1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полицајки сексуално вознемирувани од нивниот шеф

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од ЕденЧлен, 25 ноември 2019.

  1. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    На 18 сите сме така малце чукнати ама после доаѓа животот и сфаќаш дека не е се така едноставно ко што е на хартија.
    Да беше доволно да си малце чукнат на 18, во статијата на насловната на Фемина денес немаше да стои дека 1 од 3 жени е жртва на насилство во светски рамки.
     
    На crimson, sparklie, Victorian и 14 други им се допаѓа ова.
  2. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.118
    Допаѓања:
    43.659
    Пол:
    Женски
    Сфаќам, во право си.
    Ама може да се смени перспективата на гледање.
    Зашто сега ако не поддржавам вакви работи, на 30-35 да поддржавам?
    Дека ќе сум возрасна и дека ќе треба да се тресам како лист на работното место?
    Треба некогаш и постарите да бидат малце чукнати како нас младите и посамоуверени
     
  3. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.298
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    Никоја жртва на насилство од каков било вид не поддржува такви работи како што викаш. Верувај, секоја жена која била злоставена од некој надреден ништо не посакува повеќе од тоа злоставувачот да си го добие заслуженото. Ама не се работите така лесни, и *чукнатост* (бог да чува) не е доволно за да те натера да пријавиш. Секако дека секоја од нас би ги поттикнала жртвите да пријават, и многу нормално секогаш би поддржала пријавување, ама од друга страна и ги разбирам зошто не пријавуваат. Затоа што системот ни е толку заебан што буквално цела кариера и живот си ги ставаш на милост и немилост ако пријавиш, толку ни е заебан што се принудени да бираат меѓу кариерата и сопственото достоинство. Камо работава да се сведуваше на quirkiness.
     
    На crimson, Victorian, candy.cane и 12 други им се допаѓа ова.
  4. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    После тоа дознаваш дека во земјава се е поврзано и дека тој што го прави тоа има дебел грб и има пипци насекаде во земјава и дека ќе ти е на грбача до крајот на животот и ќе ти поставува сопки и препреки секаде. Некој што е никој и ништо не би се нафатил на таков чекор. Не велам дека треба да се молчи, туку дека не е лесно да се бориш против субјективен систем и дека е потребно многу повеќе од храброст и чукнатост.
     
    На Victorian, candy.cane, Angie1432 и 7 други им се допаѓа ова.
  5. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Како беше оној случајот...
    Он дошол, мажиште згрмел, а таа не можејќи да ги контролира своите нежни женски емоции, премногу се возбудила, при што се мавнала во пајакот.
    Наводно, одкако му се извинила за нападот на хистерија, инстинктивно и ручек му има зготвено.
     
    Последна измена: 25 ноември 2019
    На jacqueline.s, Victorian, candy.cane и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.118
    Допаѓања:
    43.659
    Пол:
    Женски
    @Lella 1,2 жени да се дигнат против системов ќе се дигнат и други, ќе има и поддршка од народот.Прва ќе искочам ако треба, ама од негде мора да се почне
     
    На Компир Манџа му/ѝ се допаѓа ова.
  7. smooch

    smooch Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2011
    Пораки:
    922
    Допаѓања:
    3.885
    Пол:
    Женски
    Пред 1-2 години имаше акција, храбри девојки и момци по нет пишуваа стории за тоа како биле сексуално вознемирувани, Прочитај #сегакажувам на фб и твитер ќе ти стане јасно каква е ситуацијата во МК.

    Нели пред месец едно девојче од Куманово кажа дека нејзиниот доктор ја нападнал. Веднаш ја нападнаа неа, сама си го барала, го предизвикала. Возрасни жени го бранеа докторот, многу бил паметен и имал многу книги прочитано, не било можно.

    Сите би сакале промени и казни за виновниците, но не функционира се толку лесно.
     
    На jacqueline.s, Victorian, candy.cane и 11 други им се допаѓа ова.
  8. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.634
    Допаѓања:
    116.233
    Пол:
    Женски
    Во странство многумина би се собрале на протест за еден ваков случај,а овде еден случај во војска,друг во полиција,но сите се јаки само преку тастатура.Тоа е премала реакција.
     
    На VoodooGirl, candy.cane, mime87 и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.298
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    И јас би стоела со тебе и со нив, секогаш, секаде. Ама сакам да укажам на тоа дека не е така едноставно. Се плашат, и не е без причина. Пријавувањето на вакви работи е руски рулет. Може цел живот да ти отиде во еден ден. Особено па во ваква ситуација. На кој да кажат, на полицијата?
     
    На crimson, Victorian, candy.cane и 7 други им се допаѓа ова.
  10. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Абе полицајки да не можат да се заштитат себе си, стварно е срамота. Неспособни, со врски вработени во полиција, страв да те фати. Сами не можат да се заштитат, а не па друг ќе заштитат. А за мажине полицајци, исто напикани во МВР тие што не треба, наместо да очекуваш заштита, први тие ќе те нападнат.
    Ужас!!!
     
    На VoodooGirl, тп18, sjdgo и 9 други им се допаѓа ова.
  11. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    @Feminka22 не дај Боже да заглавиш во лавиринтите барајки правда во оваа држава, тогаш ќе сфатиш што зборуваме.
    Не се работи само за насилство туку општо велам.
     
    На VoodooGirl, ЕденЧлен, Alisa22 и 4 други им се допаѓа ова.
  12. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.863
    Пол:
    Машки
    Сите бевме млади, полетни и со желба да смениме нешто. После тоа јебаниот систем ни ја скрши кичмата и реалноста ни се одби од фаца
     
    На VoodooGirl, Victorian, VDT2906 и 8 други им се допаѓа ова.
  13. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Те разбирам и јас вака мислев дур не си ја лупнав неколку пати главата од ѕид и не видов дека кога ќе се дојде пред "чинот" сите бегаат и остануваш сама и тоа да се почне од некаде ми се врати мене по глава. Се чудев како постариве се имаа откажано и без воља и мотивација и за работа и за борба и за се' беа. Но сфатив на потешкиот начин дека против цел систем нема играње за жал... Би сакала и јас да бевме сложен народ и да се поддржувавме, но секој си го гледа само своето и гледа како да насамари некој и на крај тие што ќе ги заштитуваш или бориш за нив први ќе ти го свртат грбот. А и други верувам па затоа си викаат подобро да молчам зошто јас ќе го изедам, плус муабетот што нема правда кај нас за ништо.
     
    На Nausicaa, Alisa22, smooch и 3 други им се допаѓа ова.
  14. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    За која полициска станица станува збор?
     
  15. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.212
    Допаѓања:
    165.720
    Малку оф топик, ама сепак на темата. Додека се замижува, ќе ве прават слепи. Не е тоа работа, тоа е врзаност на кратка ортома. А замижувањето е потценување на себеси.
    Знам приказни безброј- ќутеле, лепеле плакати, менувале политички партии, за нестабилна работа на државна цицка, за да одат на работа без законското породилно што им следува, за да бидат предмет на политичко, сексуално и лично изживување.,. За што? За корка леб? Ене ги, најпосле таа корка леб, пак во странство ќе ја бараат, оти дувнал ветер од југ наместо од север.

    Немам 18 години. Ама ни на 18 ни сега, некој булшит не смее да биде прифатлив.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  16. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.634
    Допаѓања:
    116.233
    Пол:
    Женски
    Тешко ќе се смени тој „ќути и трпи“ менталитет.
     
    На Alisa22 и elenaxbbg им се допаѓа ова.
  17. elenaxbbg

    elenaxbbg Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2017
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    970
    Пол:
    Женски
    Па тоа е проблемот кај нас,малце сами сме си криви што ќутиме,ама до некаде и не сме бидејќи сеуште живееме во место каде што ако кажам дека ме силувале на работа 95% од коментарите ќе се-сама си го барала,машко е потреба си имал,што барало женско да е полицајка или не знам ти што,а останатите 5% ќе ми се пријателите и фамилијата што ќе ме поддржат :puke:
     
    На Mrs. Lovett, Компир Манџа и nextredstyle им се допаѓа ова.
  18. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.462
    Допаѓања:
    33.190
    Пол:
    Женски
    А демек ,, полицајките " не сакале.
    Или некое ветување не им е исполнето па ајде ќе изиграваме жртви. Море сите си се маме е*але.
    Како што се вработени се со врски ништо чудно.
     
  19. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Е па дел затоа што се ќути е баш поради тоа а демек не сакале тие. Да собереш храброст за да кажеш дека некој те малтретирал, ќе ти речат а што демек ти неќеше ај не се прај богородичка. И од жртва и курвиче ќе испаднеш.
     
    На crimson, Victorian, Mrs. Lovett и 6 други им се допаѓа ова.
  20. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Бунтовноста на Феминка ме потсетува на себе си, кога имав околу 17 18 години.И сега сум бунтовник по природа, ама играм мудро. Мислиш дека правдината секогаш ќе победи ако доволно јако се бориш, ама "пораснав " после милион непријатни ситуации кои ги имав искусено од страна на претпоставените, мажи нормално, сфатив дека и со глава во зид не иде, колку и да си во право, ако идеш сам. Имам доста богато работно искуство и можам да кажам дека во секоја поединечна фирма наидов на истото. Имам пишувано во темата Сега Кажувам, каде што имаше и коментар во смисла дека до мене било и дека сум си го барала. Не не е до мене, ниту пак до таа друга, или трета, макар и сто пати да го слушнам истото, не се осеќам за виновна.
    Никаде нема правдина, да не мислите дека само во Македонија жените се небезбедни. Секаде е исто, само што надвор од државава, колку толку имаат страв од откривање, овде немаат гајле, недопирливи се надредените, нема закони, а и да има сигурно се во блага форма,дури и како такви, нема кој да ги спроведе.

    Тоа е, чувајте се и штитите колку можете, пошто нема кој друг да го стори истото за вас..
     
    На VoodooGirl, g8lQQk, Alisa22 и 15 други им се допаѓа ова.