1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полнети јаболка - туфахии

Дискусија во 'Рецепти' започната од maja8, 27 јануари 2010.

 1. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.154
  Знае ли некој како се прави овој рецепт? 8)
   
 2. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.154
  Туфахија  За подготовка на овој десерт за 4 лица потребни ви се следниве производи:

  - 4 јаболки
  - 300 гр. Ореви
  - 400 гр. шеќер
  - лимон
  - каранфилчиња
  - ванилин шеќер
  - цимет
  - 600 мл. млеко
  - хопла
  - 1 литар вода

  Потребно време за подготовка на овој десрт е 20- минути.

  Најпрво ги лупиме јаболките и им ги отстрануваме семките. Јаболките ги ставаме во еден сад со вода за да не потемнат.

  На оган ставаме едно тенџере И во него ставаме 1 л. вода И 500 гр. шеќер. Лимонот го цедиме во цедалка, а сокот го додаваме во тенџерето за да не се зашеќери шербетот. Во зовриениот шербет ги спуштаме јаболката.

  На оган ставаме уште едно тенџере И во него го ставаме 600 мл. млеко И 400 гр. шеќер. Промешуваме со лажица И оставаме да се загрее млекото. Потоа во тенџерето ги додаваме мелените ореви И циметот. Промешуваме И додаваме ваниллин шеќер.

  Со лажица решетка јаболките ги превртуваме во тенџерето со шербет. Тенџерето со филот го тргаме од оган И го ставаме на работната маса. Потоа со лажица решетка јаболките ги вадиме од шербетот И ги редиме на чинија. Земаме готварски шприц го полниме со филот И ги филуваме длабнатинките од јаболката. Земаме еден сад за матење ја ставаме хоплата И ја матиме со миксер. Потоа изматената хоопла ја полниме во готварски Шприц. Земаме по една филувана јаболка И ја ставаме на чинија за послужување. Потоа со шприцот со хоплата ја декорираме јаболката одозгора И од страните. Декорацијата ја завршуваме со парчиња киви.


  Превземено од сајтот на храна и вино
   
  На fairy88 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. mackice

  mackice Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  237
  Допаѓања:
  12
  Јас правам еден рецепт многу едноставно-јаболката ги мијам ги чистам внатре убаво да нема семки потоа полнам со мармалад по зелба од сто сакате,наросувам шеќер и цимет преливам со малку масло и се печат..добар апетит ! :)
   
  На La diabla му/ѝ се допаѓа ова.
 4. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.154
  Звучи вкусно. може да се проба. А со каков мармалад ги правиш ти?
   
 5. mackice

  mackice Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  237
  Допаѓања:
  12
  јас ги полнев со мармалад од вишни и многу е вкусно,можеш да ставиш по желба каков сакаш :)
   
 6. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.327
  Полнета јаболка ми е чест зимски десерт

  Ги мијам јаболките, ги вадам семките од внатре (исто како што чистиме патлиџан за да направиме полнет патлиџан).
  Внатрешноста ја полнам со сецкани ореви, посолувам со цимет и ставам 1 лаж шеќер или пола лаж. во зависност од големината на јаболјата и печам. При печење шеќерот се карамелизира врз оревите.
  Врз печената јаболка одозгора ставам 1 лаж мед и шлаг
  Фантастични се
  [​IMG]
   
  На Espadrila му/ѝ се допаѓа ова.
 7. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  15.147
  Допаѓања:
  261.887
  колку долго ги пеЧЕс отприлика?
   
 8. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.327
  Зависи од големина на јаболка, отприлика половина час, ќе видиш јаболката ќе омекне и кората ќе и се згужва.
   
  На danichap му/ѝ се допаѓа ова.