1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полицистични јајници

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 20 мај 2010.

  1. Leroy

    Leroy Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    Bez recept ? :o Vo koja apteka gi davaat taka? Zegin?
     
  2. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Со розева рецепта и ќе си ѓи платиш како на приватно. Не ми текнува сега цената ама не беа нешто скапи.
    А зошто не ти ѓи препишуваат?
     
  3. Leroy

    Leroy Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    Verojatno zatoa sto eden doktor si prepisuva samo nekolku tipovi lekarstva na site pacienti .dosega imam pieno samo kontracepcija i primolut nor.Citav za metforminot i kako sto gledam e najkorisen za ureduvanje na hormonite a i za slabeenje ,pa sakav da probam .
     
  4. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Не, погрешно си сфатила. Не се средува хормонски дисбаланс само со метформин, а најмалку се пие за слабеење. Да, ослабнав додека ги пиев ама со друга построга диета. Јас ги пиев заради шеќерот и инсулинот и ендокринологот едвај ми ги препиша (после консултација со гинекологот). Пиев 2 месеци, па 4 месеци контрацепција (Јасмин) и во вториот месец од обидувањата останав бремена.
    Значи, ако не си задоволна од третманот прво смени доктор, направи ги сите потребни испитувања и ќе си добиеш соодветна терапија. Мене конкретно ми помогна др. Петрова Елена од Ремедика.
     
    На Nithya му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Leroy

    Leroy Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    Jas imam polisticni jajnici zaradi nedostatok na progesteron i avtomatski se debeleam na stomakot iako ne jadam mnogu . Insulinot go nemam provereno ,ama od toa sto prostudirav malku vo vrska so nedostatok na progesteronot e deka teloto pogresno gi percepira jaglenohidratite i gi pretvora vo masti i zatoa se talozi salo i toa bez da se jadi kolicinsko i kaloricno jadenje .
    Zatoa i mislev deka metforminot ke mi pomogne da ne se debeleam ...Sekako deka treba i dieti prvicno za da se oslabi .
     
  6. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Вака, прво испитај скриен шеќер и интолеранција на инсулин (ако си од Скопје можеш во државна или на приватно во Хемолаб 2500 ден вкупно). Без овие резултати нема шанси да ти препишат метформин бидејќи нема на која основа.
    Во врска со мастите, стави се на протеинска или медитеранска диета (зависи која ти одговара повеќе), важно е да исфрлиш секакви јаглехидрати од исхрана (мислам дека до 50гр. дневно можеш само да внесуваш). На тој начин ќе го натераш телото да ги користи 'резервите' односно наталожените масти за енергија и така гарантирано слабееш. Сега барем има доста избор на храна со мала количина на јаглехидрати. Пробај еве 2-3 месеци и сподели ни ги резултатите.
    Немој да се мериш на вага туку во обем и не вежбај за старт ако не сакаш мускули да набиеш :D Само многу вода и незасладени чаеви и пешачење по 2-3км.
     
    На Leroy му/ѝ се допаѓа ова.
  7. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.531
    Допаѓања:
    27.741
    Пол:
    Женски
    Метформинот нема да ти го реши проблемот со прогестеронот автоматски. Метформинот може да ти го препишат само врз основа на мислење од еднокринолот. Значи прво треба да одиш на Ендокринологија за да испиташ скриен шеќер и инсулин. На примерјас немам скриен шеќер ама имам висок инсулин при оптоварување со гликоза. За тоа пиев метформин, ама само со цел да останам бремена. Метформин при полицистични јајници нема никој да ти даде само за да ослабеш туку само како поддршка на другата терапија при забременување. При тоа се пијат прилично високи дози на метформин. Значи нема играње со метформин на своја рака.
    Ако сакаш да ослабеш најдобра опција ти е диета прилагодена за луѓе со ПЦОС. при тоа се јадат само сложени јаглехидрати (значи никако бело брашно), без додаден шеќер (никако во ништо бел шеќер). Од благо можеш само парче црно чоколадо дневно и толку. Другото е зеленчук и протеини (месо и јајца).
     
    На Leroy му/ѝ се допаѓа ова.
  8. zena.31

    zena.31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2011
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    205
    Dali nekoja go resila problemot za vospostavuvanje na ovulacija so policisticni jajnici so rezim na ishrana,znaci bez lekovi?
     
    На CareTee му/ѝ се допаѓа ова.
  9. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.531
    Допаѓања:
    27.741
    Пол:
    Женски
    Зависи од многу фактори. Најмногу од телесна тежина и од инсулинска резистенција.
    Кај жени со прекумерна тежина самото намалување на тежината може да доведе до воспоставување овулација. Ако си со нормална телесна тежина (како мене на пример) и со инсулинска резистенција (исто како мене) тогаш исхраната нема баш нешто многу да помогне.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. zena.31

    zena.31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2011
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    205
    Imam zgolemena tezina.Poslednive nekolku godini kaciv okolu 20 kg i tesko se slabee.Sakam da pocnam so nutricionist.Pravev invitro no neuspesno bese i sakam da smenam nesto i da vospostavam ovulacija i moze prirodno ke zabremenam ili drugo invitro koe moze ke bide uspesno.Neznam sto da pravam.
     
  11. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Штом си качила толку на килажа и тешко слабееш, почни со испитување на инсулинска резистенција, па после со диета и нутриционисти. Мада мене идењето кај нутриционист ми е фрлање пари. За инсулинска резистенција имаме пишувано, можеш да пишеш во search.
     
    На zena.31 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. zena.31

    zena.31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2011
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    205
    Hormonot insulin mi e 27 a granicata e do 17.
     
  13. zena.31

    zena.31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2011
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    205
    Ispitav no ne mi dadoa terapija a mene tesko mi ide so slabeenje
     
  14. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Значи, потенцијално таму е проблемот. Ако не си задоволна од ендокринологот, ќе си најдеш нов и ќе си испиташ инсулинска резистенција (а не само хормонот инсулин). Тоа се испитува исто како скриен шеќер - одиш гладна ти земаат крв, па пиеш благ раствор и ти земаат уште 2 пати крв, после 1 саат и после 2 саати. Со тоа се утврдува дали клетките на шеќерот ти се резистентни на инсулин. Ако е така, ќе си добиеш терапија Метформин, ќе ти препишат диета слична на таа за дијабетичари и по неколку изгубени кг би требало природно да почнеш да овулираш.
     
    На lovely12 и zena.31 им се допаѓа ова.
  15. zena.31

    zena.31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2011
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    205
    Ti blagodaram
     
    На baby fight и lovely12 им се допаѓа ова.
  16. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Епа барај терапија и почни исхрана за инсулинска рензистенција. Во глобала јас го имав тој проблем...ми дадоа метформин 2*500 и од исхраната да го исфрлам лебот и тестото, благо газирано и сокови, и пржено... за 2-3месеци без гладување ослабев 9кг
     
    На Jana06 и zena.31 им се допаѓа ова.
  17. Melek2018.

    Melek2018. Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2019
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    1.355
    Пол:
    Женски
    Јас имам пцос и 2рото ифв ми беше успешно имама прекрасна ќеркичка.
     
    На H.VAGA, Martka, Zineta и 2 други им се допаѓа ова.
  18. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.531
    Допаѓања:
    27.741
    Пол:
    Женски
    Природно тешко ќе ослабеш. Ако најдеш нутриционист треба баш да е специјализиран за луѓе со ПЦОС. Кај нас не знам дали има таков. Јас се зезнав со една нутриционистка дебело. Уште повеќе ми го поремети метаболизмот зашто на сите истата диета ја дава која содржи многу овошје (читај шеќер). Имаш на веб пребарај PCOS diet па по тие совети води се.

    Инаку за метформин ендокринолог нема да ти препише ако немаш шеќер (за скриен шеќер односно инсулинска резистенција ич не им е гајле). Мене патото ми беше овој. Ме препратија од ГАК (сто пати ја балгословувам Милка Трајанова) на Ендокринологија за да испитам инсулинска резистенција. Скриен шеќер немам ама имам висок инсулин што спречува овулација (ремети однос на полови хормони зашто е сличен со естрогенот). Со резултатот од Ендокринологија таа даде мислење за метформин и таа ми го дозираше (ена и треба само потврда дека има право да го даде тој лек за помош при овулација на жена со ПЦОС). Како и да е пиев прво 500 милиграми, па 1000 па ме врати на 500. Паралелно исфрлив благо и бело брашно и леб воопшто. Плус бидејќи немав овулација ми правеше Ovarian drilling и кога заврши интервенцијата и рече ти си ми медицинска енигма. Немаш вишок килограми, а јајниците ти изгледаат како да има 150 кила. Ама јас цел живот пазам што јадам и мака мачам да се одржам на нормала. Кога отидов на ИВФ кај Димитров во Ремедика Димитров ми ја качи дозата на 1000 метформин. Од тоа ИВФ имам прекрасен син. Метформинот го пиев до 13 недела од бременост. Како го прекинав качив нагло килажа и сега после бременост мака мачам да ја симнам. Блиску сум до нормална тежина сеуште.

    Инаку пред да најдам добри гинзеколози пробував да пијам цимет, јаболков оцет и вода, Инозитол и се по ред. И џабе ми беше.

    Со среќа и најди добар гинеколог.
     
    На H.VAGA, Nithya и CareTee им се допаѓа ова.
  19. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Во право си за нутриционистите, затоа и реков фрлање пари.
    За членката, доколку не си во можност сега одма да испитуваш стави се барем на протеинска диета, ќе ти помогне колку-толку.

    https://glamur.mk/proteinska-dieta-do-30-kilogrami-za-3-meseci/

    Еве најдов нешто слично на нет само јас немав овошен ден како што пишува. Во принцип, месо, јајца, печурки, многу салати (по можност тие што растат над земја), јаткасти плодови, овошје и млечни производи на минимум. Леб ако мораш земи си тонус.
     
  20. Zineta

    Zineta Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2017
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    445
    Пол:
    Женски
     
    На Melek2018. му/ѝ се допаѓа ова.