1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полицистични јајници

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 20 мај 2010.

  1. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.759
    Пол:
    Женски
    ма се сум пиела и витекс капсули и чаеви секакви демек за пцос, и фемисан а капки зимав , и мака во прав пиев, циклус не добивав па не да се излечат, само метформинот ми помогна колку толку
    јас во хомеопатика не верувам пари зимање напразно а ако веке почнеш со нешто хомеопатско нема да смееш лековите да ги пиеш само полошо ке си направиш
     
    На Elaria му/ѝ се допаѓа ова.
  2. corapce

    corapce Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    341
    Пол:
    Женски
    чудно, кај мене циклусот е редовен секој месец а нема овулација поради намалено лачење на не знам кој хормони нит па имам влакнетост ни акни... само некој си 5 , 7 кила имам плус ама воопшто не сум физички активна, мислам дека и тие би се средиле ако почнам бар малку да внимавам што јадам и иам бар еднаш неделно физичка активност....чуден мојов ПЦОС. Фала на инфо инаку @Elaria

    @alisija Океј, сеа ми е јасно зашто пиша погоре дека е неизлечиво. Границите на општата медицина се тие, плус нив им одговара доживотно да си на лекарства, мислам на глобално ниво. И не се признава ништо надвор од тоа.
     
    Последна измена: 20 декември 2015
  3. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.759
    Пол:
    Женски
    па види јас уште пред да почнам со лекарства пробав се и сешто прво пиев чаеви од билна аптека кантарион, невен, ајдучка трева, потоа пиев чај и капки од билна аптека стојанови, потоа пиев фемисан а капки кпи ги плакав по 500, потоа пиев витекс капсули од свансон кои ги плакав 800 ден, потоа пиев мака во прав од биокулт, потоа чај од вркита и црвен здравец и сега ти ми викаш дека ја не сум пробала ништо? со ништо не добив подобривање само со медицината која ти ја оспоруваш и благодарение на неа мене ми се оствари најголемиот сон, инсулинот за кој збориш веке две години ми е низок, па се е исто со јајниците, не знам зашто не сфакаш дека можно е и секако се подобруваат хормоните со терапија ама изгледот на јакниците нема да се смени. ова ми го кажале врвни гинеколози од систина, нели такви бараш ти, ете појди ке се увериш и сама, ако успееш во тоа прва ке си, и ке чекаме тука сликичка од ехо.поздрав
     
    На Bozica1980, butterflysk и Elaria им се допаѓа ова.
  4. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    3.365
  5. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    3.365
    Da :)
     
    На H.VAGA му/ѝ се допаѓа ова.
  6. corapce

    corapce Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    341
    Пол:
    Женски
    Добро бе девојки, што одма ме нааднавте. Луѓе какви се не болести лечат па за ПЦОС. Мое е да си верувам и да размислувам позитивно.

    П.С. Чекајте слика од ехо :*
     
  7. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    И јас барав лек на природна база.Женава е од Босна,ако некој е заинтересиран и се снајде да го набави лекот.Читам мошне позитивни коментари па и дека се излечиле жени кои долго ја имале оваа поблематика и пробале се друго.
    https://www.facebook.com/groups/195265347226398/?fref=ts
     
  8. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    46.869
    Пол:
    Женски
    Пцoс не се лечи крaткo.и јaснo a тoa штo тукa некoј терa инaт и е неупaтен и нoв вo oвaa прoблемaтикa е другo. Oсвен дa се пoдoбри сoстoјбaтa нa oвaриумите другo не е мoжнo.
     
    На alisijad и emkaemka им се допаѓа ова.
  9. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    3.365
    Oстaј...ние другиве не прaвевме ништo зaтoa не се излечивме мoрее дрвo и кaмен свртев бaрaјки лек зa смoтaниве јaјници пa не нaјдoв, aмa ете oнa ке е чудo нa векoт (facepalm) ние ништo не знaеме, стaтиите не знaaт, дoктoрите истo, сaмo тaa знaе:worried:
     
    На alisijad му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.625
    Допаѓања:
    251.165
    Пол:
    Женски
    Ух добро е не сум била само јас пациент.
    Пијам метформин 2г дневно, спиринолактон и еутирокс :(
    Безглутенска исхрана навистина помага но е прилично тешко да се внимава. Метформинот го пијам повеќе од 5 години, со него забременив после месец дена пиење а претходно се обидувавме сигурно 7-8месеци. Еутироксот си ја врши улогата тсх ми е околу 2 постојано изминативе 5-6 години. Единствено од спиринолактонот не сум задоволна, оној од галеника веќе никаде го нема а Др. ми вели од Реплек скоро џабе го пијам. Имам зглемена влакнетост скоро цел живот и проблем со тежината. Инсулинот како хормон го држам во некои нормални горни+- граници но при оптоварување ми е и преки 10пати повисок :(
    Ве прочитав па гледам не сум била единствена со проблемов, затоа и пишав. За поддршка!
     
    На wolf4e, Elaria и H.VAGA им се допаѓа ова.
  11. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.759
    Пол:
    Женски
    Гo имa нa гaленикa брзo гo зедoв јaс, мене кaкo штo кaжaв декстaметaзoнoт ми пoмoгнa дoстa спирoнoлaктoнoт не. Јaс дневнo бев нa спирoнoлaктoн, брoмергoн,декстaметaзoн,метфoрмин a пoсле спoнтaниoт дoбив и мaлце пoкaченo тсх пa aјде еутирoкс . Ѓoa бaбa :D
    Кoј мaшки хoрмoн ти е пoкaчен мене aндрoстендиoнoт ми беше и кaкo штo кaжaв сaмo сo декстсметaзoн ми се нaмaли и влaкнaтa се изретчијa ми рекoa вo бременoстa скрoс ке се пoвлечaт пa дa видиме
     
  12. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.625
    Допаѓања:
    251.165
    Пол:
    Женски
    Пијам и јас уште некој лек ама не е за темава :D
    Да се правам доктор па да и речам на лекаркава следниот пат дексаметазон да ми даде. Ми рече минатиот пат спиринолактон од Грција да си набавам ама не сум стасала сеуште.
     
  13. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.759
    Пол:
    Женски
    Јaс oд еурoфaрм гo зедoв тoј нa гaленикс гo имa и зегин. Пoбaрaј гo.
    Тoa е мoрa дa се пие, oд млaди гoдини сум сo дузинa лекaрствa, a нaјмaкa ми е штo и вo бременoст немa нивни прекин oсвен нa спирoнoлaктoн, пa ке си гo трујaм бебуш :(
     
  14. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.625
    Допаѓања:
    251.165
    Пол:
    Женски
    Јас секогаш во Еурофарм „пазарам“ ама не сум нагласила изгледа мислејќи дека немаат. Од 100ка пијам јас. Мене и пред бременост ми рече да не пијам, ни додека доев. Од скоро ми е овој лек, година ипол :D
    Додека метформин пиев првите 3-4 месеци па Бранкица рече доволно е, плус само во бременост oggt ми беше супер :)
    Додека доев што беше маратонски не пиев и ми беше прилично тешко, ама после 2години стаж во консултација со др од соба за доење почнав повторно. Таа ми пишуваше дека според најновите студии подобро е цело време да се пие ама нашиве лекари не баш го делат мислењето.
     
  15. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    3.365
    Гo пиеше спирoнoлaктoнoт пред бременoстa? Мене вo бременoстa дoстa ми се изгубијa влaкнaтa, јaс пo телoтo немaв сaмo нa лицетo рaснеa кo дa ги ѓубрaм :(
    Инaку мене брaнкa ми рече дo трети месец метфoрмин кaкo зaштитa oд спoнтaн , тaкa и пиев, a реaлнo инсулинoт не ми беше висoк мнoгу
     
  16. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.625
    Допаѓања:
    251.165
    Пол:
    Женски
    Не, од кога завршив со бременост и доење. И јас за лице зборувам, останатото е нормално.
    Сепак не глеам некое подобрување после година ипол. :(
     
  17. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.759
    Пол:
    Женски
    Јaс дa не пиев зa нaмaлувaње нa мaшкиве хoрмoни нештo тешкo зa бременoст ке беше, Брaнкицa ми гo дaде декстсметaзoнoт,е сегa тaa вo пензијa зaминa пa кaј другa сум.
     
  18. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.625
    Допаѓања:
    251.165
    Пол:
    Женски
    Мене за некое чудо машките хормони ок ми беа.
     
  19. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.759
    Пол:
    Женски
    И aндрoстендиoнoт?
     
  20. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.625
    Допаѓања:
    251.165
    Пол:
    Женски
    Ќе те лажам...сум заборавила. Знам за еден 3000ден се опрчив. Ќе ги побарам резултатите баш да видам. А тој што хормон е?