1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полици за книги

Дискусија во 'Дом' започната од RainBow, 15 јули 2015.

 1. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.786
  Допаѓања:
  65.478
  Пол:
  Женски
  Сакам да ставам полици за книги на ѕид, ама сакам да биде нешто поинтересно, само што немам некоја одредена идеја.
  Мислев нешто вака, само како око би сакала да испадне.
  [​IMG]
  Ама не знам колку би било изводливо.
  Предложете нешто што ви се чини интересно, или споделете какви полици имате дома. :)
   
  На IronLady, ku4ence, Lady Phoenix и 3 други им се допаѓа ова.
 2. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.000
  Пол:
  Женски
  Уште кога ја видов темава ми текна на овие полици :)
  [​IMG]

  Јас немам некои креативни полици, немам многу место за да експериментирам. Дури и на обичниве веќе не ги собира, па само правам некои стратегии за да ги сместам сите книги. Има многу интересни идеи на интернет, само што некои се тотално непрактични. На лик се супер, ама само за да ги наредиш книгите и да не ти текне да извадиш некоја. Инаку отиде цела конструкција. Исто не ми се допаѓа што некои зафаќаат премногу простор, а собираат многу малку книги.

  Јас вака како љубител на природата, би сакала да си направам некое вакво дрвце :)
  [​IMG]

  А гледам има луѓе што прават полици од вистински дрва
  [​IMG]

  Си бара работа и добар план, ама крајниот резултат останува за навек :)
   
  На nat17, IronLady, Bozica1980 и 4 други им се допаѓа ова.
 3. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.567
  Допаѓања:
  80.640
  Пол:
  Женски
  Реин, ова би било и те како изводливо со некои алу-профили, прицврстени за ѕидот со увца или како и да се викаат правилно. :)
  Може и да се испрска материјалот одозгора со некој спреј во боја и да се долови ефект на дрво, за да се избегне ладниот тон на алуминиумот.
  Многу убава идеја, многу ми се допаѓа.

  Моите полици за книги кои ги имам во собата се тотално некреативни :lol: и речиси сите книги ги редам во дневна. Таму неодамна направивме ѕид-библиотека кој ни ги одделува дневната и кујната. Не е многу широк, можеби некои 60-тина сантиметри, во склоп со самата ТВ комода. Сам по себе е ненаметлив и мене ми е омилено катче.
  Нешто вака би изгледало, иако библиотеката не делува толку масивно и полиците одат од под до плафон само од едната страна, други нема.
  [​IMG]

  Многу сакам таков тип на полици, ме потсеќаат на оние од дворецот на Ѕверот, од Beauty and the Beast. :wasntme:
  [​IMG]
  [​IMG]

  Ми се допаѓаат и вакви - едноставни и организирани. Штета што немам толку место во собата, инаку без размислување би склопила една таква. :)
  [​IMG]
   
  На nat17, fatamorgana123, Jordanovska-K и 5 други им се допаѓа ова.
 4. Perfectgirl5

  Perfectgirl5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2015
  Пораки:
  205
  Допаѓања:
  985
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На IronLady, Jordanovska-K и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
 5. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.786
  Допаѓања:
  65.478
  Пол:
  Женски
  И моите сега стојат така на обична полица во дневна, ама преуредуваме и сакам нешто малку поинтересно.
  Ќе видам ова од погоре дали може да се направи и се мислам на тоа да остане.
  Или мислев обични даски само
  [​IMG]
  вака единечни, да бидат наместени една под дрга, нешто како цик-цак некоја форма.
   
 6. boo3

  boo3 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јули 2015
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  4.395
  Пол:
  Женски
  Еве неколку идеи, мислам и дека не се многу тешки за изработка.
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG] [​IMG]

  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG]
   
  На IronLady, Bozica1980, Jordanovska-K и 5 други им се допаѓа ова.
 7. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.918
  Пол:
  Женски
  Јас сум повеќе за едноставни полици, моментално имам само една полица со десетина омилени книги, за другите немам простор. Ама во новата соба обавезно ќе си направам домашна библиотека и сите книги ќе си ги ставам :D

  Реин еве ти некои идеи од мене..
  fantastic-wooden-wall-bookshelf-ideas-with-unique-creative-shaped-design.jpg.jpg
  incredibly-chic-library-design-creative-idea.jpg
  Ако си љубител на направи сам работите можиш да си направиш полици о од дрвени гајби :D
  Вака
  pallet-bookshelf.jpg
   

  Прикачени фајлови:

  На mia993, Jordanovska-K, Lady Phoenix и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.749
  Допаѓања:
  60.967
  @RainBow браво за темава :clap:...
  Моите книги не се средени на полици, ама кога ја видов темава и интересните предлози од Феминките дојдов до идеја да направам нешто во тој поглед... Во дневната соба имам еден дел со клацкалки каде што најчесто читам, а на ѕидот отспротива има само една слика... Ако ја извадам, ке можам да си ставам полици и да си ги наредам книгите... Уф... Што убава идеја ми дадовте :clap:!!!
   
  На Saraa, Bozica1980, anel и 5 други им се допаѓа ова.
 9. Abrakadabra

  Abrakadabra Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  1.468
  Допаѓања:
  20.043
  Пол:
  Женски
  @RainBow ,гледај полици не само интересни, туку и практични за бришење прашина. :lol:
   
  На glosipgirl, Val-Dim, Bozica1980 и 5 други им се допаѓа ова.
 10. Chokoholic25

  Chokoholic25 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2014
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  1.460
  Пол:
  Женски
  [​IMG][​IMG]
   

  Прикачени фајлови:

  На nat17, eliesaab и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
 11. realGirl

  realGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2014
  Пораки:
  1.411
  Допаѓања:
  6.697
  Пол:
  Женски
 12. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  2.934
  Допаѓања:
  8.574
  Пол:
  Женски
  Таман сите книги си ги собрав во собата, ги подредив и на ум ми дојде до подрум да се симнам.Пак со полни раце си се качив горе :lol: Инаку, доста интересни идеи има, па сигурно од погоре ќе си искомбинирам нешто за во соба (y)
   
  На RainBow му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Kaley

  Kaley Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  1.259
  Допаѓања:
  3.018
  Пол:
  Женски
  Имам две полици со книги, онака класични баш исто поставени како на сликава, но сега ми дадовте идеја па можеби и да направам покреативна полица, нешто необично, имам доволно простор во соба, така да може нешто да се изведе:smirk:^_^:clap:
  images.jpg
  Еве некои идеи и од мене

  large (1).jpg
  Bookshelf-book4a-thumb-620x1137-38037.jpg
  cool-ideas-DIY-rope-bridge-bookshelf.jpg
  imagee.jpg cee83719039e56538bb1a90b385f3a7a.jpg
   
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.012
  Допаѓања:
  35.978
  Пол:
  Женски
  Изборот на полици за книги е условен од стилот и големината на ентериерот.
  Има многу идеи како да се организира литертурното катче, но и да се искористи просторот во домот.
  Еве неколку:

  Креативни полици за книги изработени од стакло

  [​IMG]

  Едноставни и практични полици со класичен изглед

  [​IMG]
   
 15. IronLady

  IronLady Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2014
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  34.190
  Пол:
  Женски
  Еве неколку идеи кои мене ми фатија око
  9246928498_19f9e22b2f.jpg

  large.jpg
  97dc200c5b7c33d1743eb4db5d9a30b5_i.jpg
  Cool-Bookshelf-Ideas-Pictures-Cool-Book-Shelf.jpg
  tumblr_nr2xnvcvtP1rmsjpco1_500.jpg
  images (1).jpg
   
  На nat17 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.949
  Пол:
  Женски
  И јас сакав да ти предложам полици само од стакло значи прозирни нај обично стакло,неодамна моја другарка такви си стави во својата соба и мн.јако изгледат(таја ги порача на стаклар да му ги направат),ефектот е толку јак од подалеку изгледа како книгите во воздух да седат,а во исто време се и мн уникатни и модерни и едноставни...
   
 17. MissChievous

  MissChievous Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  3.824
  Допаѓања:
  21.455
  Еве една интересна и изгледа доста лесно за изработка:

  1.jpg

  2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg 10.jpg
   
 18. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.562
  Допаѓања:
  155.526
  Пол:
  Женски
  Веќедолго време со тато дискутираме да напрајме еден вид на „домашна“ библиотека или барем неколку полици за поомилените книги (тој повеќе книги купуваше, јас повеќе земам од библиотека така да повеќето се во негова сопственост), па сега дефинитивно ќе му кажам некои од овдешните слики ама од досега поставените оваа ми е најубава, поедноставна ама интересна:
  b0075b15c643ebbf281a7f3984bdb1e0.jpg
  Еве некои предлози кои сега ги најдов:
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Saraa и irenna им се допаѓа ова.
 19. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  6.792
  Допаѓања:
  46.391
  5pYdNmmA0Z.png Ја најдов сликава случајно па ми текна на темава. хаха :D
  Иначе и мене како Мишела повеќе ми се свиѓаат поедноставни полици за книги. Еве некои примери...
  763372p.jpg 763398p.jpg marvelous-modern-bookshelves-2-contemporary-modern-look-fitted-bookcase-1200-x-800.jpg modern-bookcase-for-living-room-by-zalf.jpg modern-bookshelf-25121180.jpg modern-bookcase.jpg three-tier-modern-white-bookcase.png.jpg exclusive-modern-bookshelves-inspiration.jpg
   
  На nat17 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. realGirl

  realGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2014
  Пораки:
  1.411
  Допаѓања:
  6.697
  Пол:
  Женски