1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полицистични јајници

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 20 мај 2010.

  1. vita.nova

    vita.nova Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Како ви влијае метформинот на тие кои имате нормален шеќер ,а инсулинска резистенција? Не ви го намалува премногу шеќерот?
     
  2. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Мене лично не. Супер ми е шеќерот .. бар до сега.

    Имало само периоди кога знаел да ми се покачи малку, али да се намали не.

    Tи пиеш метформин?
     
  3. vita.nova

    vita.nova Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Не пијам .
    Засега испитав :
    Моментален шеќер 4,4
    Тримесечен 6,1%
    Огтт 3,8 ( по 2 часа)

    Сеуште не испитав инсулинска резистенција , затоа што само во Скопје се испитува.
    Имам полицистични јајници и проблем со тежината (лесно добивање ,а тешко губење ).
     
  4. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Да.. иста сум и јас.

    Само на ендокринологија оди за Огтт, таму го испитуваат и шеќерот и инсулинот заедно при тестот. Што е многу битно двете истовремено да се испитаат.

    Океј ти се вака резултатите, мене многу повисоки ми беа. Ќе се испиташ, ако треба ќе примаш метформин и регулирање на исхрана и вежбање и тоа е тоа...
     
  5. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.953
    Пол:
    Женски
    Искрено не баш, јадам и благо а не смеам, ама со малово немам време ни за пазење ни за ништо, а периодов ни желба немам да пазам :(

    Знаете ли дали влијае инсулинот на расположението? :(
     
  6. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Влијае и те како.. Можеби не секогаш али има влијаение. Сепак поврзан е со многу хормони меѓу кои и кортизолот и андрогените хормони, а највеќе шеќерот.. кои ако се повисоки прават напнатост, нервоза, поспаност, умор и слично. Барем во нашиот случај..

    Јас одма приметувам кога ми е повисок ми се спие премногу и неможам да се изнаспијам, нервозна сум и само ми се јаде се, посебно благо :/
    Тоа е најголем знак , при внес на јаглехидрати повторно да ти бара организмот брзо да внесеш и неможеш да се заситиш.

    Кога бев послаба и го држев под контрола бев многу повеќе со енергија, не ми се јадеше се и сешто и многу посмирена бев. Барем кај мене е вака .. Може кај другите си е различно. Али и докторите истото ми го имаат кажано.
     
    На anastasijaki му/ѝ се допаѓа ова.
  7. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.953
    Пол:
    Женски
    Јас постојано се осекам без сила, се ми се лежи, баш безвезе, ако каснам благо сум ок ама ако не каснам леле за нигде сум, ко потепана :( а сакам да се вратам на килажата што си бев, никогаш немав вишок кг сега последниве две години накачив од што не пазам на храна, а како ќе издржам без благо ;(
    Кај кој ендокринолог одиш и колку ти е висок инсулинот?
     
  8. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Иста и јас сум.. ужас. Не се поднесувам веќе, али веќе почнав со режим пак последниве месец ипол... Без шеќер и без глутен, и вежбање.. мора :(

    Иначе, не сум била долго време на преглед сигурно година дена.. Здравје планирам наредниов месец да одам зошто немам појма каква ми е состојбата али сигурно не е сјајна.
    Последно одев кај Тошо Плашески али не бев задоволна, па одев кај Бранкица на приватно али скапо ми беше. И сега не знам, ќе видам кај кого ќе одам..

    Последно инсулинот на гладно ми беше 14. Највисок до сега. А, кога бев слаба ми беше 8..
    Тест само еднаш имам правено за скриен шеќер пред 3 години, и резултатите хаос ми беа. Многу високи, и сакам сега пак да го правам тестот да видам дали ќе биде ист ..

    Тебе колку ти е инсулинот?
     
  9. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.953
    Пол:
    Женски
    Не ти е многу висок, мене знаел и до 40 да ми се качи..последно околу 20 ми беше. Искрено јас поубаво се осеќам кога не пијам метформин отколку кога пијам :(
     
  10. vita.nova

    vita.nova Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали некоја изгуби килограми од метформинот?
     
  11. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Ама 14, на гладно. Не при тест...
    Кога го правев тестот после внес на гликозата ми беше 310 првиот час :/
    После почна да опаѓа на 150... Докторот ми рече ова е превисоко одма на режим и терапија.

    Иначе, мене во почетокот мнооогу ми беше гадно од метформинот не знам како не повратив. Од се ми се гадеше.. али тоа беше само првиот месец. Сега веќе не го ни осеќам, го пијам 3 години и ок ми е.
     
  12. vita.nova

    vita.nova Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Држеше и диета ?колку време го земаше и колку пати на ден?
     
  13. Bebce1

    Bebce1 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.363
    Допаѓања:
    5.701
    Пол:
    Женски
    Кога е најдобро да се испита пролактинот? 3от ден од мен.циклус или нема врска?
     
  14. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.142
    Допаѓања:
    17.848
    Пол:
    Женски
    Јас не, изгледам ослабено во обем, ама во кила немам ослабено. Го пијам скоро три месеци од 1500 мг. Само првите 15 дена имав мека столица повремено, сега сум ок, немам никакви нус појави.
     
    На vita.nova му/ѝ се допаѓа ова.
  15. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.953
    Пол:
    Женски
    И мене на гладно, при оптовареност со глукоза не знам зашто ама не ми е испитан, а кај различни доктори сум била. Јас го пиев пред да забременаж две години, откако се породив де го пијам де не го пијам, некогаш и сама го прекинував оти гаден ми е ептен :(
    @vita.nova само со метформин без диета не се слабее.
     
    На vita.nova и Beauchamp им се допаѓа ова.
  16. Bone1993

    Bone1993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2020
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Zdravo zenski dali ima nekoj od vas problemi so PCO syndrom ! I ako da kako go tretirate ! Fala vi
     
  17. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.142
    Допаѓања:
    17.848
    Пол:
    Женски
    Гинеколог и ендокринолог заедно ми го третираат проблемот. Пијам терапија што е индивидуална, зошто и прoблемот е индивидуален. Што поточно те интересира?
     
    На CareTee му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Bone1993

    Bone1993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2020
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    kaj ides na endikrinolog jas bev Kaj Irfan Ahmeti ama sega radi koronata klinikata ne rabodi i ne znam kaj da se obrakam za endikrinolog !
     
  19. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Пробај во Срце кај Бранкица Крстевска. Професорка им била на клиника сега е во пензија и таму работи. Кога ќе одиш носи резултати од последни испитувања, а и постари. Мислам дека може на клиничка биохемија со упат се да испиташ и после со резултатите оди на еднокринолог, гинеколог...
     
  20. Bone1993

    Bone1993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2020
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Imate nekoj broj od nea