1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полицистични јајници

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 20 мај 2010.

  1. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.138
    Допаѓања:
    17.829
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу, дај Боже да бидам пример како твојот. Вие ме мотивирате и ми давате сила најискрено. Инаку каков проблем имаше ти со пцос ли? Хормони ли ти препишаа?
     
    На BY<3 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. BY<3

    BY<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2019
    Пораки:
    778
    Допаѓања:
    2.218
    Да ПЦОС имав јас. Искрено неможам да се сетам на името од таблетите зошто не ги ни искористив...Но знам дека докторката рече од кога ќе добијам циклус после 3 дена да почнам да ги пијам за да се воспостави овулација, дали се хормонски или не навистина не знам.:|
    Сега скоро секоја втора жена се соочува со овај проблем, најмногу ради исхрана бидејќи се е со конзерванси,адитиви и хормонски инекции во месо и тн. Храната е многу смената на денешно време. Подобро да готвиш дома, помалце брза храна зошто незнаеш какво и од каде е месото по локаливе.
    Јас после секој оброк јаглехидрати и ако јадев нездрава храна многу подуена бев во цело тело.
     
  3. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.138
    Допаѓања:
    17.829
    Пол:
    Женски
    Сигурно кломифен сакала да ти даде за да стимулира овулација, тој се пие од трет ден.
    Во право си за храната ептен, и јас се осеќам ако јадам нешто од бело брашно секогаш ми е тешко после тоа.
    Претежно си готвам дома, брза хрнана скоро и да не јадам, на прсти се брои во годината колку ќе каснам.
    Тебе каков ти беше циклусот пред д а забремениш, редовен или?
     
    На BY<3 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. BY<3

    BY<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2019
    Пораки:
    778
    Допаѓања:
    2.218
    Мене циклусот ми беше редовен но секогаш каснеше,некогаш 3 дена,некогаш 5 дена,некогаш дури една недела :|
     
  5. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.138
    Допаѓања:
    17.829
    Пол:
    Женски
    Варијација до 7-8 дена и не се смета за некое каснење, така да редовен ти бил, lucky you. :)
    Јас последнава година дена ја немам таа среќа, а претходно бев исто како тебе со ептен мали варијации ама си добивав.
    Очигледно настанала некоја промена во организмот.
     
    На BY<3 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. BY<3

    BY<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2019
    Пораки:
    778
    Допаѓања:
    2.218
    Ќе се среди и тоа не се секирај (fingers)
     
    На Bella_Stella му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Melek2018.

    Melek2018. Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2019
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    1.355
    Пол:
    Женски
    Јас точно после 3 месеци си добив менструација без прималут знаев дека ќе добијам имав многу мен.. болки затоа и почекав непиев ништо иначе друг пат по 6/7 месеци немав.
     
    На Bella_Stella му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.138
    Допаѓања:
    17.829
    Пол:
    Женски
    А се обидуваш да останеш бремена, си раѓала или не?
     
    На Melek2018. му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Melek2018.

    Melek2018. Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2019
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    1.355
    Пол:
    Женски
    Имам едно дете ама ифв правев 5 години се мачев мислев да останам природно ама тешко беше и на крај се одлучив за ифв.
     
    На H.VAGA и Bella_Stella им се допаѓа ова.
  10. Cristina@2

    Cristina@2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2020
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки! Пред 5 години имав проблеми со покачен инсулин и со цисти на јајници. Имав редовна менструација. Пиев метформин и споринолактон една година. Откако се нормализира одев на редовни контроли. Веќе 1,5 година се обидуваме за бебе но безуспешно. Правев хормонални тестирања и ми беше кажано да го тестирам уште еднап пролактинот и доколку е висок ќе пијам терапија. Јас од резултатите не гледам да имам птоблем со пролактин. Ќе ве молам за мислење
     

    Прикачени фајлови:

  11. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    Иако е во граница, за постигнување бременост е висок, идеално е кога би бил 10-15. Затоа докторот ти рекол дека е висок и предложил терапија доколку е пак вака. Но не се секирај, не е многу покачен, брзо се средува.
     
  12. vita.nova

    vita.nova Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Testot za insulinska rezistencija i ogtt testot e isto ? Tie koi dobivte terapija metformin go pravevte ogtt testot ?
     
  13. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Огтт тестот се прави за откривање на инсулинска резистенција и скриен шеќер.
    Јас имам инсулинска резистенција и пиев Метформин.
     
    На vita.nova му/ѝ се допаѓа ова.
  14. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    27.860
    Пол:
    Женски
    Иста е постапката ама ако сакаш да откриеш и инсулинска резистенција ќе мора да ти мерат и инсулин заедно со шеќерот.
    Не секаде го мерат инсулинот. На пример во Синлаб на огтт тест мене ми мереа само шеќер (и тоа само два пати наместо три).
    Затоа најдобро е на Клиника за Ендокринологија да одиш.Таму ти даваат протокол и како да се храниш неколку дена пред тестот за да бидат поверодостојни резултатите.
     
    На vita.nova и Jana06 им се допаѓа ова.
  15. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.953
    Пол:
    Женски
    Го пиете ли уште метформинот откако се породивте? Едно време не го пиев потоа пак ми го дадоа и еве уште го пијам, инсулинот си е висок стандард, шеќерот низок.
    Мачно ми е да го пијам ептен ми се гади од него во последно време за разлика од порано. Зар цел живот се пие :swear:
    Пцос цел живот имсм и ќе имам, инсулинот ми е висок од нив според ендокринолозите.:worried:
     
  16. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    27.860
    Пол:
    Женски
    Јас го прекинав метформинот после 3 месец од бременост. Така ми рече гинекологот. Јас за метформинот секогаш се консултирав со гинеколози.
    Цел живот ќе имам пцос. Метформинот од друга страна не е наивен лек.
    Е сега ниукогаш не успеав да се вратам на килажата од пред бременост заради тоа што не пијам метформин ама тоа ми е помалку битно.
     
    На anastasijaki му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    @JoyJoy @anastasijaki
    Пред колку време се породивте? Баш мислев дека се средува проблемот со полицистични после пораѓај, барем мислење е на повеќе гинеколози. Сакам вака од искуство да слушнам. Зарем пак истите процедури кога ќе се решам за второ? :sweat:
     
  18. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    27.860
    Пол:
    Женски
    Јас имам дете од 4 години. Полицистилните јајници не се средуваат после породување. Не знам од каде таква информација. Инсулинската резистенција не исчезнува никогаш. Јајниците имаат помалку цисти ама тоа не значи ништо. Кај некои жени кои немаат голем проблем втора бременост може да дојде и спонтано (зашто овулациите се подобруваат после породување), ама ПЦОС не исчезнува никогаш (баш заради инсулинската резистенција).

    Ние имамве и други проблеми па добивме дете со ивф. Потоа пробавме со трансфер со смзрнати и не успеа. Ново ИВФ немавме веќе психички сили да пробаме. Ќе си останеме на едно дете нека ни е живо и здраво.
     
    На kukla21, Bella_Stella и Jana06 им се допаѓа ова.
  19. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.953
    Пол:
    Женски
    @JoyJoy и јас го пиев до трети месец, но еве пак ми вика ендокринологот да го пијам, ако не го пијам големи се шансите кога ќе се потроши инсулинот да се добие дијабет :( Затоа не знам што да правам. За килажа и со метформин па не можам да сум ептен слаба ко што бев треба и диета :(
    @Jana06 јас сум пред три ипол години, и ништо не е сменето се е хаос ко што беше и циклус и јајници..
     
  20. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Офф, баш се надевав дека сум завршила со пиење терапии.
    Немам проверено инсулин повеќе од година, треба и контрола на скриен шеќер да направам ама ајде нека направи малиот 2-3 месеци.

    Внимавате ли на исхрана?