1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полицистични јајници

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 20 мај 2010.

  1. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Сакам да прашам, доколку некој знае да ми одговори :) После колку време, по забременувањето почнуваат да пукаат цистите на јајниците...
    Јас имам проблем со акни, и уште пред да забременам докторот ми рече дека тоа ќе се среди одкога ќе останам трудна. Ми објасни дека со ширењето на матката, јајниците ќе се поттискале и цистите ќе испукале...
    Но еве јас во 4ти месец уште мака си мачам со лицето и ништо не помага :(
     
  2. Riba123

    Riba123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Јас до сега немам примано терапија за полицистицни јаници. Примав ама тоа бесе одамна усте кога бев во МК пиев оргаметрил бидејки имав и нередовна менстуација. Па мене ми каза докторот оти не мозел да ми ги виде фолекулите поради сто ги имам цистите.Сега пробам секое утро си мерам базарна температура па ке видам дали ке си ги израцунам тоцно плодните денови.Тој каза дека подобро било да ме прават операција бидејки било по сигурно оти ке ги снема цистите отколку да пијам апцинја.Ама мене ме фака малку страв бидејки ен знам каква е таа операција, тој каза дека немало болка ама не знам. Ти Благодарам многу
     
  3. ivannnce

    ivannnce Активен член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2012
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    5
    Совет !!!

    Девојки ве молам за помош, ми треба некој чај да ми предложите или на природна база нешто за полицистични јајници .Фала ви однапред.
    И кажете некој добар гинеколог во Плодност Битола .
     
  4. Riba123

    Riba123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Иванннце јас знам за цај од Невен и Ајдуцка трева во комбинација а колку помогнал не знам. поздравце
     
  5. ivannnce

    ivannnce Активен член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2012
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    5
    А како се пие , како се приготвува ?
    фала ти се сепак :)
     
  6. protea

    protea Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    2
    И јас имам полицистични јајници и малку време го пијав овај чај бидејки требаше да правам инвитро и го прекинав.Значи една по една лажица чај од коприва,невен и адучка трева,водата да зоврија се ставаат тревките и да отстои 5 минути,не повеке оти многу горчи.По можност да се пија без шекер ама ми бесе неубав па ставав малку мед.
     
  7. ivannnce

    ivannnce Активен член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2012
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    5
    а вода колку дали литар вода па место вода чајот да го пијам подетално кажете ми дали пред јадење или по јаденје
     
  8. ivannnce

    ivannnce Активен член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2012
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    5
    метформин

    Дали некоја има пиено метформин за полицистични јајници?
     
  9. ivannnce

    ivannnce Активен член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2012
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    5
    Кажете некој чај и нацин на подготовка за на чај за полицистицни јајници: :) :) :)
     
  10. protea

    protea Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    2


    оваа доза што ти ја пишав е за една чаша отприлика 250мл вода а се пија еднаш до два пати дневно,независно дали пред или после јадење.
    Исто така пијам и метформин од 500 веке мислам повеке од 3 години :(
     
  11. sueda

    sueda Активен член

    Се зачлени на:
    8 мај 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    ivance jas piev metformin za policisticni jajnici... inace jas godini nemozam da zabremenam piev klomofen po 3 na den imav zrel folikl posle primiv injekcija pregnil ama ssssssssssss nisto pak inace se sum dobro duri ni skrien seker nemam maz mi e odlicni i ttoj se proveri neznam mnogu sum razocarana duri i mislam deka ne ke mozam nikogas deca da imam .... inace nemam praveno inseminacii nito ifv... zasto ifv cini 700 evra a da dadam 700 evra i pak da ne bide zasto duri ni gin ne tvrdi deka toa e garan deka ke zabremenam zasto moze da se deci folikulo vnatre da nema zrela jajce kletka.... ako nekoja ima iskustvo vakvo neka pisuva ?????????
     
  12. Onelonelygirl

    Onelonelygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2014
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Ми треба мала помош, совет, искуство...
    На 18 години прв пат имав односи и од тогаш превентивно си одам на гинеколог. И среќа што одев бидејќи ми открија полицистични јајници. Првиот пат кога отидов кај гинеколог, бев кај жена зошто ми беше срам. И госпоѓата кога ми соопшти за веста не ми кажа никакви детали ниту пак ми даде терапија. После неколку месеци, неколку дена откако ми заврши менструалниот циклус ми се појави повторно крварење. Отидов во Скопје на приватен гинеколог и тогаш прв пат примав терапија само 10 дена ( не се сеќавам на името на апчињата ). По 6 месеци отидов и во Св.Лазар во Скопје бидејќи ми го препорачаа гинекологот таму. Тој ми кажа дека имам, но не ми кажа ниту дали се водени или не, ниту пак ми даде некаква терапија. Кога го прашав колку е сериозно, ми рече дека видел и полошо. :?: И ми беше срам да го прашам повеќе. Е од тогаш поточно од Април 2013 немам појдено на гинеколог. И ме буни тоа што читам и на форумов и други што кажуваат дека примаат терапија а мене не ми дале ништо... Е сега, последниве два дена имам јаки грчеви во стомакот и болки во јајниците. Бев и настината, но сепак се плашам. Бидејќи сум роден хипохонрик веднаш си поврзувам се со најлоши болести и цел ден читам за тоа. Се плашам. Не сакам да правам сега ПАП тест бидејќи знам дека најдобри резултати дава 10 дена откако ќе добијам, а јас сум сега неколку дена пред менстурација. Инаку и јас пијам долго време чај од невен но не знам дали има некое подобрување бидејќи не сум посетила гинеколог одтогаш. Ве молам, доколку знаете нешто поврзано со ова, споделете...
     
  13. Viktorii4e

    Viktorii4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    258
    Се додека имаш редовен циклус гајле немаш,сепак контрола не би било лошо за да ја дознаеш моменталнтата состојба.
    Иначе јас денес бев на гинеколог ама системот тука е многу поразличен од македонскиот па докторката сакаше све да ми испита(крв,шеќер во крвта,мокрача,пап тест) пред да ми даде лекарства и рече дека не е нешто сериозно,нормално е се само што немам редовен циклус ама ќе ме средела она.
     
  14. Onelonelygirl

    Onelonelygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2014
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Па досега не се случило да немам. Ми доцни најмногу 10тина дена. Имаш среќа што не си Македонија. Јас овде имам чувство дека треба да ги молам за да ми кажат што да испитам, уста не им се отвора. А не сум била само кај еден гинеколог... Ајде ќе речам државните не им се работи, ами овие приватниве што пари си дадов и на крај пак ништо...
     
  15. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Jaс денес почнав терапија со метформин, држете ми среќа. Инаку најмногу ја пијам заради акните, главен и ужасен проблем ми се предизвикан од ПОЦС. ;(
     
  16. PCOS

    PCOS Нов член

    Се зачлени на:
    10 декември 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo jas sum nova na forumot! Bi sakala nekoj sovet.. Imam 23 godini i imam Policisticni jajnici. Piev Diane 35 veke 6 godini i meguvreme pravev pauzi po 3 meseca. Imam mnogu izrazeni akni po liceto, gradite i grbot. KOga gi piam apcinjata aknite gi snemuva no koga pravam pauza povtorno se pojavuvaat. Me pratija na endokrinolog mi napravija komplet rezultati i se pokaza deka se e vo red (hormoni, masti, sekeri), ne mi gi prepisaa povtorno bidejki se hormonski apcinja i nemozam da gi pijam cel zivot. Edinstven problem mi se aknite po liceto ( ne pomagaat nikakvi kremi losioni), seto toa kako rezultat na policistite. Ako moze da mi kazete nekoj caj, priroden lek za policisti!! Blagodaram :worried:
     
  17. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    imas li redoven menzis? Mozes da go zemes Zenskiot caj od herba stojanovi 150 denari e, mozes da zemes od bilna apteka neven , kopriva, ajducka treva i kantarion da pies podolg period sekoj dnevno, mozes da zemes kapsuli viteks gi ima vo aptkata na swanson vo ramstor 700 den se, mozes da go napravis lekot so ren i vino staro 3 godini ne go znam receptot tocno ama pobaraj go ima na poveke forumi pisuvano, ova e se prirodno sto znam..
     
  18. PCOS

    PCOS Нов член

    Се зачлени на:
    10 декември 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    znaci veke ne gi pijam Diane 35, i menzisot sam mi se regulira, no akni seuste imam, po lice grb,gradi, se poveke i poveke. Imam cueno za caj od ajducka treva, no neznam dali sam ili vo kombinacija so drugi caevi>>i ako moze tocno da mi kazete kako da go pripremam. Pozdrav
     
  19. Women 7

    Women 7 Активен член

    Се зачлени на:
    7 април 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    I jaz imam policisticni jajnici... Piev primulot nor 3 meseci i nisto Sega dabroston pijampa za nekoj den i klomifen ke pocnam inace bi sakala da am bebus ama izvesno vreme neke da se fati... Prasanjeto mi bese dali nekoj piel vakva kombinacija, mn me bolatjajnicite
     
  20. vikicka88

    vikicka88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    A so konsultacija na doktor da gi probas Yasmin, jas gi piev za policisticni jajnici a i posle operacija na cista i mi pomognaa mnogu eve posle nekolku meseci si ostanav i bremena.pozdrav