1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полагање матура и уписи за на факултет

Дискусија во 'Образование' започната од anastasija19, 20 јануари 2010.

  1. martiiinna

    martiiinna Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2016
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.354
    Пол:
    Женски
    Мислам дека не постои такво нешто, но сигурно има безброј приватни професори по македонски јазик што би можеле да ти помогнат за истата намена.
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    2.390
    Пол:
    Женски
    Во мојот град има такви подготовки во две школи, но едната не ми одговара, а другата не можам да ги добијам на телефон.
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. аненце200220

    аненце200220 Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2021
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Здраво,4та година средно економско сум и би сакала да се запишам на Економски факултет, Сметководство и ревизија. Па сакав да прашам со колку најмалку поени би ме примиле и колку влијаат оценките од матурата и од проектната. Исто би сакала да знам како е, дали е многу тешко од некој што е на истиот факултет:)
     
  4. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.277
    Допаѓања:
    5.176
    Пол:
    Машки
    Кои документи се потребни освен уплатница за запишување на втор семестар?
     
  5. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    3.321
    Пол:
    Женски
    Види на iknow или на страницата на факултетот.
     
    На quattro му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.772
    Пол:
    Женски
    Дали во последен семестар од студирање, со молба, можат да бидат одобрени 40 кредити за запишување?
     
  7. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.277
    Допаѓања:
    5.176
    Пол:
    Машки
    Дали ЕКТС образец или А3 образец се купува од книжара или се зема од факултетот?
    И ако можи некој да ми пиши да ми објасни како се заверува и запишува летен семестар пошто ниш не мие јасно од соопштението на Ај Ноу.
     
  8. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.807
    Допаѓања:
    6.313
    Пол:
    Женски
    Не знам колку е точно, имам слушнато барем на медицински можело со над 8,5 просек и молба.
     
  9. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.807
    Допаѓања:
    6.313
    Пол:
    Женски
    Образец за заверка на семестар и образец за упис на семестар.
    Вкупно три, една уплатница и овие два обрасци.
    Од книжара ќе купиш и образец за упис и образец за заверка.
    Запишуваш семестар и предмети во iknow, уплаќаш за семестар, пополнуваш обрасци и толку. Уплатницата и обрасците ги носиш на факултет додека трае уписот.
    Ако нешто друго не ти е јасно пиши.
     
    На quattro му/ѝ се допаѓа ова.
  10. moon111

    moon111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2019
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    Здраво дали можам да запишам втор семестар а првиов не ми е заверен , и дали може да ми го заверат бидејќи имам само две оцени пишано уште два предмети имам положено но немаат оцени пишано а еден од предметите не ми е уште положен ќе полагам среда а јас сакам утре да запишам семестар?
     
  11. kokodaki

    kokodaki Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    337
    Колку што знам за заверка на семестар треба да имаш потпис за завршени обврски, а не оценка. Само внимавај при упис на новите предмети да не ти е некој од положените услов, па да ти бараат оценка дека е положен за да можеш да го слушаш тој во летен. Оценка крајно ќе ти треба во септемри, кога ќе е уписот на нов зимски, тогаш што немш положено презапишуваш. Само настојувај да си ги земаш оценките навремено, за да си немаш проблеми со професорите кај кои си положила, дека може и тоа многу веројатно да не ти ги чуваат оценките за наредни сесии.
     
    На moon111 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. moon111

    moon111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2019
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    Фала ти , јас имам положено 4 предмњти од 5 и уште еден ми е останат тпј е задолжителен и не знам дали ќе може да запишам нов тоа ми беше прашањето и дрка немам за сите 4 оцена туку само за 3 (другата ќе ја земам утре)
     
  13. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.772
    Пол:
    Женски
    Која е постапката за уплата на семестар на рати? Летниов семестар сакам на две рати да го платам, треба молба да поднесам само?
     
  14. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.829
    Допаѓања:
    10.474
    Пол:
    Машки
    Мислам дека да, молба до деканат со образложение шо бараш.
     
  15. Ivicka5

    Ivicka5 Активен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2021
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Здраво, стварно би ми значело ако некој ми даде некаков одговор. Сакам да прашам за матурава сега сум четврта и избрав англиски за екстерен предмет ама се предомислувам и не знам дали да земам математика пошто има можност да се промени сега, не сум сигурна за англиски бидејќи не знам баш добро мислам дека ќе паднам, буквално се опседнав со тоа;( а математика сите викаат тешко, дали е навистина толку зафркнато? Не дека којзнае колку ми оди математикава ама лежам на тоа уво дека има дадено теми ќе ги вежбам задачите колку толку, за разлика од англиски, не се учи јазик за 3 месеци. И дали стварно ја објавуваат предходно темата за есејот?
     
    На Katt4e му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.108
    Допаѓања:
    5.290
    Пол:
    Женски
    Јас англиски полагав. Ќе ти кажам лично искуство. Граматиката беше лесна, баш базични работи. Позезнати беа прашањата од текстовите, имаше текстови да прочиташ, па од нив да одговориш прашања. Не дека беа претешки, да не те плашам, ама имаше и некои двосмислени и чудни во нив, а текстовите беа огромни, не можеш како што треба од брзање да ги прочиташ. Многууу е важен есејот, и не, темата за есејот не ни беше претходно објавена. Колку што се сеќавам, темата што ја имав, беше нешто во врска со „што можеш ти да направиш, за да се намали препишувањето на матура„. Имаше bullet points, како поддточки фактички, кои ти беа насоки што да пишуваш и по кој редослед. Прати ги нив, и сигурно ќе извадиш добри поени. Писмо имавме, и тоа беше лесно, ама на него за глупости кратеа поени, мене лично не, ама на многу соученици. Воглавно не ми беше тешко, најдобра оцена извадив по англиски, гледај ги прашањата од претходни години, ќе се снајдеш. :)
     
    На Ivicka5 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.807
    Допаѓања:
    6.313
    Пол:
    Женски
    Ако се двоумиш и ако двата предмета ги владееш горе-долу подеднакво, би те советувала да отвориш тест од претходните години матура, па види на кој подобро се снаоѓаш и тоа најмногу ќе ти помогне да одлучиш.
     
    На poi и Ivicka5 им се допаѓа ова.
  18. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    3.321
    Пол:
    Женски
    Дали можам после една недела од новиот семестар да сменам изборен? Прв пат ми е и не знам како оди процедурата.
     
  19. Loly Mara

    Loly Mara Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2020
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Може некој да ми каже каде да ги најдам книгите за матура по македонски,англиски и социологија?
     
  20. BigA

    BigA Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2017
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите! ☺
    Не успевам да најдам тема која се однесува на студии во странство, па некако оваа најсоодветна ми е за моето прашање. Годинава со новите измени полагаме матура по коцепт 2 екстерни+2 интерни со досегашната можност за дополнители 2 интерни (со нив вкупно полагање 6 предмети). Планирам да аплицирам во Германија и Словенија па кај ќе се посреќи, а планот ми е да си земам и дополнителни 2 интерни со цел да кренам на поени. Е сега, дали некој има информација дали земањето дополнителни интерни воопшто се вреднува, дали се доделуваат плус поени првично во странство па на крај краева и кај нас? Ако не ми се вреднуваат и ако не ми носат никакви бенефиции да не мачам глава напразно‍:?:.
    Со среќа на сите матуранти!