1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полицистични јајници

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 20 мај 2010.

 1. Gkatzopulu

  Gkatzopulu Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2010
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  9
  Pocituvani.
  Vipisuvam od Grcia,redovno sekoja nedela ja otvaram femina.Bi sakala dami odgovorete na mojata temi.Imam 33g.pred 4-5g.probav so insimenacia da ostanam bremena i na prv pat od napravenata terapia i insemenacia ostanav bremena.Od nevnimanie na ginekologot na 5mesec imav bliznacite bea mrtvi pa morav da ragam i da abortiram.Hormonalnite inekci i apcinja gi primav bidejki imam polucisticni jajnici.So takvi jajnici tesko po priroden pat da se ostane bremena.Sega vo ovoj period probuvam da ostanam bremena e potesko bidejki od terapiata koj poveke pati ja imav praveno site hormoni mi se poremetia sum zdebelena mnogu nemozam dase upravam.Sum pravela mnogu dieti nisto ne postigam do kraj.Danapomenam dobiv seker vo krvata sto e tesko dago normaliziram.Hormonite mise poremeteni poznavam od promenite,na pr.imav takva prava kosa svilena asega mi e stanata takva vitkana mnogu.Prasav doktori mi kaza postoi hormonalno poremetuvanje.Bisakala poveke dami kazete za mojot problem i kako da ostanam bremena.Pozdrav!
   

  Прикачени фајлови:

 2. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  646
  А циситие ти се водни или.....нели има некои цисти кои се водни и кога ќе ти пукнат тогаш даѓа меструација,и мислам дека водните не се страшни,незнам дали твоите се водни,ако се водни не би требало да претсавуваат проблем,и јас имам едне посицистичен јајник,но гинеколгот ми кажа дека не би требало тоа да престсавува проблем но сега кога прочитав твојот пост се замислив...де кажи ми дали твоите цисти се водни,дали ги имаш и на двата јаника....
   
 3. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  339
  Синдромот на полицистични јајници предизвикува нередовен циклус и изостанување на овулацијата, па затоа потешко е да останеш бремена по природен пат. Незнам дали си се информирала, постојат лекарства кои предизвикуваат овулација, односно ја поттикнуваат, тоа би требало твојот гинеколог да те советува, па на тој начин ќе се регулира циклусот и ќе имаш можност да си забремениш нормално . Инаку првенствено треба да ги регулираш хормониоте и тоа мислам дека со контрацептивни таблети дека се прави, но незнам за какво е точно пореметувањето кај тебе, кои хормони, најдобро да се консултираш за ова со гинеколог и ендокринолог. А исто и шеќерот, ќе си го држиш под контрола со терапија и правилна исхрана за да не создава дополнителни проблеми.
  Имаше една убава статија на фемина за синдромот на полицистични јајници, еве ти линк да си прочиташ,ако до сега не си ја прочитала, има доста добри информации:

  Синдром на полицистични јајници

  Сето тоа се средува со правилна терапија и упорност, мислам дека треба да си најдеш само добар и искусен доктор, да ти даде соодветна терапија и ќе се среди, па ќе си станеш мамичка. Ти посакувам многу среќа.
   
 4. d.Darla

  d.Darla Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  160
  Обично кај полицистичните јајници, при обид за забременување, гинекологот го препорачува Кломифенот, за индицурање на овулации. Јас останав бремена на тој начин, се надевам дека до крај се ќе биде во ред со бременоста..Од постот погоре со мртвите близначиња ми замрзна крвта.
   
 5. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  646
  како тоа де подетални информации........... :o
   
 6. anailisav

  anailisav Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  23
  zdravo devojki eve eden lek na prorodna baza koj pomognal na mnogu devojki koi imaat problem so policisticni jajnici

  1laz.susen neven
  1laz.kopriva
  1laz.ajducka treva
  vo 600 ml.voda da zovrie i se ostava da se oladi se pie po 3 casi na den,ne se pie za vreme na ciklus.
  se nadevam ke vi pomogne na site sto ke probate,se podobruvala sostojbata na jajnicite od nego,se cistele cistite i se stabilizira ciklusot.mislam deka bi bilo ubavo da se dodade i susen kantarion i plus 200ml.voda.koj saka neka proba ne moze da bide stetno.pozdravce :*

  [mod-kirilica:2we1qtfu][/mod-kirilica:2we1qtfu]
   
  На Araksi му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ireta

  ireta Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  6
  draga Gkatzopulu
  jas isto taka imam policisticni jajnici i vo moite 32 godini mozam na prsti da izbrojam kolku pati imam dobieno mesecen ciklus,a za moja sreka ili kako uste ne znam da go narecam toa veke tret pat sum bremena
  imam dve decinja zdravi i zivi i tretoto treba da se rodi za nekoj mesec, nemoj da ocajuvas, za terapija mozam da ti kazam deka samo pred vtorata bremenost imam primano kontraceptivni piluli 3 meseci i vednas posle toa ostanav bremena, a za drugite dve bremenopsti se bese spontano...ti posakuvam se najubavo i vo najskoro vreme da bides bremena ;)
   
  На simjanoska му/ѝ се допаѓа ова.
 8. bgjurova

  bgjurova Активен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Zdravo
  Imam 21 godina i pred dve godini mi se pojavi problemot so docnenje na menstgruacijata iako cel zivot mi e prosleden so zgolemena vlaknatost.Vo pocetokot mi docnese okolu 15-20 dena pa mi doagjase ciklusot no potoa prestana.Bev na lekar i mi rekoa policisticni jajnici i pocnav da gi pijam Diane 35.So niv nemam problemi i mi doaga mnogu redovno no se plasam dali ima nesto stetno so nivnoto pienje bidejki uste sum mlada a do zabremenuvanje imam uste vreme (iako se plasam i vo toa pole zaradi policisticnite jajnici).Ve molam za konsultacii.

  [mod-kirilica:1uvexh7o][/mod-kirilica:1uvexh7o]
   
 9. dusi4ka1993

  dusi4ka1993 Активен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2012
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  5
  I jas imam problem so neredovna menstroacija..Se dodeka pred nekoe vreme bev na lekar i mi utvrdija dijagnoza sindrom na policisticni jajnici. Posledniot mesec od koga mi dojde ispiv edna doza klomifem zavrsiv so toa otidov na lekar i lekarot mi rece deka nema nikakvo podobruvanje bidejki nemalo nieden folikul activen. Se palsam dali ke mozam da zabremenam..
  Ve molam za pomos ako ima nekoj do istiot problem da mi pomogne
   
 10. senjorita.lombardi

  senjorita.lombardi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  755
  Девојки ми треба мала помош од вас, односно да прашам :) пред месец време бев на рутинска контрола на гинеколог и ми рече дека имам полицистични јајници, и ми даде дијане 35 да пијам. но јас ги купив и кога го прочитав упатството се исплашив и така стојат не ги пијам. дали некогаш ќе ми помине тоа само по себе или не? и дали ќе ми прават проблеми во иднина при забременување, оти читав некаде (не памтам каге одамна беше) дека тие што имале полицистични јајници тешко забременувале :(. инаку немам некој посебен симптом, што по обичај се наведени кај полицистичните јајници, менс. ми е точна како швајцарски саат, немам зголемена влакнивост, летото имав акни по лицето но сега ми се веке исчистени ( на кожно ми рекое дека биле од морска вода и претерано сончање). Ај некоа нека ми каже дали имала ваков проблем, и како го решила. благодарам однапред :*
   
 11. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.266
  Најчиста работа ти е да си отидеш на ендокринолог. Да си направиш анализа на хромони и тогаш ќе се покаже дали навистина имаш полицистични јајници.
  Од искуство (затоа што сум истиот случај) подобро среди го овој проблем додека е почеток, отколку да одмине подолг период.
  За тоа дали тоа што имаш полицистични јајници ќе ти прави проблем за забременување, тоа не значи. Имам блиска пријателка која исто има полицистични јајници (како резултат на висок пролактин), но сепак остана бремена и денес се породи. Значи, до некаде не е тоа некое мерило. Но, превентивно среди си се, додека е почеток.
   
  На senjorita.lombardi му/ѝ се допаѓа ова.
 12. senjorita.lombardi

  senjorita.lombardi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  755
  Правев анализа на хормони, тој дел беше уреден, се беше во ред со хормоните, но на вагинално ехо докторката ми рече дека сум имала полицистични јајници, и тука се исплашив, како да го средам пробелмот без дијане35 оти не сакам хормони да пијам кога хормоните ми се во ред, а и ми е страв од такви апчиња, здебелуваат, задржуваат течности во организмот, развиваат нервоза, и ја зголемуваат влакливоста, може по лицето да почнат влакна да ми растат, а и плус се контрацептиви, а со дечко ми планираме да работиме на случајот бебе. и сварно незнам што да правам сепак благодарам на одговорот :*
   
  На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
 13. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.635
  Допаѓања:
  4.456
  Пол:
  Женски
  Да не требало да ги пиеш немале да ти ги дадат,и јас го имам истиот проблем,и јас ги пиев диането и не е се така сташно како што ти се чини,се трпи.Е сеа за случајот бебе , ќе се косултираш со твојот гинеколог
   
 14. senjorita.lombardi

  senjorita.lombardi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  755
  а од кога ја испи дозата ти поминаа??
   
 15. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.635
  Допаѓања:
  4.456
  Пол:
  Женски
  Не е нешто што се лечи од одма треба време , еве мене сеа по 4 месеци пиење ми даде гинекологот пауза,па за понатака ќе видиме
   
 16. ane29

  ane29 Активен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Zdravo na site.Ve citam podolgo vreme no prv pat vi pisuvam.Me interesira za toa sto pisuvate za policisticni jajnici deka imate neredovma menstr.Epa navodno i jas imam policisticni no imam redovna menstruacija.Ginekologot mi prepisa klomifen no bez uspeh.namessto obilna menstruacija jas togas imam pomalku od normalno.Probuvame da ostanam bremena izvesen period no neuspesno.Imate sovet za mojava situacija?Pozz

  [mod-kirilica:3lutnbpc][/mod-kirilica:3lutnbpc]
   
 17. senjorita.lombardi

  senjorita.lombardi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  755
  Како прво добредојде на форумов :), и мене како тебе ми рекоа дека имам полицистични јајници, но менстр. ми е редовна и симптоми за полицистични јајници немам, но ете сепак си постоеле. Јас мислам дека не ти се проблем за забременување полицис.јајници, туку треба да се обидете да работете на случајот бебе во плодните денови, кога има овулација, сигурно го знаеш тоа веќе, и со малку трпение, и верба, се ке си дојде на своето, опушти се и не се нервирај, ама апсолутно за ништо.. позз и во поскоро време да ни кажиш убави вести :*
   
 18. dusi4ka1993

  dusi4ka1993 Активен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2012
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  5
  ke ve molam ako ima nekoj so isti
  ot problem da mi pomogne. Inaku imam neredovna menstruacija
   
 19. Riba123

  Riba123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Здраво јас сум нова на форумot.Во брак сум 2 год пред 5 ипол месеци поцнаве да раб на слуцајот за бебе но нисто. Имам не редовва менстуација и пред некој ден бев на гениколог и ми каза дека видел цисти на јајниците и ми предлози два нацини за да ми ги снема првиот нацин е да пијам апцинја а другиот нацин е да одам на операција. Јас не зивеам во МК. ММ го праса докторот сто е подобро тој каза оти повеке гаранција има операцијата отколку со апцинја бидејки со операцијата ке ги снемало а со апцинја не е сигурен оти ке ги сенма. Па сега сум во дилема ми даде време да размислам до февруари сто ке правам. Дали има некој со ваков проблем ако има нека ми даде совет и нека ми помогне. Голем поздрав и ви благодарам многу . :)
   
 20. ilence

  ilence Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2012
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  88
  Па јас најискрено кога ми каза гинекологот дека имам полицистични јајници малку се исплашив знаејки за наводна отежнатост за забременување,па кога ги следевме фоликулите бидејки тој месец беше касно за стимулирање со кломифен рече да видиме дали има редовна овулација ,ми кажа кога се плодните денови и успеавме,на мое изненадување зошто ке нагласам бев исплашена од полицистичен синдром ,значи психата е таа која диригира за многу работи во зивотот,поздрав и слушајте го гинекологот и срекно