1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полицистични јајници

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 20 мај 2010.

  1. manako

    manako Активен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    Nemam ispitano,zedov upat ama ne ispitav mi rekoa nemalo potreba zosto sekogas imam ovulacija.Koga na punkcija od 13 folikuli 10 bea prazni.Mnogu ginekolozi me imaat pregledano i site mi rekoa jajnicite ti se super,samo matkata mi e sklona kon miomi sozdavanje.Sega vo sistina vika doktorkata ne ti se policisticni ama odat natamu,sozdavas mnogu folikuli prazni koi prerasnuvaat vo cisti.Mene mi e sumlivo i toa deka ja zgresija datata na punkcija i mi zakazaa predvreme.
     
  2. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Значи некој попаметен да ми објасни ако можи оти или јас не разбирам или гинекологот мој не знај да ми објасни.
    Имам од стално прилично нередовен циклус. Две години пиев Јасмин за контрацепција, а пред да ги пијам бев една година сексуално активна и во таа година бев два пати на гинеколог и беше се во ред. Додека ги пиев Јасминот истотака на 3 прегледи бев освен кандида, се беше во ред.
    Во јуни ги прекинав Јасминот и по еден месец ми дојде најнормално.
    И после тоа почнаа проблемите. Ми немаше дојдено 70тина дена. Отидов на преглед и ми рече гинекологот дека имам циста- ја видов на ехо океј. Ми даде апчиња 10 дена да ги пијам по две денот за да ми дојди и да пукни цистата. Ги допив по 5 дена ми дојде, ми заврши и отидов на контрола пак оти така ми рече гинекологот.
    И сега на преглед на ехото гледам едниот јајник цел со топчиња, цистата пукна демек помина океј.
    Ми вика имаш полицистични јајници. Јас му викам овие сите цисти се?? Тој ми вика не се цисти фоликули се со јајце клетки ама имаш мрзливи јајници и не можат да овулираат јајце клетките. И да сум проверела хормони ме пушти океј тоа. Ко ќе требало да останам бремена ќе требало да пијам апчиња за овулација.

    Прашања кои ме мачат:
    Ко ми ја виде цистата пред 15 дена не виде дека се полицистични јајниците? И тие цисти се сега или не се цисти? И колку ова влијае на плодноста? И дали е пример ова постојана ситуација?
    Стварно е збунувачки и некако на брзина е се кај овие гинеколозите полно жени чекаат на ред не можам убаво на мира да се информирам и да прашам шо ме интересира.
     
  3. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Слична приказна имаме, отсекогаш сум имала нередовен циклус, можеби и мене малце јасминот ми ги зезна хормоните пред две години, ама тоа е.
    Веројатно е некоја блага субклиничка форма на ПЦО, да е права форма и двата јајника би биле полни со цисти, и тоа големи, и би имале циклус два пати годишно. Инаку изгледот на јајниците постојано се менува, па и ехото е различно. Ти кажа колку фоликули има и дали се зголемени јајниците?
    Не се тоа цисти на јајникот, туку незрели фоликули кои во најголем дел ќе се изгубат сами од себе. Од тие фоликули ако остане некој, тој се полни со течност и станува циста (чоколадна/крвава или водена).
    Штом е еден јајник само, ништо страшно, другиот јајник сосема си компензира па можеш најнормално да забремениш. Ако не оди, тогаш апчиња. (секако се зависи од хормоните, и препораки од лекар)
     
    На s1a1n1d1r1a1 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Искрено врска немам. Се испотресив јас ко ми кажа и не ни памтам точно шо ми кажа освен дека наводно не се цисти туку фоликули и дека ми биле мрзливи јајниците и дека пак немало да ми дојди за брзо оти немало никакви знаци дека се спрема овулација.
    И ми рече паметно ќе биди да си ги провериш хормоните и понеделник сум на проверка на два хормони шо не памтам шо се точно.
    Не ми кажа колку ама онака видов и јас на ехото како грозје ми беше јајникот со полно топчиња и здивот ми се зеде си реков сите тие цисти се. А цистата ми беше на другиот јајник мислам ваљда двата ми се променлви. Мене тоа ми падна сумливо бидејќи на првото ехо на овај јајник со фоликулите немаше ништо баш, а само по две недели се смена состојбата. Тој со цистата да ми е океј, а сега овај другиот полицистичен. Мислам со каква брзина се смена состојбата ме збуни тотално.
    Не ми е јасно дали е можно вака наеднаш да се променува состојбата, дали ескалира не можам да проценам. Битно памтам дека ми рече оти навремено сум отишла кај него многу паметно ми било тоа и демек да не се паничам ќе биде се во ред.

    Истотака да напоменам дека немам други никакви симптоми на полицистични јајници како што читам по нетот и тука на фемина. Голема влакнетост немам, акни никогаш сум немала ни во тинејџерските години, прекумерна тежина дефинитивно немам се мачам години да се здебелам... Скроз сум збунета :worried:
     
  5. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Најчесто требаат неколку месеци за да се стабилизираат хормоните, така да не се секирај, навистина.
    Јас си ги имам и другите симптоми, ехее, па не се потресувам, здравје кога ќе сакам да останам бремена тогаш ќе мислам за овулации и земање терапија. Се дури сама природно си добиваш циклуси, добро е.
    Јас испитувам обично па накај десетина хормони, затоа што освен што се женските пореметени, кај ПЦО се покачени машките хормони. А и инсулинот и тироидните не е лошо да се проверат еднаш годишно.
     
    На s1a1n1d1r1a1 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски

    Ахх фала ти на утехата јас паничарка сум за вакви работи за жал. Туку какви не работи има во светот со ова ако поминиме среќни сме. Се надевам ќе биде се океј. Ако имам други прашања после резултатите од хормонските испитувања ќе ти досадвам пак :wasntme::hug:
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  7. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    ako e prav sindrom na policisticni da ovaa sostojba si ostanuva, jas i rodiv pa eve pak mi se isti. Inaku ima razlika od cista edna dve do policisticni jajnici,policisticnite jajnici se zgolemeni so mnostvo folikuli koi ne pukaat t.e nema ovulacija i se preobrazuvaat vo cisticki, jajnicite deluvaat kako grozd. Na plodnosta vlijae,kaj kogo kako, pak ke kazam posle se sto pominav posledniot zbor go ima nekoj drug ne nie,uspeav prirodno da zabremenam a bev kasa popara so hormonite. Potrebno e da ispitas hormoni da se vidi kakov e soodnosot na lh i fsh, dali insulinot e pokacen zasto kaj vakvite jajnici najcesto e pokacen, da se vidat androgenite (maski hormoni) kako se, ne znaci ako nemas vlakna deka se ok, vo odnos na tezinata jas cel zivot sum slaba pa ete pak gi imam tie glupi jajnici :)
    Poentata mi e deka se se resava, ima mnogu lekarstva koi pomagaat. Sepak za vakvata sostojba se strucni endokrinolozite ne ginekolozite. Mojot doktor koj vazi za eden od najdobrite vo zemjava sekogas barase konsultacija i od endokrinolog.
     
    На s1a1n1d1r1a1, H.VAGA, LollySky и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Кај кои лекари одиш? Мојов гинеколог и ендокринолог нешто не се замараат многу, би сакала да одам на консултации кај некој поспособен.
     
  9. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    odev :) sega so bebus se zanimavam samo :D kaj mitko ivanovski vo sistina, a endokrinolog brankica krstevska dodeka ne otide vo penzija, posle kaj sasa misevska. Inaku ivanovski e isklucivo za lecenje na sterilitet jas otidov tamu koga veke planirav bremenost.
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  10. RYBI

    RYBI Активен член

    Се зачлени на:
    8 август 2016
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    zdravo na site jas imam policisticni jajnici dali tie nekako se lecat ke mozete li da mi kazete osven so hormonalskite apcinja
     
  11. seldom

    seldom Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2015
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Здраво. Јас искрено незнам дали се лечат ама пак мислам и дека не е нешто страшно. треба да научиме да живееме со нив. да внимаваме со исхраната . дебелината сепак е мн лоша. јас ете сум со полицистични и имам забележано дека кога слабеам ептен подруго е. единствено се плашев дали ке можам да останам трудна ама ете о тоа ми се случи спонтано. па здравје за неполн месец ќе имам бебе :)
    Единствено што ми смета од овие полицистични јајници е мојата влакнетост по телото. Бетер машко сум. ама пак и тоа ми го имат кажано а и имам забележано кога ослабев и влакната се проретчија .
     
  12. RYBI

    RYBI Активен член

    Се зачлени на:
    8 август 2016
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    zdravo na site ke moze li nekoj da mi kaze dali se nekako rastvara lenenoto seme
     
  13. winter flower

    winter flower Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2016
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    12.212
    Пол:
    Женски
    Ленено семе се става во зовриена вода и се остава да стои пеку ноќ,сабајлето се прецедува и се пие водата со тоа што доаѓа по малку како лигава,а можеш да си купиш и мелено па да го измешаш со млеко или јогурт
     
  14. diana

    diana Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    7
    Здраво девојки. Има ли некоја од вас пиено таблети Агнес (Vitex Agnus Castus)? Немам добиено менструација неколку месеци, а и пред тоа добив само зашто пиев Primolut nor. Имам полицистични јајници со сите придружни симптоми: покачена тежина, влакнатост, променливо расположение, анксиозност итн. Нема шанси да пијам хормонска терапија, повеќе лошо ми имаат направено отколку добро, а ги имам пробано скоро сите.
     
  15. em4e_baby

    em4e_baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2015
    Пораки:
    343
    Допаѓања:
    839
    Пол:
    Женски
    Девојки, ендокринолог ми препиша Глукофаж од 750мг.
    Прашањето ми е дали може да пијам едно апче од 500мг+половина, за да ја испијам целата доза од 750мг (дека матичната ми пишала на рецептот Глукофаж од 500, наместо од 750), и дали Глукофаж е исто што и Метформин?
     
    На baby 5 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. baby 5

    baby 5 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2016
    Пораки:
    1.135
    Допаѓања:
    5.163
    Пол:
    Женски
    Јас пијам Глукоформин тоа е исто само јас ги пијам со продолжено дејство ради др проблем..е сега јас знам дека Глукоформин е уствари Метформин тоа ми го кажа и ендокринологот а за такво дозирање незнам оти јас си ги пијам од 500.
     
    На Tkara7 и em4e_baby им се допаѓа ова.
  17. MiAmada

    MiAmada Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2014
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали може некој да препорача подобar ендокринолог во државна болница :):)
     
  18. baby 5

    baby 5 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2016
    Пораки:
    1.135
    Допаѓања:
    5.163
    Пол:
    Женски
    Катерина Адамова :)
     
    На MiAmada му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Gabuvce

    Gabuvce Активен член

    Се зачлени на:
    29 март 2018
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите нова сум тука и сакам да прашам за искуства и совет имам пол.јајници до пред некое време имав нередовна менст.сега мие ок најповеќе што касни е некогаш по месец поќето мие редовна секој месец за месец не се пазиме си имаме однос сакаме бебче ама никако до тоа некој совет од вас што да се превземи да ми кажите ве молам
     
  20. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Da odes na endokrinolog da si gi gi ispitas hormonite na treti den od ciklus