1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полагање матура и уписи за на факултет

Дискусија во 'Образование' започната од anastasija19, 20 јануари 2010.

  1. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.108
    Допаѓања:
    5.290
    Пол:
    Женски
    Јас не сум на Фарм., и мислам дека не мора лично, ама не гарантирам, нека каже некој поупатен.
     
  2. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    3.321
    Пол:
    Женски
    Мора да идеш ти лично зошто можно е дa потпишуваш дополнители работи таму.
     
    На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Capricorn8

    Capricorn8 Нов член

    Се зачлени на:
    15 април 2021
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Добро Феминки, тенк ју. Ќе видам како ќе правам.

    Воедно, ако некој има директно искуство со нештово, Ве молам пишете бидејќи навистина ми е потребно да знам. Треба да ги испланирам работите, да не биде после по свадба тапани.

    Ако може, те молам кажи ми што документи ќе треба да се потпишат. Секако, ако си имала вакво искуство, па ми зборуваш од прва рака.
     
    Последна измена од модератор: 16 април 2021
  4. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    3.321
    Пол:
    Женски
    Јас не зошто се запишав во 2018 и дојдов со сите потребни документи дури и дополнителни за секој случај и тие дополнителни добро што ги имав зошто ќе ме вратеа, но се сеќавам доста ги враќа зошто им фалеа по еден или два листа.
    Минатата година на уписите, катастрофа беше, да ја прелисташ темава таму накај август-септември ќе видиш каква неорганизираност имаше.
    Сега претпоставувам дека живееш надвор од Скопје, обично децава купуваат индекс, студенска легитимација, лист за запишување на семестар итн. од најблиската книжара до факултетот па ги пополнуваат на денот на уписот. Кога ќе отидеш на факултетот обично има некој што ќе ти ги разгледа документите дали ти е се уредно пополнето, па ќе ти дадат договор да потпишеш за како ќе студираш (редовно/вонредно) и во која квота си. Затоа важно е да одиш, мислам најдобро би ти било да одиш и со некој постар зошто стварно хаос ќе биде како и секад.
     
  5. Capricorn8

    Capricorn8 Нов член

    Се зачлени на:
    15 април 2021
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Благодарам за исцрпниот одговор. Дали секогаш уписите се на истиот датум, 31.08 и 01.09?
     
    На злоба му/ѝ се допаѓа ова.
  6. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    3.321
    Пол:
    Женски
    Не се на исти дати, но блиску тој период се. Ќе ви се објават податоци накај јули мислам.
     
    На Capricorn8 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Angel103

    Angel103 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    30
    Какви се македонски матура прашањата за делата? Ги имам скоро сите прочитано, но на некои воопшто не им се сеќавам. Дали треба пак да ги читам или можам да прочитам само од некој сајт кратка содржина? Има ли детални прашања за делата?
     
  8. BigA

    BigA Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2017
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво женски, полагам математика и јас, па да прашам случајно некој да не продава користена збирка за трета година или има и веќе не му треба:$

    П.С. за членката од цитатов, јас си ја испринтав испитната програма и си ги симнав од е-учебници учебниците од минатите години, тема по тема почнав да ги работам, решавам прво се од збирка, доколку некој дел не ти е јасен или не ти текнува ќе се потсетиш од учебниците и на крај ги решавам сите по ред од прирачникот за матура. Пред матура ќе ги решам тестовите од минатите години за да се тестирам сама себе дали сум поминала се и дали сум спремна. Сега за сега начинов ми се покажа како преуспешен ама мораш да си најдеш свој начин што ќе го приспособиш на себе и твојот начин на учење. Поздрав!
     
  9. LazzyyMM

    LazzyyMM Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2020
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Дали ќе може некој да ми каже колкава е шансата да се препише со два телефона едниот со мене а другиот да стои на катедра ако го побараат?
    И дали пред испитот кога ќе влагаме у училна ќе дознаеме од кое школо ни е тестаторот?
    Дали од наше школо ќе има барем некој прпфесор?
    Сите што сте полагале матура 2019,2018,2017 пишете ми ЛП
    ПАНИЧАММММ
     
  10. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.108
    Допаѓања:
    5.290
    Пол:
    Женски
    Тестаторите се од различни училишта за екстерните предмети сигурно, а за интерните беа од нашето мислам. 2019 ова.
     
    На Glowy му/ѝ се допаѓа ова.
  11. LazzyyMM

    LazzyyMM Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2020
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj od vas go ima priracnikot od biljana bogdanovska po makedonski nekoj sto polagal minatite godini da mi go prodade fotokopija baram?
     
  12. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    3.321
    Пол:
    Женски
    Јас полагав во 2018 година, сигурно исти правила ќе важат и оваа. За ексерните предмети кога ќе ги полагате ќе ве пазат професори од други училишта, вратите се отворени и има други професори што се шетаат низ ходниците. Кога ќе влезете оставате телефони, ташни и дополнителни работи на почетокот на училницата, само сок или вода можете да имате до вас на масата, за јадење не се сеќавам дали ни забранува. Е сега во врска со прашањето за препишување, зависи од професорот што ве пази, ако е chill тогаш ќе ви дозволи да си кажувате меѓусебно и можно е да ви кажува ако доаѓа некој. Можеш да извадиш уште еден телефон, но сокри го убаво, па ако се покаже моментот тогаш извади го.
    За интерните испити, професорите од вашето школо треба да ви дадат прашања и после кога ќе полагате истите ви се паѓаат вие само треба да ги одговорите. Ќе ве пази дигурно професор по друг предмет.
    Само да знаеш дека ако цела група што полагала во истата училна или истиот предмет од тоа школо и не го стигнала минималниот критериум за да добие пролазна оценка автоматски се намалува за да можете бар сите да положите. Ако се случи да паднеш еден предмет тогсш можеш во другата сесија да го полагаш, обично се паѓа накај август.
     
    На Glowy му/ѝ се допаѓа ова.
  13. LazzyyMM

    LazzyyMM Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2020
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам. Ако можеш пиши ми ЛП.
     
  14. Сајрус

    Сајрус Нов член

    Се зачлени на:
    28 април 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво сакав да се запишам лани на факултет ама не примаат со училишна матура сега се пријавив за државна ама немам време да ги учам прашањата ако има некоја група за препишување ако е можно да ме вклучите пишете ми во порака однапред благодарам
     
  15. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    3.321
    Пол:
    Женски
    Знам една со училишна матура што се запиша на државен факултет, ако сакаш да се запишеш колку да имаш диплома тогаш студирај нешто каде што има помалку конкуренција сигурно ќе те примат.
     
  16. Сајрус

    Сајрус Нов член

    Се зачлени на:
    28 април 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Sega vo sekoj fakultet baraat drzavna
     
  17. anssss

    anssss Нов член

    Се зачлени на:
    12 мај 2021
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Zdravo decki! Bi sakala da ve prasham okolu angliski jazik za matura. Epten me fakja trema poshto koga gi pogledam tie dolgi tekstovi se napnuvam. Kako podobro da se usovrsham, dali imate nekoi ideji, nekoja literatura da najdam. Pomagajte
     
    На Keytii му/ѝ се допаѓа ова.
  18. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    3.321
    Пол:
    Женски
    Обично јазичните школи држат часови за спремање матуранти. Распрашај се каде имаат сигурно можат да ти помогат.
     
    На anssss му/ѝ се допаѓа ова.
  19. anssss

    anssss Нов член

    Се зачлени на:
    12 мај 2021
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Важи, ти благодарам:inlove:
     
    На злоба му/ѝ се допаѓа ова.
  20. anidze

    anidze Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2019
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае нешто за вибер групи помеѓу матуранти за полагање матура како претходниве години?