1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Политички науки

Дискусија во 'Образование' започната од A.srcuska, 7 февруари 2010.

  1. A.srcuska

    A.srcuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    21
    Дали има членки на форумов кои завршиле ваков факултет или веќе го студираат или планираат да се запишат на истиот ?

    Поздрав до сите
     
  2. erka

    erka Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    јас сум на политички студии прва година.
     
  3. A.srcuska

    A.srcuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    21
    и како е,задоволна си со изборот или?
     
  4. erka

    erka Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    Па да ти кажам не сум баш задоволана јас сакав полициска академиа дека таму не успеав да влезам и се запишав на правен политички науки воопшто не ме влечи политиката ама тоа е се запишав :D :D :D па ке видиме иднината кај ке ме однесе :D :D :D :D :D :D
     
  5. Miss-Independent

    Miss-Independent Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    2.292
    Допаѓања:
    5.649
    jas ke se zapisuvam na politicki nauki ama uste neznam na koj fakultet tocno :D
     
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Мој совет - Бегај подалеку од Правен факултет.
     
  7. Miss-Independent

    Miss-Independent Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    2.292
    Допаѓања:
    5.649
    ne se dvoumam t.e. troumam :D megu fon american i stulov ama neznam na koj da se zapisam :^)
    fala na sovetot ;) :*
     
  8. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Ја завршив политички науки на Фон, значи на почеток коа се запишав бев сигурна дека тоа го сакам и сега кога завршив се каам многу..поука ако ве влече политика запишувајте се ако не барајте друг фак. поз
     
  9. Miss-Independent

    Miss-Independent Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    2.292
    Допаѓања:
    5.649
    pa me interesira politikata i tie stvari a uste poveke diplomatijata :) a i imam sigurno rabotno mesto dokolku go zavrsam fakultetov , taka da barem nema da bide u prazno :)
    koga ke porasnam ke bidam premier haha :D :D
     
  10. lejlaplava

    lejlaplava Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    jas sum zapisana na politicki nauki na pravniot fakultet i super mi e, malku e tesko ama to sakav da go studiram i do sega sum zadovolna :)
     
  11. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Ја имам баш завршено дипломатија и меѓународна политика, чим си имаш обезбедено место заврши си не ич тешко супер се предметите ;)
     
  12. Miss-Independent

    Miss-Independent Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    2.292
    Допаѓања:
    5.649
    da da i toa znam i brat mi bas tamu na fon toj smer go ima zavrseno mi kaza lesni predmeti imalo ko kec na desetka mi doe toa :D fala na sovetot miss :$
     
  13. MissC.C.Bloom

    MissC.C.Bloom Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Jас завршив политички науки на Кирил и Методиј последна генерација стара програма , искрено и не сум нешто презадоволна од студиите таму , поради кретените од професори , сега сум на постдипломски студии на ФОН дипломатија +1 за да магистрирам . Ако те интересира дали има ефект од овој фалкутет , да има ако си член на некоја партија и ако има некој да те бутка инаку вака никаков ефект нема . Лошо е што сме ограничени !!
     
  14. ivan4e1333

    ivan4e1333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    ahh....zasto mora vo makedonijava da se plasis da se zapises toa sho go sakas? sho ako zavrsam politicki ,koa nikoj od moeto semjestvo nikogas ne glasale za nikogo ( osven za kiro za pretstadatel :lol: ) u toj slucaj bi sedela doma so zavrsen fakultet? :(
     
  15. manja666

    manja666 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    17.998
    Јас исто така студирам политички науки на правниот факултет..и ви го препорачувам девојки но само ако сте заинтересирани за политика зошто во спротивниот случај нема ефект воопшто нема да ви е интересно и нема да ве влече за да учите. Инаку што се однесува до предметите има некои кои се потешки..но исто така има и лесни предмети.Професорите исто така..неможеме да зборуваме во глобала..има секакви.Се на се јас сум задоволна и на секој што сака да се запише му ги препорачувам политичките студии на ПФ.
     
  16. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Јас дипломирав на политички науки и пред да се запишете расчистете си со термините “политичар’ и „политиколог“. Прочитав некоја од вас напишала као демек ако немаш некој од партија да те турка џабе било...Не мора да значи дека во партија само ќе те биде. Лидери на партиски функции се од различни професии. Феминката што тоа го напишала очигледно ја утнала работата. Политиколог не значи дека одма ќе седнеш на фотеља и ќе владееш со светот. И тие три години студии се само основа на она што следи. Некои се определуваат да се занимаваат со истражување на јавно мслење, други со дипломатија, трети со избори и изборни системи итн.
    Е сега целиот образовен систем кај нас не чини,а не само на Правен.И јас немам лошо искуство со професорите или асистентите. Ако искрено ја сакаш науката запишете се и надоградувајте се.Еве јас пишувам колумни, работам со анкети и тоа е тоа.
     
    На cutie bun и baby-star им се допаѓа ова.
  17. babyboy123

    babyboy123 Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2012
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    17
    snow queen, на кој факултет заврши дипломатија и меѓународна политика, колку години се учи и тешко ли е? Јас многу сакам дипломатија па да си се распрашам :)
     
  18. Emilica

    Emilica Нов член

    Се зачлени на:
    30 декември 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво,

    Има ли некој кој студира на УКИМ вонредно на политички за да се дружиме и делиме информации?
     
  19. ana992

    ana992 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    5.992
    Луѓе дали некој има книги со политички студии и содржини,ми треба некаква книга со политички науки дали имате онлајн или на ПДФ ?
    дали некој знае каде можам да најдам,на гугл пребарав ама не ми илзегват пошто не знам конкретно име на таква книга 8-|
     
  20. spacegirl92

    spacegirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    2.588
    Пол:
    Женски
    Девојки се двоумам помеѓу политички студии и филолошки француски, што мислете вие кој би бил подобар избор?