна). Но, се мислам дали да земам филозофија или хемија(имам одено на повеќе натпревари). Ако може некој со искуство да ми даде совет околу избирањето предмети за Архитектонски :)
     
  4. DontLetMedown

    DontLetMedown Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Здраво.Ја разгледував страницата за државна матура каде што има испитни програми за секој предмет кој се полага.Тие се дадени во 6 подрачја и во секое подрајче има теми и лекции за соодветниот предмет.Сакав да прашам дали само тие лекции и теми што се дадени таму треба да се учат или комплетно сe' од учебниците? Затоа што приметив дека по социологија во испитната програма има скратено некои теми,воопшто не се напишани. Поздрав
     
  5. Slatkish255

    Slatkish255 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2016
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Мислам дека само тие теми што се дадени во програмата, сепак прашај и во школо ама прилично сум сигурна дека е вака
     
  6. Yellow456

    Yellow456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2016
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Кога да почнам со матурата да се спремам за сигурна 5ка ако се земе предвид дека полагам биологија и математика како екстерен? Според вас, колку време би требало да се спремам и тргнувајќи од кога?





    П.С. Иначе појма немам биологија, не учев изминативе години воопшто освен во трета, а сакам да бидам примена државно во Словенија.
     
  7. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    И јас биологија почнувам од деновиве да се спремам по малце, не оставам ништо 5 до 12. :)

    А за време, па зависи од тебе. Колку брзо ќе сфатиш и ќе го научиш материјалот, сепак индивидуално е. :)
     
    На Yellow456 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Не знам колку простор имате измеѓу полагањата. Јас биологија го полагав екстерен и се спремив за 10тина дена, ама предметот ми одеше многу па не ми беше тешко.
    За математика не знам да ти кажам ама исто зависи колку добро ти оди предметот.
     
    На Yellow456 и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  9. Yellow456

    Yellow456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2016
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски



    Па засега ништо немам чепнато биологија, значи отприлика сакам да знам колку време треба максимум во случај да не ми оди затоа што сиве овие години освен во трета ни пишуваше 5ки буквално без книга отворена, прво затоа што ни беше класна, а сега затоа што сме 4та, а математика досега една четворка и сите други петки на писмените, макар што на некои писмени се знаело да го прашам и да ми ја прераскаже цела задача, зашто постапката не ми текнуваше кај логаритмите(1-2 пати) и плус да ги прашуваме другите класови за некоја потешка задача што се паднала. А генерално задачите што ни ги дава на час ми се тешки и можам околу 50% да ги решам, а за на писмена се далеку полесни. Значи колку време општо треба за здраво спремање, без да се има било какви познавања по предметот?

    Среќа македонски завршив уште летото. ;)
     
  10. Yellow456

    Yellow456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2016
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Мислев максимум колку време да посветам без разлика на сите други околности. Така да прашањето ми беше колку просечно или ето максимално време останатите учат за да си планирам и да одредам deadline
     
  11. Slatkish255

    Slatkish255 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2016
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Со оглед на тоа што треба да ги поминеш сите 4 книги од сите години, ке ти треба повеќе време. Јас учев некој месец дена уназад, и извадив 5ка
    Пиши слободно ако сакаш повеќе инфо:)
     
    На Yellow456 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Kitty23

    Kitty23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Дали македонски материјалот што се полага е исклучиво од прирачникот и дали е многу тешко? Викаат дека било многу тешко и во главно слаби оценки се ваделе па ме интересира вашето мислење:)
     
  13. Slatkish255

    Slatkish255 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2016
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Колку што можев да приметам скоро 90% е од прирачникот, ако си учела и претходно нема да ти биде тешко
    Мене не ми беше многу тешко, фокусирај се и писмената да ја напишеш добро и ке извадиш добра оцена
    И земи испринтај ги прашањата од претходните години знаат и тие да се паднат, или слични на нив:)
     
    На Kitty23 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. BojanaLegija

    BojanaLegija Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2014
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    66
    Здраво, сакам да ве прашам нешто во врска со уписот на архитектонски факултет.
    Колку поени се одземаат или поточно како оди бодувањето ако за втор предмет (после македонски ј.) имаш земено англиски јазик, а таму стои дека треба математика (за архит.)? :angel::angel::angel:
     
  15. Kitty23

    Kitty23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    А колку бодови се од оценките од сите 4 години, а колку од матурата кога се работи за упис на факултет?
     
  16. Slatkish255

    Slatkish255 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2016
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Не сум сигурна мислам дека е 60% оцени 40% матура, или обратно не знам
    Во секој случај многу е битна матурата, на некои ептен им крена просек, а пример беа послаби сите 4 години
     
    На Kitty23 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Режисерот

    Режисерот Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2018
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    94
    Пол:
    Женски
    Јас почнав уште од декември хемија, се надевам дека ќе стасам се да поминам
     
  18. Dark Queenn

    Dark Queenn Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2018
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Некој да планира да запише правен?
     
  19. Yellow456

    Yellow456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2016
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Дечки помош! За матура одбрав биологија како екстерен зашто така ми налага факултетот т.е. Медицински ако не сакам да изгубам поени, ама проблемот е што во последниве 4 години воопшто книга нема отворено, а сакам 5ка. Можно е ако почнам со учење од февруари? Што ме советувате колку интензивно да учам и што од материјалот да поминам?


    П.С. Со сите петки сум, замислете (facepalm)
     
  20. NYC

    NYC Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2015
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    107
    Пол:
    Машки
    Вака, не знам на кој Медицински факултет планираш да го продолжиш образованието, но ако се размислуваш за Скопје ќе ти требаат прилично високи поени. Зборувам за 90 поени па и повеќе во зависност од успехот на генерацијата.
    За биологија конкретно, материјалот не е многу тежок или барем мене не ми беше со оглед на тоа што сум одел на натпревари. Обрни внимание на регулаторните процеси на системите, од темата цитологија поретко се паѓаат прашања. Добро научи ги преодните форми во делот еволуција (често знаат да ги дадат). Исто добро помини ги процесите во генетиката, транслација, транскрипција, репликација, гени, митоза и мејоза. Се надевам ти помогнав. П.С. ако се спремаш за на медицина потковај се добро барем со некои елементарни знаења ќе ти послужат од мое искуство ти кажувам. Поздрав!