1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полагање матура и уписи за на факултет

Дискусија во 'Образование' започната од anastasija19, 20 јануари 2010.

  1. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Јас немам појма кај ќе одам на факс, па си ги избрав предметите што мислам дека ќе ми послужат најмногу во конкурентни факултети, а и лесни некои што сум ги учела сите 4 години, бидејќи ништо нема да ме натера да полагам нешто на што стварно не се сеќавам, ко хемија. :D

    Македонски книгата за матура мислам на памет ја знам веќе, од натпреварите. Делата ми се прочитани сите, на час веќе почнавме со решавање тестови, ми стојат океј. Имав професор што за есеи душата ни ја вадеше, па затоа не очекувам утка тука.

    Англиски решавав матурски тестови за натпреварот во втора, прашањата за reading comprehension ми беа многу никакви, двосмислени. За останатиот дел од тестот не очекувам многу проблеми.

    Математика слушав хорор приказни, не стигнувало време, комплицирани задачи итн. Најмногу време ќе посветам тука. Плус ќе треба повторување на материјалот во трета. Фала богу за предметот аналитичка геометрија. :D За алгебра и геометрија сметам дека нема да имам проблем, тригнометрија и веројатност ќе треба повеќе да повторам.

    Информатика избрав интерен. Имајќи ги предвид задачите од програмски во трета и четврта, овој материјал сметам дека е сосема лесен. Мило ми е што избрав изборен информатика во втора, инаку ќе морав да полагам нешто ко социологија, а не можам да замислам да се ставам низ таа тортура.

    Проектна физика избрав, со тема: Релативистичка теорија на црни дупки. Отпрвин сакав општо за црни дупки, ама под притисок на професорот морав да ја сменам. Морам да кажам дека темава е некако многу шејки, можат да се постават милион прашања на кои никој не го знае одговорот. Како и да е, проектната ми е готова уште пред 2-3 недели, спремна сум за презентирање. Демек ќе презентиравме порано нешто, ама испадна почеток на март. Главно како што кажа некој погоре, најбитно е да се избере нешто за што имате интерес и нешто специфично, а не некоја личност на пример, или некоја ептен mediocre лекција, ко Талесова теорема.

    Ќе апдејтирам по полагањето веројатно, не сум многу растресена за ова, не знам зошто, може ќе имам backfiring, :lol:. Ќе видиме. :D
     
    На cresa-jagoda и Tan4ence им се допаѓа ова.
  2. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.807
    Допаѓања:
    6.313
    Пол:
    Женски
    @Lella има време математика не плаши се, извежбај брзина овие неколку месеци. Мене мислам 1h ми остана по решавање, па имав време и за проверка. Тригонометрија немаш, а за веројатност ќе учите повторно во четврта кон крајот.
    Провери кои теми ти се опфатени во предметни програми на matura.gov.mk, зашто математика доста работи нема од тие што учиме.
     
    На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
  3. КлеопатраКлео

    КлеопатраКлео Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2020
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    Ме плаши многу поени да не се кратат..соодветни се само биологија и хемија Ајде ќе бидам позитивна па ќе видиме :)
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.807
    Допаѓања:
    6.313
    Пол:
    Женски
    Половина поени од предметот ќе ти пресметаат бидејќи е несоодветен, пример ако максимум се 10, тие ќе ти земат 5.
    Гледај добри оценки со убави перцентили извади.
     
    На КлеопатраКлео му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.108
    Допаѓања:
    5.290
    Пол:
    Женски
    Ако ти се јаки оцените, не верувам дека ќе имаш проблем, освен ако има ептен конкуренција.
     
    На КлеопатраКлео му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Willbeokay

    Willbeokay Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2020
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Ако се отпишеш од еден факултет и после следната година сакаш да се запишеш на друг, дали треба од почеток да де пријавиш на iknow системот?
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Да , се водиш ко нов ученик, штотуку запишан дека на друг факултет си
     
    На Willbeokay му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Stoj@nce

    Stoj@nce Нов член

    Се зачлени на:
    5 март 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Da ne ima nekoj biznis materijal so e za ucenje za drzavna matura?
     
  9. Nane2356

    Nane2356 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    1.507
    Пол:
    Женски
    Феминки каде можам да го најдам прирачникот за матура на Билјана?
     
  10. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.041
    Допаѓања:
    10.631
    Пол:
    Женски
    Од кој град си?
     
  11. BrightShadow

    BrightShadow Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2019
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Јас го земав од Просвета, има и во Просветно дело, а сигурно и по другите книжари, провери
     
    На Nane2356 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Не мора од книжара оригинал, побрај во копирница во градот каде најчесто одат ученици од кај вас, сигурно ќе најдеш. Прашај генерации пред тебе, ќе ти кажат.
     
    На Nane2356 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Книжарата што е кај југодрво го има и најевтина ти е таму копијата. Ич не ти треба оригинал, после матура нема ни да го отвориш веќе...
     
    На Nane2356 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. idktbh

    idktbh Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Decki znaete nesto godinava okolu maturata dali ostanuvaat isti datumite? Drugarka mi kaza deka vo ministerstvo se zborelo da se premesti za juli
     
  15. Волшебникот

    Волшебникот Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    Ништо не се знае. Јас некни ја прашав директорката рече дека нема одлука од МОН . Ќе видиме, хаос ќе биди.. Проектна, матура, уписи за факс..
     
    На idktbh му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Sweetgirl200

    Sweetgirl200 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2017
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Здраво,вака јас имам голема желба да учам општа медицина,сега моментално сум 3та година средно медицина,меѓутоа во прва година завршив со 4 четворки, а во втора успехот ми беше многу добар,се трудам колку што можам годинава да ја завршам одлична со сите петки исто така и за следната,меѓутоа страв ми е дали би ме примиле со ваков успех..Ве молам кажете ми вие што се имате веќе запишано со колку поени биле примени студенти во последните години за општа медицина?
    Ви благодарам однапред
     
  17. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.108
    Допаѓања:
    5.290
    Пол:
    Женски
    Јас имав 99,450, ама бидејќи имав 4ка екстерно, ми намали на 99,232. Последниот во приватна квота мислам дека имаше 90,0- и нешто, не сум сигурна.. Ама ептен зависи од конкуренција, и што ќе направиш на матура. Соученици мои со 5,00 просек, поради матурите 4ки, паднаа на 93 поени.. многу зависи од оцените на матура.
    За УКИМ ова, а на УГД од мој клас примија и ученици со 2-ки и 3-ки, со 77 поени примија едно девојче конкретно.
     
  18. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.807
    Допаѓања:
    6.313
    Пол:
    Женски
    Последниот во приватна беше со 90,9 или 90,8.
    @Sweetgirl200
    Не сакам да ви ги срушам сништата, ама и екстерно веќе нема, кое како што кажа и членката знаеше да намали на поени, што значи ќе нема дополнително намален успех.
    Многу фактори влијаат, конкуренција, успех во средно, успех на матура, особено битни се тука перцентилите, не е исто 4ка со 40% и 4ка со 86%.
    Засега мој совет ти е да гледаш годинава и в година да поминеш со скорз одличен успех и одлично да се спремиш за матура за да извадиш убави перцентили. За УКиМ ти требаат минимум 91 очигледно, а за УГД ќе си примена секако, таму со послаб успех примаат.
     
    На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.108
    Допаѓања:
    5.290
    Пол:
    Женски
    Пак ќе речам, ете на страна матурата ќе ја тргнам, мнооогу зависи и конкуренцијата, а голема е, сепак, се запишуваат одлични ученици, од кои многу се со 5.00 успех. Инаку мислам дека годинава примија 333 студенти, 130 во државна,170 приватна квота, и уште 33 што беа на пример по основ националност, родител во армија и сл.
     
    На Glowy му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Не се секирај. Јас бев 5.00, па матурата ми спушти премногу поени.
    Кај тебе може да е обратно, матурата па да ти донесе повеќе поени. :)
    40 поени се од матура што не е воопшто малку.
    Ќе си пресметаш кога ќе помине матурата и 4та година, ќе видиш таа година колку примаат итн. Ако имаш желба ич да не се откажуваш од соништата. Од мое искуство ти кажувам.
    Сите ми викаа не аплицирај, ќе останеш незапишана, сепак пробав и успеав.
    Не знам колку ти е битно УКИМ или УГД, ја сакав на УКИМ дека реално тука живеам и повеќе ми одговараше. Ако имаш желба, кај и да студираш, не ја пропуштај. На УГД барем би била примена у секоја варијанта, сите беа примени.
    Ама почекај, нека помине се, па ќе видиш што како. Тука сум ти на располагање, слободно може и во ЛП да ми пишеш. Само ако имаш желба не се откажувај. :)