1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полагање на испит за државен службеник

Дискусија во 'Барање работа' започната од elygj, 17 септември 2010.

  1. E777

    E777 Активен член

    Се зачлени на:
    24 април 2021
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    Здраво колку прашања имат испитот за административен службеник и колку англискиот ве молам?
     
  2. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.428
    Пол:
    Женски
    Мислам дека по 30 прашања имаат. Лесни се ништо страшно .
     
  3. kikickaaaa

    kikickaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2011
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    28
    Здраво. Ве молам помогнете ми за одговор на следниве прашанња, навистина не можев да ги пронајдам:

    AI 110: Данок е должен да плаќа:
    а) само вработен граѓанин
    б) само невработен граѓанин кој има имотв) секој граѓанин


    А|| 62: Седниците на Советот се јавни. Советот може до 2/3 мнозинство да одлучи за исклучување на пристуство на јавноста, освен при расправа за...

    а)буџетот на општината, годишната сметка на буџетот на општината и урбанистичките планови

    б)избор на лице кое ќе ја раководи подрачната единица на Министерството за внатрешни работи во општината

    в)избор на директори и именување на членови на управни одбори



    АV 74:Годишната оцена на административниот службеник се добива врз основа на оценките на:

    а) раководното лице на институцијата

    б)непосредно претпоставениот административен службеник, на четири други административни службеници во институцијата и двајца оценувачи кои не се вработени во институцијата, а со кои административниот службеник има непосредна соработка

    в) непосредно претпоставениот административен службеник и на двајца други административни службеници во институцијата, а со кои администртивниот службеник има непосредна соработка


    75: Работата на административниот службеник, во однос на квалитетот, ефективноста и ефикасноста на работењето, почитувањето на роковите и нивото на исполнување на утврдените работни цели и задачи, нивото на вклученост и посветеност на работата, придонесот во реализацијата на стратешкиот план на институцијата, реализацијата на индивидуалниот план за стручно усовршување и однесувањето на административниот службеник, имајќи го предвид и извештајот од полугодишното интервју, може да биде оценета од страна на оценувачот:

    а) со оценка "А", "Б", "В", "Г" или "Д"

    б) со оценка "1", "2", "3", "4" или "5"

    в) со оценка "особено се истакнува", " се истакнува", "задоволува", "делумно задоволува" или "не задоволува"



    и од Англиски

    145. _____ handsome men!

    a) What

    b) So

    c) How


    Ви благодарам однапред
     
  4. E777

    E777 Активен член

    Се зачлени на:
    24 април 2021
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    110. а
    62. б
    74. б
    75. а
    Англиски
    145. а
     
  5. internet

    internet Нов член

    Се зачлени на:
    12 мај 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Би сакал да замолам некој доколку има одговорени прашања по англиски од сите степени да ги прикачи. Благодарам многу. Има зезнати прашања за кои ни Google не помага, преведувач ми вели "I'll be having", native speaker ми вели треба "I'll have" , тоа првото поретко се користело. 15на прашања од секое ниво ми прават дилеми.
     
  6. kikickaaaa

    kikickaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2011
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    28
    здраво имам едно прашање, дали кога ке се објави конечна ранг листа со сите бодови од трите фази, се вработуваат оние кандидати кои имаат највеќе бодови или може и некој што е подолу рангиран?
     
  7. Anastasija 95

    Anastasija 95 Нов член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo, gi imate konkretnite prasanja sto se pagaat ili gi imate site odgovoreno?
     
  8. Mehmet

    Mehmet Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2015
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Машки
    Секој кандидат различни прашања полага од сите тие 600 што ги има отприлика, инаку имам се што е потребно, се е одговорено со точност 100%, пишете ми во порака за повеке инфо
     
  9. Gia.

    Gia. Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здравоо дали може некој што бил на интервју да ми каже што отприлика прашуваат и колку дена после полагање на испитот ви го закажаа интервјуто? Фала ви
     
  10. pianogirl

    pianogirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2018
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    Здраво има ли некој што работо во агенција за вработување да ми пише порака ми треба инфо.Фала
     
  11. tock1

    tock1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2016
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Што се полага на испитот посебен дел и англиски или компјутери
    И колку време е полагањето
     
  12. Mehmet

    Mehmet Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2015
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Машки
    Se polaga strucen del (opst del) i eden od jazicite, primer angliski.

    Dokolku aplicirate so sredno obrazovanie togas polagate angliski nisko nivo, a dokolku aplicirate so visoko obrazovanie togas angliski sredno nivo.
     
  13. tock1

    tock1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2016
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    На денот на испитот дали треба да се пријавиме порано неколку сати или точно кога се спроведува испитот.
     
  14. renni56

    renni56 Нов член

    Се зачлени на:
    18 јули 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво. Ќе ве замолам доколку ги имате одговорено прашањата да ми ги испратите во лична порака многу ќе ми значи. Ви благодарам однапред.
     
    На Mia...Mia му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Dulo681

    Dulo681 Активен член

    Се зачлени на:
    11 март 2021
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Машки
    За пријава за работа во администрација треба само сертификат за канцелариски програми или и сертификат за јазик?
     
  16. Mehmet

    Mehmet Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2015
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Машки
    I dvata trebaat, dokolku ste zainteresirani mozete da gi dobiete preku mene za 1 den, bez da odite na kurs (casovi), pisete mi poraka za podetalni informacii.
     
  17. Сања С.

    Сања С. Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2020
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Zdravo, dali nekoja go polagala ispitot za administrarivno upravuvanje ili ima i za toa tema? I kolku pati ima kandidatot pravo da polaga? za admibistrativni sluzbenici go polagav pred dve godini, sega sakam toj za upravuvanje, pa ako ima nekoj da me upati
     
  18. Boka98

    Boka98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2021
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Ja mislam deka se e toa partiski i so vrski se znae koj ke bide ,a za obicen smrtnik e samo lazna nadez barem taka midlam,do sea ne sum zapoznal nekoj so se vrab cesno i posteno preku oglasive

    Gledam po forumov deka tamu rabotite,zarem ne e taka deka site vleguvaat na veke dogovoreni mesta ili greska sym
     
    Последна измена од модератор: 17 ноември 2021
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.623
    Допаѓања:
    8.509
    Пол:
    Женски
    Па нормално, кога штотуку завршив факултет го полагав и тој испит ама тогаш бев надежна сеуште во права и знаење па си полагав.
    После сите што беа примени полагаа по неколку пати за да извадат повеќе поени за партиски да бидат примени. А тестовите едни,, тешки" што беа што да ти кажам да се,, отепаш" од учење.
    Само не знам за 30 прашања како не им беше срам по неколку пати да се враќаат (facepalm)
     
  20. Boka98

    Boka98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2021
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Znaci dzabe da ne se nadevam so zivotov da ne si trosam vreme da idam taksi da vozamimav nekoa nadez oti dobiv meil za onie polagamja ama izg nema da se pojavam da ne si pravam eksurzija na mozokothaha

    Mislam deka ne se plaka nis ako ne se pojavis na testot onoj za polaganje na sluzbenik

    Se mislam samo deka fakuktetot ke mi ostane samo moja licno dostignuvanje vo zivotot, i deka sudbinata ke mi bide druga deka ke rab dr ne samo toa so sum ucel,i drugata strana e deka dzabe faks ako nemas partii i nemas vrskki i konekcii

    ako imas prethodno polagano pa sakam da te prasam kakvo iskustvo imas ti od toa polaganje,mislis deka e paritsko vrab ili bukvalno se odi na sreka i na obrazovanie spored kandidati
    *nova sum vo ova pole pa ne mi se jasni rabotite
     
    Последна измена од модератор: 17 ноември 2021
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.