1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Половна облека (Second Hand Shop)

Дискусија во 'Мода и стил' започната од OrdinaryGirl, 10 јануари 2011.

 1. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Во последно време низ градов гледам дека се отворија повеќе Second Hand продавници за облека. Од љубопитност влегов во две-три колку да видам што гардероба има. Не знам дали сте влегле во некоја, ама еве ќе ви ја доловам сликата - најразлични парчиња гардероба, нема некаков ред, во некои се купуваат алишта на кило, нема броеви на облека и такви ми ти чуда. Се заинтересирав всушност од каде е таа гардероба и ми кажаа дека наводно ја носеле од Италија и била донирана од луѓе кои веќе не ја носат. Некои парчиња облека изгледаа навистина излитено, но некои беа чичка нови! Ми фатија око некои блузички, и по некој капут, се мислев дали да ги купам, ама на крајот излегов со празни раце. Сепак, ми беше шубе, од кај да знам кој ги носел... Другарките коментираа дека често во тие продавници носеле облека од мртовци :puke:

  Сте купиле ли гардероба од Second Hand Shop? И дали би купиле некогаш ако нешто навистина ви се допадне?
   
 2. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  Second Hand Shop

  Немам купено досега, а додуше не сум ни налетала на таква продавница.
  Вака кога ќе размислам, мислам дека не би купила, освен ако нешто многу, многу ми се допадне, на пример фустан некој. Фармерки во никој случај не би земала.
  Како и да е, тие пред да се пуштат во продажба хемиски се чистат.
   
 3. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.928
  Пол:
  Женски
  Second Hand Shop

  Ја имам купено облека од секнд хенд шоп.
  Блузето беше 250 денари цело чипкасто и преубаво, и тоа на етикетата пишуваше H&M. Некоја си го купила оттаму поскапо, а јас за 250 :lol:
  Исто еднаш купив кожна сукња кратка за 170 денари, таква да барав немаше да најдам. И ако ја најдев ќе кошташе сигурно над 1000 денари.
  Има убави парчиња, може да се најдат. Перење пред тоа, и ништо страшно.
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 4. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Second Hand Shop

  Не сум влегла а многупати сум поминала покрај такви продавници.
  А да и јас имам слушнато она за мртовци :?:

  Иначе баш од вакви продавници низ странство се купува онаа vintage clothing.

  Мене шубе ми е да купам таква облека не знам зашто. Подобро од шутка, бит пазар итн. ќе купам него да земам облека од некои непознати луѓе од странство кои ја носеле истата.

  Ама не сум влегла бе, може некад ќе купам од кај да знам ако ептен ми се засвиѓа. Не викам пред време дека никад не би купила ;)
   
  На Belieber163 и Angelche им се допаѓа ова.
 5. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.020
  Допаѓања:
  86.658
  Пол:
  Женски
  Second Hand Shop

  Немам купено. Еднаш влегов во онаа на Битпазар што е, мислам дека таму од Германија им е гардеробата. Носат работи на кои одамна им е одмината модата, а можам да кажам и дека воопште не се ефтини. Во некои продавници каде, каде има поефтини парчиња. Сега за сега не би купила, но не се знае.
   
 6. lily-prune

  lily-prune Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  155
  Second Hand Shop

  немам купено нешто од таква продавница кај нас во ср има само една таква и пред некој месец ја отворија не сум ја посетила бидејки пред дуќанот имаше извадено некои работи кои не ми се допаднаа и ми изгледаа некако ептен стари е сега не знам од каде ги носат ама не би купила ништо додека во бугарија кога бев на одмор налетав на таква продавница мора да кажам дека се разликуваше од нашата и тоа многу имаше прекрасни парчиња облека се гледаше дека се прилично нови и зачувани.
   
 7. TheCandy880

  TheCandy880 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  3.992
  Допаѓања:
  6.303
  Пол:
  Женски
  Second Hand Shop

  Во Македонија не сум наишла на вакви продавници барем до сега, но затоа во Црна Гора ги има ехееее!!! и имам влегувано само што за разлика од овде таму на секое парче облека си има етикета на која пишува од каде е парчето облека сепак ниту тоа не се знае колку е вистина :?:.
  Знам дека пред ставање во продавница се носени на хемиско тоа го знам поради тоа што на една другарка мајка и е продавачка поседува таква продавница...А да имам купено неколку баш онака убави парчиња гардероба,мегу големиот избор сигурно :!: се наоѓаат многу убави и онака како нови парчиња облека ;)
  И кога би имала прилика и доколку нешто мислам дека е зачувано и не :!: толку носено а убаво пак би купила...
   
 8. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.555
  Second Hand Shop

  Имам влезено ама онака чисто од љубопитност а никогаш не би купила незнам некако ми е језиво да носам нешто што некој друг го има носено немам појма од каде е облеката и кој ја носел. Како што видов има баш се па дури и чевли и ташни цените се мнгу ефтини. А ги има во Македонија низ многу градови.
   
 9. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.392
  Допаѓања:
  5.970
  Second Hand Shop

  Леле баш ме потсети со темава што учевме по англиски. :lol:
  Јас по Скопјево немам приметено ваква продавница.. А она што рековте со мртовците језа ми дојде. :?: Инаку по Англија и Америка, наставничката од курс ми вика се од вакви продавници купувале. Имало разни сувенири, рамки за слики па до облека и делови за коли. Сигурно е мноогу поефтино ама порадо би купила облека од Бит Пазар или од Еко Шопинг него од овде. Кујзнае кој ја носел, со какви болести, нормално дека тоа е однесено на хемиско чистење и се тоа ама ипак не би. Сега јас не зборам дека сум скроз сигурна дека нема да купам, ако нешто ептен ми се засвиѓа и морам да го имам :lol: ајде ќе го купам. Ама вака не. :)
   
 10. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Second Hand Shop

  Инаку заборавив да напоменам дека во една од тие продавници имаше и гаќи на продажба! ГАЌИ бре луѓе, гаќи!! Е од нив не купувам, па и од Victoria's Secret да се!
   
  На cresa-jagoda, Linn1, girl1985 и 3 други им се допаѓа ова.
 11. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  125
  Second Hand Shop

  Јас досега не сум налетала на ваква продавница и сега што прочитав од вашите коментари добив желба баш да влезам и да видам што се има во ваквите продавници :) .
  Инаку незнам јас мислам дека не би купила од овде нешто, ама ај да не зборувам пред време, никогаш не вели никогаш :lol: .

  п.с. се изнасмеав за ова со гаќите, па и гаќи од некого ли се продаваат :rofl: :rofl: :rofl:
   
 12. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Second Hand Shop

  Немам купувано од таква продавница,но и никогаш нема да купам,иако ете се чистат хемиски,но сепак не би купувала нешто.
   
 13. ehrgeizig123

  ehrgeizig123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  427
  Допаѓања:
  157
  Second Hand Shop

  Имам влезено во таа продавницата што е кај Бит Пазар, ама искрено ништо не ми се свиѓаше.Помината беше модата на сите парчиња облека. Исто имам видено и карши Олимписки базен едно,ама не сум загледала баш убаво,само така од поминување. Но,како и да е, кога би нашла нешто што ми се свиѓа и секако по поволна цена би купила. Секако нема гаѓи да купам,ама мајчка или капутче некое да. :)
   
 14. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Second Hand Shop

  Леле... :o! Немам коментар.
  Дефинитивно не би купила ништо на старо, на облека мислам, а поготово НЕ долна облека! Мртовци...,ма кој знае кој ги носел пред тоа, иако се хемиски исчистени..Не. За накит, може и да размислам два пати, стар накит, а под тоа подразбирам мнооогу филигран, па, зошто да не? :)
   
  На Linn1 и rossonerka им се допаѓа ова.
 15. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.712
  Допаѓања:
  6.962
  Second Hand Shop

  Имаше во Кочани пред неколку години таква продавница, една другарка се сеќавам си зеде блуза за 80денари, смешно :D Имаше доста избор, дури и патики имаше (само не знам кој би си купил second hand патики)
  За она од мртовци била, па што ако била, ако не ти кажат нема никако да познаеш, као ако е од мртовци има магија фрлено на алиштата, глупа работа, суеверија |( Мртовецот сите алишта си ги носел на себе кога умрел нели, а и шо ако умрел во нив... Ајде отидов офф топик, се извинувам. :$

  Би влегла во таква продавница и денес, може ке најдам некое добро парче....
   
  На Twinkles, Angiie и maca99 им се допаѓа ова.
 16. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.072
  Допаѓања:
  56.298
  Пол:
  Женски
  Second Hand Shop

  Во Охрид има две такви продавници. Кога ја отворија првата пред неколку години имаше навистина убави нешта, и јас си купив три блузи. H&M се, ги купив 200-300 денари, неколку пати ги исправ и си ги носам. Многу се убави и сите ме прашуваат од кај ми се. :) За 200 денари сигурно не би купила толку квалитетни блузи во кинеска продавница.
  Оттогаш не сум влегла, но ми кажаа дека веќе не носат убава роба.
  Секаде низ светов има вакви продавници и воопшто не е срамота да се купува оттаму. Во побогатите земји купуваат, носат една сезона и ги даваат. Може таму да се најде нешто што сме го барале долго време по продавници, а немало.
  Е долна облека не би купувала. :o А таа да не не е second hand, туку со фелер? Зашто обично во ваквите продавници има и некористена роба со фабричка грешка. Не верувам дека некој би купил second hand гаќи.

  За блузите немам гајле. Како што реков - ги исправ неколку пати и готово. И да се од мртви луѓе, не ги носеле мртовци. :D
  Може да се и почисти од робата стоена по магацини што ја купуваме на друго место, a ако веќе гледаме така - и неа којзнае кој ја пробувал.
   
  На Twinkles, LittlePinky, CoverGirl10 и 4 други им се допаѓа ова.
 17. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  Second Hand Shop

  Точно е тоа то го кажа Ливингглам. Плус во странство може да се изнајмуваат на пример брендирани ташни за одредено време.Можеби глупо звучи, ама ако ти прави мерак некоја мнгоу скапа чанта, зашто да не :)
   
 18. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.157
  Second Hand Shop

  Нема шанси да купам нешто од секнд хенд, којзнае кој го носел. Башка сум слушнала и тоа за мртовците... Грдо. И без пари да е не би земала
   
 19. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.993
  Second Hand Shop

  Јас би си купила ако налетам на таква продавница плус да имам некој денар и да си најдам нешто интересно. Тоа ќе се испере, замислете само колку пати си менувате облека со другарките, исто ви се фаќа. :) Ич не се гнасам од вакви работи, сега секако дека гаќи не би носела скраја да е. Во Велес имаше мислам една ваква пред некое време, ама имаше многу грди работи внатре. Ако се отвори некоја нова со убави работи ќе си купувам, зошто да не? :)
   
  На Twinkles и CoverGirl10 им се допаѓа ова.
 20. la-chicka

  la-chicka Популарен член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  1.336
  Допаѓања:
  1.571
  Пол:
  Женски
  Second Hand Shop

  Лелееееееееее само јас не сум налетала :o :) Кажете бе девојки во Скопје каде има вакви продавници??? Баш планирам да видам што има.. ^_^ Иако облека не би купувала може ќе се најде некоја ташна, како што сум фанатик за ташни супер ќе ми дојде некоја Италијанска :!: :D ... Гледам на Youtube девојки од Америка што си купуваам од Second Hand Shop - ови па и не им се така лоши работите... Сеа за кај нас незнам што носат тука :?:, а и тоа со мртовците језа ме фати малце, ама па ваљда не закопуваат некој со ташна мајко му :!: :?: :D