1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полагање IELTS

Дискусија во 'Образование' започната од tanje.love, 19 април 2012.

 1. tanje.love

  tanje.love Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  7
  Здраво, колку што можев да побарам ваква тема немаше...
  Ме интересира какви се вашите искуства доколку го имате полагано овој сертификат, колку време се спремавте, како беше на тестот???
  секое поделување на искуство би ми било од корист...
  ви благодарам многу :)
   
 2. Hellen

  Hellen Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  173
  Допаѓања:
  73
  Пол:
  Женски
  Tање не сум го полагала ама сум била на неколку часови за подготовка за полагање. Tи препорачувам да си отидеш на спремање специјално за тоа, ќе можеш да видиш која динамика на одговарање се бара, какви се вежбите... Aко сметаш дека го знаеш јазикот навистина добро ваквите подготовки само ќе ти помогнат да знаеш како да реагираш на самото полагање, практично ќе имаш пракса за полагање
   
 3. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  15.414
  Допаѓања:
  267.539
 4. Loretta

  Loretta Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2013
  Пораки:
  148
  Допаѓања:
  636
  полагал ли некој IELTS во поскоро време?
   
 5. Ivvaannaa93

  Ivvaannaa93 Активен член

  Се зачлени на:
  2 август 2016
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  85
  Пол:
  Женски
  Jas go imam polagano IELTS dva pati, prviot pat ne go dobiv tocniot score a vtoriot pat go dobiv. Mene mi trebase za na fakultet deka ziveam vo Anglija i pred pa go polagam vtoriot pat imav ekstra casovi koj mnogu mi pomognaa i profesorot mi kaza tocno na sto treba da posvetam vnimanie itn. Inace na denot na testot e pre mnogu strogo. Testot sekogas e vo sabota na college i ima okolu 40 ili poveke studenti sto go zimaat testot i site ne nosea vo prostorija kade sto nikoj ne moze da pristapi, oni ti davaa penkala, gumi i drugi potrebni raboti.
  Ako te interesira nesto poveke slobodno prasaj me :)
   
 6. teonaswanderlust

  teonaswanderlust Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2016
  Пораки:
  140
  Допаѓања:
  478
  Пол:
  Женски
  Го имам јас полагано IELTS Academic, доколку му треба на некој помош слободно нека пиши :)
   
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.497
  Допаѓања:
  195.462
  Пол:
  Женски
  Дали сега некој скоро полагал IELTS Academic? Колку време отприлика требаше за спремање?
   
 8. teonaswanderlust

  teonaswanderlust Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2016
  Пораки:
  140
  Допаѓања:
  478
  Пол:
  Женски
  Јас го полагав во мај минатата година, се спремав 2/3 недели негде. Но, пред тоаимав полагано TOEFL iBT и SAT. Доколку имаш добро познавање негде на ниво на C1, еден месец би ти било доволно.
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Gorde88

  Gorde88 Нов член

  Се зачлени на:
  23 јули 2019
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Zdravo dali moze da mi kazete kade ja vrsevte pripremata za IELTS kade odevte na casovi ? vi blagodaram :) pozdrav
   
 10. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.848
  Допаѓања:
  28.274
  https://www.britishcouncil.mk/en/preparation-courses
  Овде можеш да видиш кој сѐ врши припреми за ИЕЛТС. Јас земав приватни часови кај професор од наведениве школи.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Nika11

  Nika11 Нов член

  Се зачлени на:
  4 август 2019
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Zdravo, ve molam za preporaka na profesor za podgotovka na IELTS. Ne sum vo moznost da posetuvam skolo za jazici, pa baram nekoj profesor koj bi mozel da doagja kaj mene. Fala odnapred
   
 12. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.683
  Допаѓања:
  4.547
  Пол:
  Женски
  Полагал ли некој скоро иелтс.Колку пари е.И дали е вистина дека обавезно практикувале првиот пат да те бутнат на нешто за пак да одиш да полагаш.
   
 13. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.848
  Допаѓања:
  28.274
  9500 e. Не би рекла дека буткаат ако знаеш. Само првиот пат е најстресно.
   
  На bebaa и Doozy им се допаѓа ова.
 14. Purplelilac

  Purplelilac Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 септември 2016
  Пораки:
  2.417
  Допаѓања:
  34.775
  Пол:
  Женски
  Нема шанси да не положиш ако си спремна.
  Само точно, стресно е и не е баш наједноставно полагање.
  Но со добра подготовка и концентрација, нема да имаш проблем.
   
  На bebaa и Doozy им се допаѓа ова.
 15. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  59.964
  Буткаат оти тестовите се решаваат на посебен начин, т.е. на начин поразличен од тој што го има во нашиот образовен систем: предавање на материјал - меморизирање - најпроста репродукција.

  ИЕЛТС, ТОЕФЛ и сите други тестови од тој вид (дури и тестовите што се на државна матура) не се такви туку бараат малку повеќе размислување, логика, високи аналитички способности и способност за изведување заклучоци.

  Пример, ако има текст за семејство што одгледува органски јаболка: Во јаболковиот расад има над1200 јаболкници. Секоја есен, илјадници луѓе доаѓаат да се восхитуваат на плодовите и да си заминат дома со корпа свежи, непрскани јаболка.

  Прашањето ни во лудило нема да биде: Што расте во јаболковиот расад? или Со што си оди дома секое семејство? како што многумина очекуваат, поучени од нашето (катастрофално) образование.

  Туку најверојатно ќе биде: Што претставува јаболковиот расад за регионот и за семејството? Зошто има голема важност?

  Затоа многу паѓаат.

  Некогаш прашањата се поставени на начин на којшто нема точен/неточен одговор, туку е важно да видат дека знаеш да зборуваш и да се изразиш. Или со еден збор, дека знаеш да размислуваш на англиски, не сувопарно да повторуваш реченици.

  Кој се спрема за полагање, да бара професор што ќе го научи како да размислува и како да ги решава тестовите, а не да бара професор да го учи англиски. :)
   
  На LivingGlam, MarigoldA, Lella и 2 други им се допаѓа ова.
 16. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.683
  Допаѓања:
  4.547
  Пол:
  Женски
  А оти јас видов на сајтот 12000.Порано да не било 9500 или нешто друго гледам.
   
 17. asdas

  asdas Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.030
  Допаѓања:
  1.945
  Какво црно буткање, не е ова тест за возачка па да имаш положен/неположен.
   
  На bebaa и zuto им се допаѓа ова.
 18. Dee*Tee

  Dee*Tee Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2020
  Пораки:
  528
  Допаѓања:
  773
  Пол:
  Женски
  Ме интересира дали некој од вас полагал сега во скоро време да сподели искуство и некој совет плус би бил добредојден.
  Фала ви однапред на сите:f:
   
 19. Ели7754

  Ели7754 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2016
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  Здраво ако може да споделите iskustvo со професор англиски за ИЕЛТС од Скопје
   
 20. Dee*Tee

  Dee*Tee Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2020
  Пораки:
  528
  Допаѓања:
  773
  Пол:
  Женски
  Здраво Ели, јас лично искуство немам конкретно за IELTS, но сите можни школи ги прегледав по интернет и се јавував по телефон. Цените на сите им се горе-доле исти во зависност од времетраењето и дали е група или индивидуална настава.

  Според се што прашував дојдов до заклучок дека можеби Центар за странски јазици е најдобра варијанта за подготвителни часови. :)