1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полицистични јајници

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 20 мај 2010.

  1. vichy

    vichy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    1.165
    Пол:
    Женски
    Направи анализа на хормони во 3от ден од циклусот,потоа нека ги види ендокринолог и ќе ти препорача терапија.
     
  2. H.VAGA

    H.VAGA Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.617
    Допаѓања:
    5.499
    mila te citam vo temata podrska i znam deka si bremena.imas li policisticni jajnici i imase li problemi pri zabremenuvanjeto?
     
  3. SAMIRA

    SAMIRA Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Значи пак треба да се пијат,а како се гледа дали имам овулација освен на ехо,пошо тогаш гинекологот ми кажа дека гледа овулација,е сеа зборот ми е дали може да се избегнат контрацепти ако несто не е во ред,аинаку инсулин немаат регенс на клиника така ми кажаа каде на др.место да се испита ама со сини да биде
     
  4. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.759
    Пол:
    Женски
    Не дa имaв премнoгу.имaв, a.мoјaвa бременoст е бoжјo.чудo. Пoлицистични дa, пoкaчен.инсулин, прoлaктин, aндрoгени хoрмoни, oвулaцијa никaквa сaмo сo инекции, редoвнa терaпијa зa прoблемиве дoлгo време, две инсеминaции, и нa крaј прирoднo oстaнaв сo бoжјa пoмoш пoштo другo.oбјaснувaње немa :) Мнoгу пoминaв сo.пцoс, штo се не прoбaв, aкo ти требa сoвет некoј слoбoднo.пиши ми. :)
     
    На DreamofAngelGirl, princessp, VedaG10 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.759
    Пол:
    Женски
    Имaaт нa биoхемијa секoгaш кoгa сум испитувaлa дo сегa, и нa гaк имaaт и вoенa истo.
     
  6. QueenP

    QueenP Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2016
    Пораки:
    706
    Допаѓања:
    5.229
    Пол:
    Женски
    леле јас мака мачам со полицистични јајници веке година ипол се мачам за бебе ама не бидува никаква терапија не сум примала и не знам дали може со терапија да се среди една жена денес од памет ме извади вика со полицистични јајници само вештачки можеш да забремениш а сум читала дека многу забремениле со апчиња :sweat::sweat::sweat: преплашена сум
     
  7. Asiana

    Asiana Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2015
    Пораки:
    424
    Допаѓања:
    938
    Пол:
    Женски
    Нека не те плашат многу, еве јас имам полицистични јајници и природно забременив после 11 месеци без никаква терапија. Значи кај секој е индивидуално, кај некој природно, кај некој со терапија, кај некој со вештачко оплодување, ама битно дека на крајот сите ќе си имаме бебчиња.
     
    На princessp и QueenP им се допаѓа ова.
  8. QueenP

    QueenP Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2016
    Пораки:
    706
    Допаѓања:
    5.229
    Пол:
    Женски
    мило ми е за тебе јас сум сега на испитувања чекам разултати од хормони па потоа ке видиме како ке е. Од вчера кога ми кажаа така психички сум катастрофа ;(;(
     
  9. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Има многу успешни примери каде се регулира со терапија и се е нормално, тогаш има редовен циклус и овулација.Мислам дека треба на тој чекор да преминеш ако не бива вака,да испиташ хормони ако немаш испитано и да се даде соодветна терапија.А таа што ти кажала немала поим,не слушај многу рекла казала муабети.
     
  10. QueenP

    QueenP Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2016
    Пораки:
    706
    Допаѓања:
    5.229
    Пол:
    Женски
    моментално чекам резултати од хормоните многу ти благодарам за советите искрено ептен се исплашив кога ми кажаа така но сега малку се смирив кога малку повеке прелистав за полицистични.ке почекам до 20 да ми излезат резултатите тогаш ке знам на што сум.
     
  11. H.VAGA

    H.VAGA Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.617
    Допаѓања:
    5.499
    So terapija se ke se sredi.ne se sekiraj.i jas sum so policisticni jajnici.dali e nasledno ne znam ama kaj nas site zeni vo semejstvoto go imaat ovoj problem.horomonite mi bea haos.sega posle pola godina terapija podobro se ciuvstvuvam.bremenost ne planiram za sega a za ponatamu ke vidime kako ke se odvivaat rabotite.
    Ti koga si znaela deka si so policisticni ne trebalo tolku vreme da cekas za da proveris hormoni.
    Kaj koj endokrinolog si?
     
  12. QueenP

    QueenP Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2016
    Пораки:
    706
    Допаѓања:
    5.229
    Пол:
    Женски
    Се надевам да се среди. Јас на време почнав со ипитувања имаше поминато 5 6 месеци пробување ама матичната ми е за никаде скоро цела година се влечам кај неа а никаква терапија не ми дала на крај сум со нервите ке ја откажам ке барам поискусен доктор
     
  13. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.759
    Пол:
    Женски
    За пцос ке си одиш на ендокринолог тие ја даваат терапијата за средување на хормони, а после ако требаат стимулации на овулација ке одиш кај гинеколог ама асален, со матичниве ништо не правиш.
     
  14. H.VAGA

    H.VAGA Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.617
    Допаѓања:
    5.499
    Odamna procitav na edna statija deka cajot od neven e dobar za ovie jajnici.ima li nekoj nekoe iskustvo?
     
  15. SAMIRA

    SAMIRA Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Па,така сите го препорачуваат,инаку смеса од коприва, невен и ајдучка трева ,ја од утре ќе пијам па ќе кажам дали несто осетив подобро ,па баш да видиме за 2 недели ќе правам хормонски.
     
  16. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.759
    Пол:
    Женски
    Еве јас што се имам пробано нажалост ништо не ми помогна.
    Мешавина на чај од невен, ајдучка трева, кантарион,коприва.
    Фемисан а капки
    Женски капки од билна аптека стојанови
    Витекс капсули од Свансон
    Мака во прав
    Чај од црвен здравец, вркута, мацина трева.

    сето ова е за пцос може кај вас ке има успех мене само златно метформинче ми помогна :lol:
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. H.VAGA

    H.VAGA Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.617
    Допаѓања:
    5.499
    kolku vreme piese metformin?
    jas pola godina go zemam ama ciklusot nikako da mi se sredi
     
  18. SAMIRA

    SAMIRA Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    За што се дава метформин,имам редовен циклус е сеа чекам за хормони да испитам па да видиме какви се,инаку би сакала на природна база да почнам ,повеќе физичка активност и да исфрлам млеко
     
  19. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.759
    Пол:
    Женски
    @H.VAGA после осум месева како што се секавам се стабилозираше циклусот е сега не добивав секој месец на иста дата ама важно добивав, за разлика од порано.
    @SAMIRA прво што треба да исфрлиш е благо, шекери, бел леб, пецива , тестенини. Млекото мене никој ми го немаше забрането. Метформин се дава во случак на висок инсулин и/или скриен шекер ( не знам дали те пратија да направиш огтт) и тоа е мошне битно. Метформинот помага за хормоните, за циклусот, за овулацијата, а богами и слабее :)
     
    На H.VAGA му/ѝ се допаѓа ова.
  20. SAMIRA

    SAMIRA Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Што е тоа оггт? Интегрален леб, тестенини може?