1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полагање на испит за државен службеник

Дискусија во 'Барање работа' започната од elygj, 17 септември 2010.

  1. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Јас не знам дали обичен човек положил со максимум поени на испитот, како што знам се полага со пишување а не со заокружување, па сега ако си напишал се, тие ако сакаат можат да ти кажат не е како во литературата, ако пишуваш со свои зборови ќе речат треба како во литературата, значи ако сакаат нема да ти дадат максимум поени.
    А и материјалот не е баш мал, за тие што завршиле правен нема да им биде тешко, ама некој со друг факултет потешко ќе научи.
    И пак мислам дека конкурсот се отвара за тие што веќе работат, а и се сомневам дека истите полагаат испит, тоа може компјутерски да се среди.
    И ако положиш на испитот, неговото траење е ограничено (мислам дека само 2 години важи, не сум баш сигурна за траењето) а и можеш да полагаш нареден пат ако не си задоволен со поените.
     
    На soncenceto.matea му/ѝ се допаѓа ова.
  2. dzivdzy

    dzivdzy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    за Snow-Queen Вака тестот е од 40 прашања,20 за општиот и 20 за практичниот дел,по 30 поени за секој значи максумум поени се 60. еве ги прашњата http://www.aa.mk/default.asp?ItemID=921 ... F2E3063526 ,од нив се паѓаат сите 40 прашања.има и литература од која ке ги одговараш прашањата,не мора да ја учиш,а за некои прашања ке бараш по интернет,по закони ги нема сите во таа литература.еве ти ја и литературата http://www.aa.mk/default.asp?ItemID=765 ... 6845959A8A .на компјутер се полага ,резултати одма добиваш.Одговараш со бирање на понудени одговори.Јас не освоив максимум,затоа сто има некои прашања со понудени чудни одговори,а секаде барав.овој тест можеш да го преполагаш после 90 дена ако не си задоволна од поените. и после со освоените поени си аплицирас на наредни огласи.И се тоа за џабе,затоа што овие места се пополнети,не знаеме после што се случува,ниту кој е вработен. така да оди и полагај,ама тешко,бидејќи овие огласи се прават за веќе вработени преку партија.Поздрав.
     
  3. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Приницпот на решавање е со заокружување на точниот одговор, компјутерски.
    Скоро идентично како што се полага на правен факултет.

    Само ќе ви кажам дека тестот нема никакво значење.
    Мајка ми со најдобар тест од сите кои полагаа тој ден, беше зад типот што има помалку поени ама има партиска книшка.
     
    На Hipster и dzivdzy им се допаѓа ова.
  4. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.417
    Пол:
    Женски
    Јас ќе ви кажам од моја колешка полагаше, го учеш смо 2 дена, а знам многу материјал има, го положи, дали е лесно незнам, ама мене ми беше многу чудно.
    Немаше нешто посебно поени, и не се вработи зашто црвената не и беше доволно со долг стаж.
    Дечко и исто, тој одвај факултет заврши положи, административно го паѓање 2 години, ова со минимално учење го даде.
    Ама они има стаж со партијата и си влезе.
    Немам коментар.
    Не би полагала никогаш.
     
  5. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Сериозно ли?! :o
    Од тие, 59 прашања таму, поставени на веб страната се всушност, 40те на тестот?
    Не се ли други?
    Јас мислев дека тоа се како пример, како би изгледал тестот.
    Хм.
     
  6. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Само овие 40 прашања за целиот материјал? :o Јас кога бев заинтересирана да полагам, мислам дека ги немаше прашањата, само материјалот почнав да го принтам за да го учам, не е баш мал и мислев дека е со пишување.
    А ако се полага со заокружување тогаш многу полесен начин да се намести, а увид не верувам дека даваат. Јас на правен бев по стара програма, усно и писмено со пишување полагав, што е по исправно а со заокружување само на приемен полагав.
    Секогаш ќе биде партиски, кога беа едните нивни примаа, сега другите пак нивни си примаат, ама тоа не се било кои, туку оние што се поблиску до врвот. Така да џабе се нервираме. Не сме неписмени да не можеме да научиме 40 прашања, ако не со разбирање на памет ќе ги научиш, ама кога немаш врски тоа е. Секоја чест и блазе им на оние што имаат врски (ама оние нашите)
     
  7. dzivdzy

    dzivdzy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    ama tamu se okolu 400 prasanja , ne se 59 za site temi ima prasanja
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  8. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    За секое поглавје што треба да се учи од материјалот има извадено прашања.
    Не се малку, ама од друга страна доволно е да седнеш три дена пред испитот и да ги научиш. Од тие се паѓаат на испитот.
    Увид не давале, само со посебно барање, стварно не знам какво.

    Колку што се сеќавам, а скоро беше, мајка ми имала само една згрешно прашање, само еден бод изгубен. И веднаш ми се јави, зошто била најдобра во групата што биле на испитот. Го преполагаше за повисоко место, за кое има кфалификации, а од него беше разрешена кога почнаа партиски да си менуваат вработени како им текне.
    Што е најинтересно, голем број од тие што полгале не ни знаеле за кое работно место аплицирале. Дошле само на испитот. Значи битно е само да го положат, па после преку партија ќе си влезат комотно.

    Ја тешев мајка ми да не се нервира. Се разочара многу после ова.
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    ова е само губење на време и живци се имам распрашано и нема никогаш да влезиш освен ако на факултет не си бил со 10 просек и овде си положил со мак бодови има шанса или ако си добро партиски испикан поинаку значи нема шанси ова за мене е жива глупост...
     
  10. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Од тоа што го погледнав во материјалот од Прирачникот, како и прашањата, мој совет до вас, кои сега ќе се спремате за полагање и сте решени да си ја пробате среќата, да си го проверите секој одговор посебно во законите што се пишани под самото прашање, како извор.
    Пошто, ја разгледав само темата за судство за сега, соодветно и прашањата за темата.
    Видов дека во Правилникот има грешки, пример за бројот на членови на Судски совет, мандатот на Претседателот мислам исто така.. не сум сигурна.
    Па да си немате збунки после, оти(?) помалку поени имате.
     
  11. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    А треба да ги имаш сите одговори точни?
     
  12. dzivdzy

    dzivdzy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    Да, баш сите зошто секое прашање има 1,5 поени и веднаш губиш, а положен ти е со 42 поени, со 21 за секој дел, а вкупно се 60.
     
  13. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Тоа се наоѓа малку подоле од католичка црква,карши,така?
     
  14. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Девојки бевте ли на полагањето денеска? Како поминавте? Дечко ми беше и од општиот дел има 30, а од информатичкиот 28.5, сеа многу е испаничен. Не споредил резултати со никого, па сакав да ве прашам како поминавте вие со поени, да го утешам малце :lol: Згрешил нешто од информатичкиот дел не знае што. Џабе се замара ама ај...
     
  15. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    зошто се замара,со 28,5 и 30 е положено
     
  16. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Па не знам, него не му беше за положување само, сака да го викнат на интервју, со 100% решен тест, сигурно би имал повеќе шанси. Ваљда.
     
  17. Tonisine

    Tonisine Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Може ли некој да ми каже колку време трае полагањето.
     
  18. dzivdzy

    dzivdzy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    polaganjeto trae 10 do 15 minuti ako gi znaes odgovorite :) mislam deka ti davaat podolgo vreme okolu eden cas,megjutoa toa ne ti brka rabota ako ne gi znaes odgovorite i odma imas rezultati , bidejki se polaga na kompjuter.
     
  19. tanjce1

    tanjce1 Активен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Dali nekoj moze da mi objasni poubavo za polaganjeto za drzaven sluzbenik , zatoa sto prativ mi potvrdija so meil i me povikaa na polaganje na 31 maj, gledam deka se mnogu prasanja i strav me fati kako sto e se :))) ima nekoj sto polagal do sega da mi pise kako sto bilo i dali vredi da se obidam da sednam da ucam prasanjata, i nekoj ako slucajno gi ima odgovoreno da mi pise fala odnapred pozz :))) :)
     
  20. MartinaSim

    MartinaSim Активен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2012
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    13
    Јас неодамна го полагав испитот, на двата дела направив по 24 од 30, положено, но според мене е лошо, и плус треба да чекам 3 месеци да поминат од денот на полагањето за да можам да го преполагам.
    На испитот се пагаат прашања од прашањата кои се дадени за пример ги има многу но не се тешки за учење, мегутоа кога ке учите ке приметите дека материјалите кои што ви се дадени за учење се со застарени информации, со погрешни бројки и закони од пред 15 години кои претрпеле измени до сега 3-4 пати, така да мој совет ви е, кога ке ги учите прашањата да си се логирате на pravo.org и да си ги отварате новите закони со измените за да можете убаво да си го спремите испитот.

    И јас аплицирав за работните места за кои испитите беа закажани на 30ти и 31 мај, т.е. за работни места помлад соработник, и многу е чудно што закажуваат испит, а во законот за државни службеници многу јасно е наведено дека за работните места " помлад соработник и помлад референт" не се полага испит за државни службеници, тоа е воедно и едно од прашањата за учење. За помлад соработник, се организира интервју на 5 кандидати кои ги предложува комисијата од агенција за државни службеници, и тој кој што ке биде избран од тие 5, прво една година ке работи, а по една година, треба да полага испит за "приправник", и ако го положи тој испит ке биде официјално примен, а ако не, се отвара нов оглас за тоа работно место.