1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полицистични јајници

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 20 мај 2010.

  1. Gabuvce

    Gabuvce Активен член

    Се зачлени на:
    29 март 2018
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Каде има ендокринолог во битола ке ми кажете кој знае?
     
  2. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.194
    Допаѓања:
    25.599
    Пол:
    Женски
    Разговарај со твојот гинеколог, кажи дека сакаш да забремениш сигурно ќе ти даде некаква терапија или прво ќе те тера да правиш испитувања. Ова од искуство ти кажувам и јас имам полиц. јајници никогаш не забременив само по себе, првиот пат цели 4год. се шетав по доктори, но немора да значи дека на сите толку време ќе му одземе
     
  3. Ti19943

    Ti19943 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2017
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Дали зимате некоја терапија за полицистични јајници?
     
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Имав полицистични јајници. Низок прогестерон и естероген. Ми препишаа Диане35 и плус некои со тестостерон, ама не ги најдов тогаш и не ги ни зедов.

    Диането го прекинав после само еден месец. Не се смена ништо. Менструација добивав 2-3 пати годината. И тоа ми траеше добри 5-6 години.

    Матичниот гинеколог сакаше последно да ми шибне некоја инекција за да ми предизвика овулација, за да забременам. Не сакав ни инекција, ни бременост во тој момент.

    После година дена некаде, ослабев 10тина кг. Пак бев дебела, пак над 100 кг имав, ама ми се средија и јајници и менструација и се'. После тоа, си забременив коа ми беше ќеф, без никакви индукции.
     
    На princessp, LollySky и Ti19943 им се допаѓа ова.
  5. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.537
    Допаѓања:
    27.818
    Пол:
    Женски
    Јас не сум земала освен стимулација кога сакав да забременам и еднаш кга циклусот не ми прекинуваше пиев дабростон за да пртекине крварењето.

    Блазе си ти за брзо доаѓање до бременост. Јас со нормална тежина и пцос се изнамачив за да дојдам до овулација и бременост. На лапароскопија за овариан дрилинг докторката ми рече дека јајниците ми имале изглед како жена со 100 и повеќе кила а јас имам цел живот некоја нормлана тежина која ја одржувам со „тешки маки“.
     
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Можеби сум имала среќа, не знам. Од тогаш сум немала проблем со тоа. пу-пу машала. Иако цело време сум над 100кг. Ова беше уште пред да се омажам и првата година од бракот. Далечните 95-2001 :)
     
  7. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.257
    Пол:
    Женски
    Не земав ништо а имам полицистични јајници, менструација доцнење по 60+дена овулација еднаш во годината.. Примав стумулација за да настани бременост :)
     
  8. Zineta

    Zineta Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2017
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    445
    Пол:
    Женски
    Здраво имам ролицистични јајници веке 4 години се обидуваме за бебе имам правено и две инсеминации ама без успех сега сакам да пробам со ин витро дали има некоја што успеала да забремени со пцос со инвитро
     
  9. baby 5

    baby 5 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2016
    Пораки:
    1.135
    Допаѓања:
    5.163
    Пол:
    Женски
    Јас забременив природно со ПЦОС ама потешко се разбира после 3ипол год од брак.. така да ако само ова ти е проблемот тогаш не е страшно :) поздрав
     
  10. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.537
    Допаѓања:
    27.818
    Пол:
    Женски
    Јас забрем,енив со ПЦОС со ин-винтро. Ама пред ин-витро можеш да пробаш и со метформин, инсеминација со стимулации и слично. Ин-витро ти е последна опција.
    Ние имавме и плус некои други проблемчиња што доведоа до ин-витро.
     
  11. Zineta

    Zineta Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2017
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    445
    Пол:
    Женски
    Имам пробано и со метформин исто така имав и две инсеминации со стимулации се боцкав со фостимон инекции и пиев инофолик прашок ама брз успех
     
  12. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.537
    Допаѓања:
    27.818
    Пол:
    Женски
    Дали имаш направено ХСГ (за проодност на јајцеводи и изглед на матка)? Дали е спермограмот во ред?

    Ако немаш друг проблем освен ПЦОС за да добиеш ваучер преку фонд ќе ти требаат минимум 4 инсеминации со месец дена минимум разлика меѓу нив. ПЦОС не е апсолутна индикација за ивф бидејќи и при ПЦОС има од време на време овулации при кои може да додје до бременост.
     
  13. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.257
    Пол:
    Женски
    Имате испитувања направено? Јас сум со Пцос и потешко останав со стимулација
     
  14. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.257
    Пол:
    Женски
    Не правев правев ивф, јас сакав но докторот беше убеден дека ќе успееме на ама со стимулација.. И така и бидна. Иначе бев во Плодност
     
  15. Zineta

    Zineta Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2017
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    445
    Пол:
    Женски
    Да имам направено ХСГ проодно е се други проблеми немаме се е во ред а каде правеше ти инвитро ако не е тајна?

    Пробавме секако 4 години сме по болници не ни се чека веке ке пробаме со инвитро на приватно
     
    Последна измена од модератор: 22 мај 2018
  16. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.537
    Допаѓања:
    27.818
    Пол:
    Женски
    Јас во Ремедика кај Димитров. Првиот трансфер беше успешен и сега имам 2 годишен син.
    Ако си чекала толку време направи уште две инсеминации и оди со ваучер. Разликата е огромна во тоа што ќе го платиш. Секако не знаеш што ти е среќата. Може третата или четвртата инсеминација да биде успешна. ИВФ секако не ти бега како последна опција.
     
    На Bebulleee му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.257
    Пол:
    Женски
    Со среќа тогаш :*
     
  18. Zineta

    Zineta Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2017
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    445
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам ке даде господ сите еден ден ке станеме мајки
     
    На Baby^ и Bebulleee им се допаѓа ова.
  19. Leroy

    Leroy Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    94
    Пол:
    Женски
    Koj doktor/ endikrinolog vi prepisal metformin? Prasuvam zatoa sto samo so recept moze da se zemi ,a ne sekoj doktor go predlozuva kako terapija .
     
  20. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Јас ги купував на приватно, идев кај др. Стефанова мислам дека и беше презимето во Ремедика.