1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полагање на испит за државен службеник

Дискусија во 'Барање работа' започната од elygj, 17 септември 2010.

  1. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Пу [​IMG]

    Ќе одам да полагам, тематиката ми е позната, сум го учела ова годиниве наназад, својствено и од општи познавања да го знаеме сите поголемиот дел од прашањата.
    Ме интересира само дефинитивно, каков е обликот на прашањата, нивниот број, бодувањето и дали навистина материјалот ги опфаќа само 22-те глави, без Информатичка технологија, односно практичниот дел?
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  2. svetlana977

    svetlana977 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    12
    Има 40 прашања меќу кои и доста од информатика,воглано сите прашања се од 23 -те глави , и се паѓаат прашањата од прашалникот, само внимавај за некои одговори ке мораш да бараш по закони , измени на закони, не баш за сите прашања можеш да најдеш одговор во 23 - те глави,има многу двосмислени , па најдобро по закони да бараш одговори .
    Ако ти треба помош прашај преку ПП.
     
    На Marilyn-Monroe му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Gossip-B

    Gossip-B Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    33
    Дечки ако некој полагал испит за државни службеници во министерсво за финансии нека пише како поминал,дали вистина вработуваат некој со знае или стандарт со врскииииииииииииии!!!!!!! :(
     
  4. Irida

    Irida Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    963
    Јас полагав испит за државен службеник. Се јавив на оглас од мин. за финансии и ме повикаа за полагање. Инаку испитот се полага во Агенција за администрација. Доколу си меѓу првите пет те викаат на интервју. Бидејќи претпоставувам дека се пријавени многу на огласот, потруди се да положиш со сите поени за да те викнат на интервју.
     
    На Gossip-B му/ѝ се допаѓа ова.
  5. D1112

    D1112 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво дечки! Бидејќи и јас се одлучив да аплицирам за еден од огласите за државни службеници, поточно на позицијата „помлад соработник“, се нафатив да ги научам прашањата и материјалите, итн.

    Арно ама, баш учејќи стигнав до Законот за државни службеници, кој на едно место вели вака, цитирам:

    „Член 12
    (1) Кандидатите кои се пријавиле на јавниот оглас од член 11 став
    (1) на овој закон, ОСВЕН за работните места со звање помлад соработник и
    помлад референт, кои ги исполнуваат условите, полагаат стручен испит
    пред комисијата од член 11 став (2) на овој закон.“

    Е сега што значи ова? Дека помладите соработници и референти не полагаат испит? Дека полагаат? Дека полагаат ама „нестручен“? Или без стручниот дел? :)

    Благодарам однапред.
     
  6. laddy

    laddy Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    8
    А дали некој можеби е запознаен околу интервјуто за работа, какви прашања поставуваат? Дали прашања за соодветното работно место, односно околу соодветното министерство или пак прашања од општиот дел што се полага за државен службеник?
     
  7. inn

    inn Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    29
    Сакав да Ве прашам, дали некој што бил да полага испит ќе ни даде информации за тоа како одат прашањата, дали се општите од секоја тема или има и конкретни прашања од типот на цепидлачење и на прашања на кои не обврнуваме многу внимание???
    Се надевам на одговор...
    И сакав да прашам дали знае некој од Вас од која тема се паѓаат највеке прашања?
    поздрав
     
  8. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    966
    Допаѓања:
    10.320


    Еве ти ги прашањата

    http://aa.mk/?ItemID=E016A42F5985A04494FC80C3C906F16E

    :)
     
  9. dzivdzy

    dzivdzy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    Ме интересира дали некој воопшто бил вработен на овој начин?
     
    На bubica13 и Snow-Queen им се допаѓа ова.
  10. bubica13

    bubica13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    17
    и јас треба да полагам овие денови, многу сум разочарана од целата ситуација , мислам дека ќе биде за џабе , но сепак сакам да пробам..нема ништо да изгубам..
     
  11. hrizantema007

    hrizantema007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    42

    не срце,жалосно но вистинито...не верувамд ека некој се вработил бидејќи положил,,без јаки врски,,значи нема шанси,,јас сум жив доказ за тоа,,сум била на тестирање,со положен испит со максимум поени,сум била на сите можни интервјуа...сум завршила факултет бас погоден за таа работа,сум била во партија и сетоа тоа џабе..тотално сум разочарана од животот.......ама тоа е...верувајте само јаки врски помагаат ништо друго
     
    На liljanka9 и dzivdzy им се допаѓа ова.
  12. inn

    inn Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    29


    Знам дека се тие прашања, али мислев дали некој што бил да полага дали ќе сака да ни посочи барем кои прашања се паѓаат од која област и дали има луѓе таму што можеби би ни помогнале во некој случај за нешто нејасно, на таа страна има преку 300 прашања што не е и баш малку за нешто што знаеме дека многу тешко да не примат на работа.поентата ми е да не учиме 300 прашања ако некој може да ни каже барем 30 40
     
  13. dzivdzy

    dzivdzy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    hrizantema007 фала на одговорот , барем да не се надевам :) Исто би замолила некој дали може да ми каже на тоа интервју сто прашања ти поставуваат,баш ме интересира :)
     
  14. inn

    inn Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    29
    јас полагав и положив не со максиму, и тоа ми дадоа сертификат и нисто друго не ми кажаа незнам ни што да правам ни ништо, сигурно интервјуто е ако стигнес до вработување, мене интервју не ми правеа не ни спомнаа за такво нешто...и пак мислам дека нема врска ништо со ова, а бев видов си пробав
     
    На dzivdzy му/ѝ се допаѓа ова.
  15. dzivdzy

    dzivdzy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    isto i jas poloziv,ama ne so maksimum :) inace slusnav deka nekoi povikuvale na intervju,ama i toa bilo mackanje oci :) uste ne sum sretnala covek sto bil vraboten na ovoj nacin :)
     
  16. hrizantema007

    hrizantema007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    42

    срце на интервјуто се обични прашања,,,каратка биографија за тебе,мотивација за аплицирање,дали знаеш јазици..што си зваршила..па некогаш и за времето во твојот град прашуваате хехех.што значи нема врска тоа дали нешпто знаеш да кажиш или не...се е џабе..јас веќе не ни очекувам од тие конкурси нешто...како будала одам на секое за џабе..а луѓе што можеби не се ни појавуваат се вработуваат..
     
    На dzivdzy му/ѝ се допаѓа ова.
  17. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.121
    Пол:
    Женски
    На интервјуто, најмногу што можат да ве прашаат е, истото она, што ви било поставено на тестирањето.
    Дефинирај што е државен службеник, класификација на државни службеници, задолженија на помлад соработник/соработник.... (позицијата за која сте аплицирале) или нешто општо за јавна, државна администрација, органот во кој сметате да се вработите.
    Нема што да се плашите, кога веќе сте полагале на истата тематика.
    Многу често, дури и не прашуваат ништо повеќе од: претстави се и кажи нешто за себе, зашто мислиш дека тебе треба да те изберат за позицијата. Често се случува и да немаат волја ни тоа да ве прашаат, пошто комисијата е таму, затоа што тој ден според нивниот план за работа, треба да е таму, а човекот за позицијата веќе некое време работи во администрација, како хонорарец, со договор на дело :) пак, огласот во моментот е за него или некој трет.
    Знам и за ситуација кога, огласот беше поништен, никого не повикаа на интервју, бидејќи, оние кои требаше да бидат вработени, не освоиле доволно бодови на тестирањето цц :)
     
    На dzivdzy, imelda и slavica999 им се допаѓа ова.
  18. dzivdzy

    dzivdzy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    znaci vo ovaa drzava covek da izgubi sekakva nadez,dzabe se zalazuvame,dzabe ucevme,studiravme,a ne daj boze vesti da poglednes se cveta,nema vrski,se e fer,mladite se pottiknuvale,reformi na site strani,uste pa tie vo agencija za administracija strogi te ubeduvaat deka se e zakonski,nema laz,nema prevara :))) toa e nazalost :(
     
    На Saldana му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Karmina1989

    Karmina1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2012
    Пораки:
    471
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Жално но вистинито во нашата држава значи има лице кое оди на работа 3-4 год со договор преку агенција и кога ке издејствуваат неговите врски од надвор и лоби групи од внатре се објавува конкурс за вработување и покрај тоа лице испитот за Државен службеник го полагаат и други надворешни лица но веќе се знае за кој е објавен конкурсот т.е уште од старт „најдобар“ резултат и најповолен кандидат е лицето. Работам во општинска администрација ( без решение т. е со договор на почеток волонтерски сега преку агенција) и ова го кажвам од моето искуство во институцијата во која сум. Поздрав
     
  20. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Мене сабајлево ми стигна маил, со известување за кој од огласите што сум аплицирала,кога да дојдам и во колку саат за полагање на испит за државни службеници.
    Па ај ве молам малку искуство од тие што биле...што е,како е, тестирањето...кога резултати?