1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полицистични јајници

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 20 мај 2010.

  1. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Се прави со три боцкања. Од сабајле не јадеш и не пиеш ништо, а последниот оброк треба да ти биде 12 саати пред боцкањето. Вечерта треба да пиеш вода колку што можеш. Ти зимаат крв на гладно, па пиеш благ раствор. Второто боцкање е после 1 саат, третото боцкање е 2 саати.
    Со полицистични јајници останав трудна после два месеци.

    @Ele24 Колку ти се lh и fsh? Мислам дека треба да одиш на ендокринолог.
     
    На H.VAGA му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Martijanka

    Martijanka Нов член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2021
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Cestitki mila.... A po prirodno... so stimulansi ili
     
  3. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Пиев хормонска терапија Јасмин пред да почнеме со обиди и Метформин 2 месеци. Инаку, пиевме и двајцата селен, цинк, витамини и јас пиев Елова. Кај мене хормоните не беа во огромен хаос освен што имав инсулинска резистенција ама се среди со Метформин и диета. Не направивме никакви испитувања и не добивме друга терапија зашто бременоста брзо се случи. Инаку, плодните денови ми беа порано, забременив на 11ти ден циклусот така да, гледај да имате односи цело време за да не ја пропуштите.
     
    На CareTee му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Martijanka

    Martijanka Нов член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2021
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zenski ... Dali nekoja bila kaj dr Tose na Endokrinologija i kako ste zadovolni
     
  5. Mucana

    Mucana Нов член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, девојки! Нова сум на форумов, па не знам ни дали на право место го поставувам прашањево:).
    Поради полицистични долги години бев на хормонална терапија, Диане35, потоа Јаз и поради проблем со микроциркулација односно Рејнов синдром, ми препорачаа да ги оставам апчињата за орална контацепција.
    Е сега, гинекологот ми ги препорача Фертилимин, а по форумов читам дека се препорачуваат и Овунорм, па ме интересираат ваши искуства во однос на подобра ефикасност.
    Мене ми е конкретно за регулација на циклус и хормонален баланс. Секако би сакал во догледно време и да забременам, но моментално не работам на тоа.

    Исто така ме интерсира мислење дали е ОК истовремено да пијам и мешавина од некои чаеви, пример вирак и очајница? За оваа прблематика ми препорачаа и корен од мака.
    Многу ви благодарам!
     
  6. n0Limits

    n0Limits Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2017
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    620
    Пол:
    Женски
    Дали некоја користела прашок Фолиномел, да сподели искуство? :)
     
  7. MeowMeow

    MeowMeow Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2019
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    1.760
    Пол:
    Женски
    Јас сум пиела фертилимин, прекинав бидејќи ендокринологот ми препиша метформин за инсулинот, инаку задоволна бев, само треба подолго време да ги пиеш за да има промена. Беше на ендокринолог за хормонскиот статус?
     
  8. Marang

    Marang Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2020
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    247
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, денес ми ја поставија оваа дијагноза, на мое големо изненадување бидејќи со оглед на тоа што имам редовна менс, без обилно крварење, немам зголемена влакнатост, зголемена тежина и ниту еден друг симптом специфичен за синдромот на полицистични јајници.
    Ќе побарам и второ мислење, но доколку дијагнозата е точна што испитувања треба да направам други? Бидејќи прегледот беше само со вагинално ехо, и не ми кажа ништо друго што да испитам.
     
  9. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Па врз која основа ти ја дадоа дијагнозата? Цисти имаш?
     
  10. Marang

    Marang Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2020
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    247
    Пол:
    Женски
    Само ме прегледа на вагинално ехо и ми рече имаш полицистичен изглед на јајниците односно имаш полицистични јајници.
    Јас многу се изненадив и уплашив, ама ќе барам и друго мислење.
     
  11. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Да, сигурно видел цисти ама не била состојбата за терапија. Побарај второ мислење и можеш да си ги провериш хормоните.
     
  12. Bebce1

    Bebce1 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.313
    Допаѓања:
    5.581
    Пол:
    Женски
    Провери хормони на трет ден од циклус така најдобро ќе се установи дали си со пцос.
    И мене еден гинеколог ми даде дијагнозна пцос демек на ехо се гледало, друг вика нема везе а и јас немам ниту еден симптом. Е сега со хормоните сум имала некаква форма на полицистични јајници.
     
  13. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.067
    Допаѓања:
    44.036
    Пол:
    Женски
    На редовен преглед преку ехо дознав дека има повеќе цисти на јајникот, но не кажа официјално дека има дијагноза полицистични јајници. Докторката рече да не брзаме да почнуваме со хормонска терапија веднаш ниту ми препорача да проверам хормони. Не ми рече ништо ни за лекови да земам за да пукнат, веројатно биле сѐ уште мали. :?:
    Ме збуни малку ова и не знам дали е во ред што остави засега вака, да почекаме.
    Да напоменам дека не планирам бременост во скоро време, но сепак не ми е сеедно за ова што го чув од причина што знам дека цистите доведуваат до секакви компликации. Совет?
     
    Последна измена: 24 февруари 2021
  14. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Добар совет ти дала докторката, провери хормони на трет ден и ако има потреба ќе ти препише терапија. Не ти требаат лекови за цистите, тие сами си пукаат за време на менструација, но се појавуваат нови ако е пцос во прашање. Има во билна аптека мешавина од чаеви за полицистични јајници.
    Совет да ја смениш исхраната кон поздрава, намали со благо, пилешко и јајца или барем купувај од проверени места и почни со некоја физичка активност. Ако се прават редовни контроли не би имало компликации.
     
    Последна измена: 24 февруари 2021
    На Anabelle.Amorette му/ѝ се допаѓа ова.
  15. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Не се сите цисти страшни. И да стојат подолго време, ако се водени или ако не се зголемуваат не е страшно. Ќе пукнат ама ако имаш полицистични јајници големи се шансите пак да се направат нови, и така во круг.. Знам дека малку не е сеедно на почетокот и ги мислиш, ама после ќе им се навикнеш ако подолго време стојат. :| Само оди си редовно на прегледи за да ги следиш. :!:
    Провери си хормони на 3ти ден. :)
     
    На Jana06 и Anabelle.Amorette им се допаѓа ова.
  16. MarijaPet1

    MarijaPet1 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2020
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Zdravo , imam policisticni jajnici so hormonalen disbalans i insulinska rezistencija. Mi prepisaa Diane 35 i Metformin 6 meseci. Bidejki imam zgolemena telesna tezina , kazano mi e da oslabam 20 kg najmalce i deka so zdrava hrana i fizicka aktivnost ke se vrati vo normala se. E sega citam po forumi deka so Dianeto se kacuvalo TT , pa malce ne mi e jasno .. kako mi gi prepisaa tie , a moram da oslabam ... znaci nema da oslabam nikako , ako efektot od dianeto e zgolemuvanje na TT :) Mislenje i iskustva????
     
  17. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.457
    Допаѓања:
    27.185
    Пол:
    Женски
    Метформинот ја намалува тежината (помага во подобрување на метаболизмот на шеќери и те прави помалку гладна особено за благо). Плус и менувањето на начинот на исхрана и внесување храна која е погодна за ПЦОС и инсулинска резистенција ќе слабееш. Хормонските препарати јас ич не ги сакам, ама некогаш мора да се земаат.

    Мене лично многу ми помага LCHF пристап кон исхрана, иако јас никогаш сум немала екстремно висока тежина, туку само благо покачена.
    Само напред без откажување.
     
    Последна измена: 16 април 2021
    На MarijaPet1 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.104
    Допаѓања:
    32.918
    Пол:
    Женски
    Како несакан ефект од орални контрацептиви може да е покачување на телесна тежина, ама од друга страна, од метформинот може да е намалување на телесна тежина.
    Не се замарај со тоа, пиј си ја редовно терапијата и стави се на диета.
    Размисли за low carb диета, мислам дека е најефикасна и со најдобар ефект кај пцос, со оглед на инсулинската резистенција.
     
    На MarijaPet1 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. MarijaPet1

    MarijaPet1 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2020
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам многу за одговорите , ќе може ли да ми објасните или да ми даде линк да прочитам за таа диета. Ви благодарам уште еднаш <3
     
  20. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.104
    Допаѓања:
    32.918
    Пол:
    Женски
    Ѕирни, еден куп страни има на гугл, апликации на плеј стор, рецепти...
    Внимавај, има разлика меѓу кето и lchf исхрана.
    https://www.google.com/search?q=low...d-huawei-rev1&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8

    https://ketoishrana.com/index.php/ishrana/31-keto-lchf-osnove-nisko-ugljenohidratne-ishrane
     
    На MarijaPet1 му/ѝ се допаѓа ова.