Полесниот или потешкиот пат?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од prominent, 8 ноември 2017.

 1. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.290
  Допаѓања:
  28.299
  Пол:
  Женски
  Со оглед на тврдокорните принципи што ги имам непознато ми е чувството без труд, напор и време да стигнам до целта. Упорноста е дел од мојата истрајност на патот до успехот. Кога сум сериозно подготвена де се вложам себе си не размислувам за должината на патот, туку за вредноста и значењето на нештата. Личното задоволство нема цена штом среќата е предизвикана од вербата во себе.
   
  На Meckicja, eliesaab, prominent и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  22.267
  Пол:
  Женски
  Секогаш се трудам да го изберам вистинскиот пат. Дали ќе биде на полесен или потежок начин зависи од околностите - дали ќе ме чини повеќе време, повеќе пари.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 3. LanaSGirl

  LanaSGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2016
  Пораки:
  350
  Допаѓања:
  1.058
  Пол:
  Женски
  Мислам дека нема потежок или полесен пат, и неможеш да бираш. Сето тоа зависи какви времиња ќе дојдат во твојот живот, па полесни иили потешки патишта сакаш неќиш ќе мораш да одиш по нив. :)
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  11.911
  Допаѓања:
  158.886
  Пол:
  Женски
  Сите сме горди кога успешно ќе изодиме потежок пат до некоја цел, но исто така самите се лажеме ако велиме дека не сме посакале многу пати можност за полесен пат. И под полесен пат не мислам на врски, мамење и слични методи, бидејќи не мора тоа да значи - туку нормални околности без пречки и проблеми кои несомнено фрустрираат, посебно кога ќе се спореди дека овие со нечесните методи не ги доживуваат тие нервози.
   
  На Meckicja и DAngel им се допаѓа ова.
 5. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.353
  Допаѓања:
  20.885
  Пол:
  Женски
  Убаво е да се заштеди на време доколку постои таква можност. Зборувам конкретно за работење а не за постапка како да речеме на пример давање мито за положување на испит. Го одбирам тој пат кој ќе донесе поквалитетен резултат.
   
  На AURUA му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.318
  Допаѓања:
  2.723
  Пол:
  Машки
  @LanaSGirl "вистинскиот пат" е правиот збор. Тешко - лесно не постои. Во суштина на сите им е тешко, и ретко кога им е лесно нареден животот па + да можат да бираат околности а тоа е оптимистичка бајка во муабетов. Сите треба да се стремат кон вистинскиот пат ... а патот за да стасаат за да можат да проценуваат тешко/ лесно и вистинско, е тежок, или лесен, зависи на кој како му фаќа кликерчето во глава. :)
   
 7. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.245
  Допаѓања:
  44.816
  Пол:
  Женски
  Сеедно, сѐ додека води до вистинската дестинација.
   
  На Anacid и AURUA им се допаѓа ова.
 8. marchi-cool

  marchi-cool Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  4.767
  Допаѓања:
  9.367
  Пол:
  Женски
  vo globala vo realniot zivot sekoj saka da ispee so sto pomalku trud da zeme plata a pomalku da raboti...znaci sto e mozno polesniot pat. jas bi go odbrala pravedniot pat bez razlika dali e polesniot ili poteskiot obicno poteskiot pat dava pogolemi uspesi
   
 9. Црна Ружа

  Црна Ружа Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  939
  Допаѓања:
  3.480
  Пол:
  Машки
  Секако дека полесниот. Но тоа да не биде на штета на друга особа. Во тој случај е ок.
  Е сеа има разни психи, мазохисти па има заразени со протестантска работна етика и тие работи.
  А такво животинче е чоекот, наместо да плива измислил бродови, наместо да оди пешки - возила и возови.

  Проблемот во вакви недефинирани обиди за општества се што работата се смета сама за себе за нешто позитивно вс. работата која носи резултати. Ако може некој да заврши работа за три часа има да седи осум бре, кој е тој да си оди дома порано ако завршил работа, има да собира ѓубре или нешто рандом...
   
  На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
 10. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.365
  Допаѓања:
  66.638
  Во животот секогаш сум одела по потешкиот пат. Буквално за се. Не оти сум сакала, така се ределе коцките.
   
 11. izmislena

  izmislena Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2014
  Пораки:
  1.657
  Допаѓања:
  2.314
  Пол:
  Женски
  Секогаш потешкиот. Сакала или не.
   
 12. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.171
  Допаѓања:
  12.308
  Пол:
  Женски
  "Потешкиот пат" и "Полесниот пат" се само опишани екстремности на статистичката не/веројатност на околностите во кој еден поединец може да се најде, чии фактори во одредени периоди на време зависат или не зависат целосно од него и неговите дејствија.

  Без разлика дали, од морален аспект, поединецот ќе верува дека е подобро за него да ги остварува своите желби и потреби преку сопствен труд или преку туѓ труд, тоа скоро и не е релевантно.

  Бидејќи со текот на времето секогаш ќе се најдат ситуации каде мораш одредени работи да ги направиш сам или тоа да го направи некој друг.
   
  На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Reader00

  Reader00 Активен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2017
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  77
  Пол:
  Женски
  Подобро потешкиот и правилен пат, отколку полесниот и погрешниот.
   
  На marchi-cool, cresa-jagoda и Briar Rose им се допаѓа ова.
 14. СуперДевојка

  СуперДевојка Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  760
  Допаѓања:
  5.348
  Пол:
  Женски
  Во животот имав прилика да добијам се на лесен начин. Да побарам и да имам. И факултет завршив поприлично лесно. И во моментот ти е супер, си уживаш, не се замараш. Но, подоцна секоја препрека тешко ја минуваш. Секој труд ти изгледа преголем, секој пад престрашен. Да имам избор, би го бирала полесниот пат. Но, ретко кога имаме избор. Претежно се раѓаме преодредени. Некому му е судено едното, Некому другото. Со тоа што, ако се бориш можеш да се избориш за понатака да живееш полесно. А ако полесното ти е дадено, треба да се бориш да го задржиш или да научиш како да чекориш по потешкиот пат.
   
  На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  3.630
  Допаѓања:
  20.419
  Пол:
  Женски
  Не секогаш имаме можност да бираме дали ќе одиме по полесниот или потешкиот пат. Секој би сакал полесно и побрзо да дојде со целта, но некогаш околностите налагаат така да мора да се помине посложениот пат. Битно е да се успее!
   
  На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
 16. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  1.893
  Допаѓања:
  6.855
  Пол:
  Женски
  И кажував/ се жалев на мајка ми дека во Америка само автоматски автомобили се возат, таа ми вели „Е, ти па увек сакаш л'сно да ти е".

  Епа сакам. :envy:
   
 17. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  8.744
  Допаѓања:
  99.291
  Пол:
  Женски
  И да не го изберам потешкиот пат секогаш тој сам ме избира мене.
  Се што сум постигнала и добила сум го добила на потешкиот начин. Не знам што е тоа лесно и полесен начин јас.
   
  На BlackMistery, Animali и sjdgo им се допаѓа ова.
 18. sjdgo

  sjdgo Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.622
  Допаѓања:
  13.945
  Пол:
  Женски
  Полесниот! :hug:
  Ако го најдеш (ти се отвори).
   
 19. veteruska

  veteruska Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2014
  Пораки:
  1.126
  Допаѓања:
  3.663
  Патот од нас зависи,не секогаш нормално,многу се важни околностите,опкружувањето,највеќе од семејството,ако нема подршка од семејство патот е потежок.
   
 20. babaDara

  babaDara Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2011
  Пораки:
  446
  Допаѓања:
  425
  Пол:
  Женски
  Имам ОГРОМНА поддршка од семејството. За секој нов предизвик разговарам со нив и ми помагаат. Па сите заедно избираме да го пронајдеме полесниот пат.