1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полагање на испит за државен службеник

Дискусија во 'Барање работа' започната од elygj, 17 септември 2010.

  1. marinab

    marinab Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2014
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    12
    mislam deka se plaka 2400 denari...uste nemam polagano ama proveri si na stranata na agencijata ja imas i ziro smetkata
     
  2. Strong.

    Strong. Нов член

    Се зачлени на:
    24 декември 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    13
    1522211_10201833850022872_1174651079_n.jpg
     
    На mari_sa, Leat, dzivdzy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. marinab

    marinab Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2014
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    12
    mala doza na humor ne e na odmet...kako i da e jas ke doznaam toa sto me interesira...znaci se trudam kolku so mozam da pomognam na tie so im treba pomos ...da odgovoram na prasanja so gi postavile na forumot zatoa sto ne im bile jasni i smetale deka e soodvetno mesto da si prasaat i da dobijat odgovor....i sega se naogjam vo situacija da imam potreba od pomos i nekoj me dribla.... sekoja cest na ABEJA....pozdrav
     
    На lejlla и Abeja им се допаѓа ова.
  4. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.685
    Допаѓања:
    97.992
    Пол:
    Женски
    Има некоја која била на интервју во Агенцијата?Кои прашања и биле поставени и воопшто како оди процедурата?
     
  5. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Луничка,јас сум била и по обичај прашуваат најосновни податоци за тебе,дали си барала работа во струката,дали познаваш странски јазици,степен и вида на образование и толку,нецели 2 минути е,барем мене толку ме задржаа :)
     
    На lunicka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. DACA

    DACA Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Zdravo ke moze li da mi gi pustis prasanjata mi trebaat za utre,
    BLAGODARAM ODNAPRED
     
  7. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Го полагав пред две недели. Имаш 240 прашања од типот:
    На која дестинација би уживала: Лос Ангелес, Париз и слични локации,
    Дали те иритира гласна музика, дали те иритира турбо фолк, дали сакаш да си опкружена со многу луѓе, дали си друштвена, како се чувствуваш во топла ( во смисла дали си анкиозна ), и некои такви безвезни прашања. Не е ништо страшно, само шо прашањата се повторуваат и би требало во иста смисла да одговориш на сличните прашања.
    Нема точен или погрешен одговор. Се одговара на опции: Сосема се согласувам, се согласувам, неутрален сум, не се согласувам и воопшто не се согласувам.
    Јас многу чекав, ми беше закажано во 3, а во 4 и пол влегов да полагам. Иначе ништо страшно, само што кошта пари :D
     
    На kleopatra11 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Јас еднаш се зезнав на интервју, ама тогаш мислам дека не полагавме испит туку прво на интервју се одеше, и јас имав аплицирано за повеќе работи места а кога отидов на интервјуто и кога ме прашаа зошто го одбрав тоа работно место јас немав поима да им одговорам зашто не знаев точно за кое сум повикана на интервју, па вртев нешто од околу па на крај им признав дека не знам за кое место сум моментално на интервју :D, бидејќи се работеше за исто министерство со повеќе објавени огласи.
    Па мој совет ти е, освен нели основни податоци за тебе, да читнеш повеќе и за институцијата кај што си аплицирала и за работните обврски кои ги има тоа место, како и да си повториш од прашањата за испитот за државен/јавен службеник, еднаш ми беа поставени неколку прашања од испитот, памтам за кохабитација ме прашаа.
    Ако за работното место се бара познавање на англиски јазик, можно е да ти предложат интервјуто да го водите на англиски јазик, мислам дека бев во таква ситуација еднаш. А за интервју на англиски јазик имаш доста и на интернет.

    marinab - Во врска со тоа што праша за испит за странски јазик, тоа се однесува на административни службеници, не знам ти што работиш.
    Еве ти линк кај што има објаснето околу испитите и нивото на познавање, кое зависи од твоето работно место, според каталоготот на работни места, таму имаш за секое место кое ниво е потребно.
    http://www.britishcouncil.mk/exam/why/public-administration-language-exams
     
    Последна измена: 4 март 2015
    На marinab и lunicka им се допаѓа ова.
  9. Irena888

    Irena888 Активен член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    11
    Поминав тест, поминав интервју. Тестот 28.5 со 28.5. Ме викнаа на интервју 4то рангирана од 6. Првите три со максимум поени. По дефолт нели за 2 работни места 6 души сега на психолошки.
    Е сега ја сум без врски, и сум 4то рангирана така да реално и се мислам дали да си ги плиснам парите. Пошто не верувам да се решат на мене по резлтатот од пихолошкиот.
    И тоа. Да си се пожалам :)
    Ќе си дадам 2000рки онака ради реда. И пат, дрн дрн. Поише зијан ќе бидам шо сум се пријавила на огласот.
     
  10. marinab

    marinab Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2014
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    12
    искрено да ти кажам скроз сум збунета....значи едни ми велат едно други друго...истово ми се повторува како од минатата година кога прв пат слушнав за полагањава за јавен/државен службеник....дури да откријам што е вистина што не само се нервирам....јас инаку уште не работам ...положив за јавен службеник...сега чекам оглас повторно да аплицирам да одам на интервју....инаку сум дипломиран воспитувач....незнам овој закон дали важи и за нас или не....многу ти благодарам што се трудиш да помогниш искрено се надевам дека ќе ти се врати со добро и во блиска иднина дека ќе се вработиш..поздрав :)
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  11. dzivdzy

    dzivdzy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    E jas sum od tie sto se zalazuvaa i si frknav 2000 ,inace poloziv ispit so max poeni i segde me vikaat ,posto imam i mn visok prosek i se otkazav,veke ne pravam guzva po ministerstvana za da dr se vrabotuvaat,znaci NISTO bez vrski
     
  12. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Женски,не губете надеж никогаш.Јас лани конкурирав за еден оглас ,влегов во првите три но не ме примија па оваа година повторно аплицирав и ме примија.Верувајте дека без ниедна врска ни партиска ни било каква. Патот до работното место е трнлив и мачен,но кога на крај ќе го имате решението во рака се се исплати.
     
  13. Irena888

    Irena888 Активен член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    11
    Од сите коментари на темава ти си единствена што има кажано дека ја имаат примено без врски.
    Убива фактор, 30 поени за старт. И 28 да има може подобро да ја врши работата. Убива факт интервју, 5 минути како времето во Велес, Скопје, Битола сеедно. Убива фактот што на 30 места има луѓе што конкурирале па не ги погледнале. Излегува дека само со најјак просек факултет што без навреда за мене просекот нема врска, и со најпоени на испит (кај е фактор трема,кај е фактор се мењаат закони и др. др.) се само квалификувани, другите што завршиле пример со 4ка средно или 7 просек а не 10 на факултет (секоја чест на просекот) се утепани од старт еј.
    Него како и да е, мора позитивно. Реалноста ни мава шлаканица, ама мора да се надеваме на подобро :)
     
    На marinab му/ѝ се допаѓа ова.
  14. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.685
    Допаѓања:
    97.992
    Пол:
    Женски
    Го поминав интервјуто ,сега чекам резултати.Искрено изгубив надеж,врската која и не беше нешто јака ми кажа дека на тие места веќе работеле.
    :(
    Искрено не ми се живее веќе...
     
  15. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Верувај дека на факултет просекот не ми беше 10 туку 7,50.Да, имав максимум поени на државен,но тоа не е мерило и секако дека од едно ни две минутно интервју не можат да проценат дали кандидатот ќе ја работи работата како што треба.Јас ете не верував дека ќе ме примат,но ете среќа.Лани кога бев на интервју освен јас и уште една друга друг никој не знаеше за каков оглас и кое работно место се викнати,а оваа година кога бев на интервју сите се гледаше дека знаат за што се викнати и се гледаше дека се такви случаи како мојот-зборувам за деца кои биле без родители до 18 годишна возраст.Се гледаше исплашени и искрени лица,а кога ни ги даваа решенијата искрено среќни :)
    Луничка,не губи надеж никако,што е твое ќе си дојде сигурна сум во тоа :)
     
    На lunicka и Abeja им се допаѓа ова.
  16. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.444
    Допаѓања:
    4.664
    Dali gi ima nekoj odgovoreno prasanjata za drzaven slubenik? Ako gi ima, ve molam da mi gi pratite. Itno e! Ne mozam da postignam so site :(
     
  17. Irena888

    Irena888 Активен член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    11
    Икрено ми е мило, што ти дале решение.
    Секоја чест, мора да си храбра и силна личност :)
    Со среќа понатаму ти посакувам искрено.

    А за другите невработени, се ќе си дојде на место кога тогаш. Еве чекаме хехе
     
  18. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Мене ми помина рокот на важност на потврдата па неодамна полагав и јас, освоив 30 со 30 поени и не знам кога треба да известат за интервју, до кога да ме викнат таму, можно е веќе да не ми е потребно.
    Со среќа на сите.
    Луничка не губи надеж, никогаш не се знае, ако нема многу кандидати со по 30 поени имаш можност.
     
    На lunicka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. trpestojcev

    trpestojcev Нов член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo
    Ve molam za odgovor po moeto prasanje, treba da polagam psiholoski test, no seuste ne sme povikani od organot koj go sproveduva ova pominaa desetina dena, neznam koj e nadlezen za ova, se javiv vo agencija za administracija vikaat deka ne e nivna nadleznost. Dali imal nekoj vakvo slicno iskustvo dali cekal deset, dvaeset dena zosto tamu pisuva vo rok od tri dena...
     
  20. srmenka

    srmenka Активен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Го имам полагано психолошкото тестирање ама сега ми стигна пак дека треба. Тоа стига секогаш стига или по автоматизам?