1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полицистични јајници

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 20 мај 2010.

  1. MeowMeow

    MeowMeow Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2019
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.911
    Пол:
    Женски
    Мене прво ми препорачаа глукофаж за шеќерот, спиронолактон доколку не дојде до подобрување, а хормонска терапија беше ставена тек како трета опција. Сепак види што ќе ти каже ендокринологот.
     
  2. Sparkleangel

    Sparkleangel Активен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2021
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Примолут нор ми препишаа да ги пијам 5 дена,се надевам дека ќе се стабилизира
     
    На MeowMeow му/ѝ се допаѓа ова.
  3. TheDogLover

    TheDogLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2018
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    258
    Пол:
    Женски
    Ништо кај мене овој месец драги дами, се тестирав со лентите имаше благо црвенкаста линија и наеднаш почна да бледее секој нареден пат, плус одев и на фоликулометрија имав фоликул 11мм на лев јајник и подоцна утврдивме дека не расте туку за жал се намалува.. (додека пак Др за ендометриумот кажа дека е одличен и се движел во супер насока како и за епителот само малку по омекнат требал да е:wasntme:) Ако кажам дека не ми е мака навистина ќе лажам, но пробувам да дојдам на себе и со нови сили следен месец, а на сите вас ви ја пуштам целата среќа за две жар цртки месецов (fingers):inlove::hug:

    Инаку со полицистични јајници сум, но добивам секој месец редовно ама малку измешано времетраење и крварење. Пиев плуморут нор добив на 31.12 и имав до 06.01 сега пијам сиофор и спиронолактон и ќе видиме како ќе биде. За следен циклус Др предлага стимулација со Кломифен, искуство некој да пише? :)


    Се извинувам однапред за долгиот пост:$
     
  4. lepoticamagicna

    lepoticamagicna Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2021
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Драги дами дали има некој искуство со влошките од тиан де? Оние со 38 билки.
    Сакам да ги пробам ве молам споделете искуства.
    Имам проблем со полицистични јајници и имав кандида.
     
  5. Lavender4

    Lavender4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2021
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    2.251
    Пол:
    Женски
    Јас користам влошки и чај од пред 2 години до ден денес и презадоволна сум. Со пцос сум
     
  6. Queen***

    Queen*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2020
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    47
    Zdravo devojki,
    Pred nekoj den pravev ispituvanja za da pocnam so invitro I na ultrasound se pokaza deka imam cokoladna cista od 6cm na desniot jajnik, kade sto imam I tuba. Inaku da spomenam deka levata tuba mi e otstraneta poradi vonmatericna bremenost. Doktorkata mi preporaca da pocekam do menzis da vidime dali ke se namali, posto bev na klomifen 3 meseci prethodno. Ako ne se namali hirurski da bide otstraneta. Dali nekoja of vas imala takvo iskustvo. I dali posle hirurskiot zafat vi bil otstranet I jajnikot, posto toa go spomna I kako opcija dokolku cistata ne mozela da se otstrani. Pozdrav
     
  7. MKlady

    MKlady Нов член

    Се зачлени на:
    2 мај 2022
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Zdravo ve molam iskustvo so elova kesicki problem pcos...
     
  8. АничеБананиче

    АничеБананиче Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2021
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    3.790
    Пол:
    Женски
    Најмал проблем се тие, немаш никаква штета јас ги пиев повеќе од две години и ми помогнаа.
     
  9. Perla*

    Perla* Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2021
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    350
    Пол:
    Женски
    Јас ги пиев повеќе од година, но реално проблемот со полицистични јајници го решив со дрилиг на јајници. После дрилингот јајниците беа друга приказна. Со најмала доза на кломифен имав овулација и останав бремена.
     
  10. MKlady

    MKlady Нов член

    Се зачлени на:
    2 мај 2022
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Pravev driling vo sistina posle ostanav bremena so inseminacija oti prirodno ne mozese e sega imam redovno ciklus sekoj mesec problemot e ovulacijata pa dr mi rece da probam so elova i diamel
     
  11. Keystone

    Keystone Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2020
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Здраво дали ќе сака некоја девојка која е задоволна од својот гинеколог во Скопје да ми пише.
     
  12. najjacha

    najjacha Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2018
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Женски
    Најдобар гинеколог кој ви помогнал од Систина во однос на третирањето на ПЦОС?
     
  13. MimiMajli@123

    MimiMajli@123 Активен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2022
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Феминки, имам полицистични јајници, на последната контрола мат. гениколог ми рече дека имам многу мали фолекули и дека тешко можам да останам бремена.
    Како терапија ми препиша дијамел, фолна и мио инозитол, а јас и како додаток пијам и чај од Мака.
    Барав низ интернетов а и по форумиве но не успеав да најдам, па сакам да прашам дали некоја од вас има и можи да сподели искуство со Дијамелот.
    Btw ги пијам веќе 3 месеци, но поради отсуство на овулација, тестовите никако да покажат 2 црти.
    Ви благодарам
     
    На aida mel му/ѝ се допаѓа ова.
  14. N.T1

    N.T1 Нов член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2022
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo ve molam za iskustvo od metformin go pijam zaedno so pikozitol . Imam gadenje, omalaksanost, vrtoglavica i glavobolka
     
  15. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.142
    Допаѓања:
    17.848
    Пол:
    Женски
    Очекувана нус појава е за жал. Колкава доза пиеш? Апчето мораш да го земаш со најобилниот оброк во денот, сигурно знаеш тоа и плус можеш да пробаш да го пиеш а средина од оброк. Јадеш малку, па пиеш апче и продолжуваш со јадење. Мене така ме советуваше докторката кога ми се гадеше. Ако и вака продолжи гадењето побарај да ти ја намалат дозата.
     
  16. Maja Majic

    Maja Majic Нов член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2022
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdr. devojki, veke 7 mes.imam neredoven ciklus, i hormonalen disbalans. Dr.mi preporaca hormosnka terapija no slusnav deka deka imaat negativen efekt vrz zdravjeto.Dali imate nekoja preporaka od cajevi ili preparati. Fala:l:
     
    На aida mel му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Tblagica.11

    Tblagica.11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2021
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    190
    Пол:
    Женски
    Zdravo jas pijam veke 3 godini po 3 grama na den i nemam nus pojavi imav samo koga pocnav od 500 gr na den pa nagore sega nemam ic problem
     
  18. Mart3

    Mart3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2019
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Zdravoo, me interesira dali spirinolaktonot se racuna kako hormonski apcinja? Go piev skoro 1 godina bidekji testosteronot i adros mi bea pokaceni. Koga doznav deka sum bremena (4nedela mi gi prekinaa odma) prasanjeto mi e dali mozelo da mu nasteti na bebeto na pocetokot vo razvojot, ili sepak bebeto ne prima seuste nisto od majkata do 6-7 nedela?
     
  19. Little_girl

    Little_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2015
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    Дечки здраво. Денес на гинеколог ми кажа дека имам полицистични јајници. Пред месец дена почнавме со сопругот да пробуваме за бебе и сега ова инфо..тотално сум збунета, тажна, разочарана…Гинекологот не ми кажа ништо подетално и не ми објасни па барам помош од вас..Ќе можам ли да имам бебче сега, ќе можам ли да зачнам или многу потешко? Иначе имам редовен циклус секој месец, ми трае 3-4 дена, и точно знам секогаш кога сум во овулација бидејќи ме болат јајниците и имам густ секрет… Очајно сакам бебе а ова инфо сега ме скрши ;(
     
  20. najjacha

    najjacha Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2018
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Женски
    Чим имаш редовен циклус не се грижи. Јас немав, и мене матичната од нигде никаде ми кажа дека имам полицистични јајници од памет ме извади, ми даде овунорм да пијам, за квалитет на јајце клетки се конзумираат и за регулирање на овулација. Ги пиев нив и фолна киселина 2 месеци уште пред да пробаме со мм. Кај нас од прва фати, еве сега дум 8ми месец. Не знам дали е поради овунормот и фолната, или едноставно имавме среќа… Така да не се секирај, само олабави со стресот и секирациите, пробувајте си, ви посакувам среќа
     
    На MimiMajli@123 му/ѝ се допаѓа ова.