1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Половна облека (Second Hand Shop)

Дискусија во 'Мода и стил' започната од OrdinaryGirl, 10 јануари 2011.

  1. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Не е така.

    Знаеш дека тоа е облека на кило и дека 80 денари чини кило облека?
    За 80 денари можеш да си најдеш пижами, ролка и мантил?

    Кога немаш, не си во состојба да бираш ефтина а квалитетна облека туку гледаш да се облечеш за беспари колку да пројде лош период.
     
    На RockNroLLGirL, nextredstyle, eliesaab и 8 други им се допаѓа ова.
  2. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Познавам неколку примери меѓу кои и една популарна јавна фаца кои купуваат брендирани second hand партали јер бренд. Лично никогаш не би купил, радо би обична маица од Стружанка него да се курчам со половњачки брендови.
     
    На mira.mira, Alisa22, referentka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Не знам колку чини облеката на кило, знам дека е многу пониска таа цена во однос на таа што се продава во дуќаните.
    Е сега, дека за 80 денари ќе најдеш пижами, ролка и мантил во секнд хенд шоп, нема. Или барем јас не сум видела тие неколку пати кога сум влегла.

    Дека купувам по 240 денари пуловри од Теранова кога се на акција, купувам. Дека сум купила кошула на долги за 450 денари од Ваикики и Страдивариус, исто сум купила. Фармерки кои ми се точни во должина за 700 денари од маркет, исто земам.
    Е истите не ги купувам да ги имам на претек, туку по 2-3 парчиња за разнообраза а се класични, па можам да ги комбинирам како сакам. И надополнувам по потреба, не ако нешто ми се допаѓа во пролаз или по последен тренд, и пак гледам да е ефтино.
    Кажав, не сум јак конзумер на облека во целост.

    Не се луксузирам, и ако имам лош период, нема да купам ништо ако тоа што го имам е ептен парталаво и не може да се зашие, место да купам облека втора рака. Ако ептен мора, ќе гледам да биде најефтино, да.
    Тоа е мојот избор, и јас така правам.

    Секој друг како знае и сака, така нека прави. Не налагам мое мислење, ниту пак изложив некакви предрасуди за тие што купуваат облека втора рака.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.092
    Пол:
    Женски
    Мене ми е сосема во ред купување од вакви продавници, нема ништо страшно ни нехигиенски затоа што секако облеката се пере.Ми се допаѓа самиот концепт и е еколошки и финансиски исплатливо.
    Не мора под second hand да се сфаќаат само стари партали, во странство многу почесто го практикуваат ова и може да се најде половна сочувана облека од брендови кои се инаку прескапи.
    Ама жал ми е што во Скопје нема вакви продавници каде што нудат убава облека, инаку би си купувала работи.
     
    На m.heigl, RockNroLLGirL, злоба и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Regina.Phalange

    Regina.Phalange Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2020
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    1.416
    Пол:
    Женски
    Јас искрено имам до сега купено 4ри парчиња што би биле во категорија полова облека. На отворен маркет имаше блогерки и други млади девојчиња кои исчитиле плакари, облека со етиќета, пристојни цени, брендови познати и некои помали. Си купив ново џемперче.
    Во Скопје имаше една продавница кај Веро Џамбо, за полова облека и најдов едни летни панталони, 3 години ги тепам од носење.
    И пред месец си купив едно фустанче од новиве Инста бутици за полова облека. За 300 денари ми се погоди, плус за 150 ден ми го поправи шивачката како што го замислував, нов фустан.

    Во Македонија немам видено огромен број на продавници од овој вид. Тие неколку што се, пример таа на Рекорд, еднаш имам влезено и труеше, изгубив желба да разгледувам, а облеката изгледаше демоде. Во америка thrifting е сега во тренд, а ниските цени дозволуваат па секој да е дотеран во рамки на свој буџет.

    Јас едвај чекам да дојде септември, да се отвори продавницата на Игралиште, лани кога имаше поп-ап во еден кафич си купив нови шорцеви, баш какви што сакав.
    Ќе помогне да го популаризира second hand шопингот, иако веќе има доста млади кои го практикуваат. Супер од еколошка перспектива, а и те прави флексибилен. Подолго време бараш тоа што го сакаш, но има нешто интересно во авантурата, мене парчето повеќе ми значи така.
    Јас, што би рекла другарка ми сум многу комплициран купувач. Ако купувам, барам нешто специфично, пример бела маица ама должина, отворот околу вратот, ракавите, дали е проѕирна или не, материјал.. се ми е однапред решено, барам специфично нешто и ќе си го барам со години, ама кога ќе го најдам, среќаа:inlove::inlove:
     
    Последна измена: 22 јули 2020
    На nextredstyle, referentka и dayla им се допаѓа ова.
  6. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    Се во ред душичке, ама облеката во second hand shop не е полова, туку половна. (heidy)
     
    На i.ate.my.tv, Guns N` Roses, Kitten и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Regina.Phalange

    Regina.Phalange Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2020
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    1.416
    Пол:
    Женски
    Хахаха, ете буква плус
     
    На Someday му/ѝ се допаѓа ова.
  8. dankee

    dankee Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    772
    видов инфлуенсерката Ксенија ќе правела таква продавица..
     
  9. cottonball

    cottonball Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2018
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Дали сите овие работи ги најде во Скопје и каде? Долго време барам second hand shops со убави алишта но не знам каде ги има.
     
  10. marija305

    marija305 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    7.836
    Пол:
    Женски
    На Рекорд има, на Бит пазар исто.
     
    На nextredstyle му/ѝ се допаѓа ова.
  11. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Позади трговскиот Буњаковец , во по ниските згради, околу Улици и Патишта има дуќан.
    Се наоѓаа интересни работи.
    Имам купено црн долг кожен мантил со каиш за 800 денари, нема кој не ме праша од каде пари за ваков луксуз.
    Одамна не сум билс, сега незнам како е со роба.
     
    На nextredstyle, DAngel, eliesaab и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.671
    Допаѓања:
    116.484
    Пол:
    Женски
    Можат да се најдат добри парчиња облека во вакви продавници.Многу маици и панталони ми траеле и траат со години.
    За шубе,треба да ти е шубе и од облеката во Ваикики и сличните оти и таа некои ја допреле и пробале.
    Ќе земеш и ќе ја испереш 2 пати пред да ја облечеш и готово.
    Човек кога нема пари не пребира.
     
    На marchi-cool, poenta, eliesaab и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    3.321
    Пол:
    Женски
    И јас бев таму, стварно убави ствари има, девојката добри парчиња земала, ама со цените стварно беа претерани.

    Имам приметено дека повеќе од овие second hand продавници што робата ја носат од странство стават многу големи цени. Кај можеш скинати патики за 2000 ден. да продадеш? А одиш во иста таква продавница во странство и истите тие дали ќе ги продадат за 5 евра.

    Имам и продавано на мојагардероба порано и цените што ги ставав беа прилично ниски (до 500 ден сé).
     
  14. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    моја гардероба ми е хит. Уште од 2012 сум член доста убави работи имам купено.
     
  15. stranger2

    stranger2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2016
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Јас многу сакам купување на втора рака. Не разбирам како на некои им е грдо, кога и облеката во обична продавница е пробана 100 пати, ја фрлаат по земјата, со дамки итн. Само еднаш да се испере парчето, како ново е. 70% од новата облека што ја купувам ми е thrifted, но купувам само онлајн од мојагардероба или инста продавници. Каде поточно има во Скопје вакви продавници? Не сум од таму и ако може да ми оставите адреса за следен пат кога ќе одам.
    Исто слушнав дека има ваква некоја продавница во Аеродром? Дали слушнал некој?

    Ги следам Игралиште на инстаграм и многу слатка облека имаат. Како одеа цените?
     
    На dayla, marchi-cool и злоба им се допаѓа ова.
  16. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    3.321
    Пол:
    Женски
    Во Кисела Вода имаш една не знам дали уште е отворена и една до Центар бар.
    Јас кога бев видов една обична бела мајчка некаде накај 800 ден беше.
     
    На stranger2 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. belchy

    belchy Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2020
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    149
    Пол:
    Женски
    Каде се наоѓа Игралиште?
     
  18. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    3.321
    Пол:
    Женски
    Уште немаат локација викаат дека ќе отворат во септември продавница.
    https://instagram.com/igraliste_sk?igshid=hvinz792w3zh
     
    На belchy и stranger2 им се допаѓа ова.
  19. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Не би купувала од вакви продавници затоа што без разлика што се пере облеката мене ми е гад да носам облека која претходно била носена од други. Во Охрид видов пред неколку години имаше таква продавница и ми делуваше ко да натнале партали за фрлање изгледаше.
    Имав повеќе облеки делумно нови и сакав да ги фрлам зошто само место ми фаќаа и една другарка ми предложи да направам акаунт на моја гардероба па таму ги продадов направив околу 5 илјади денари .
     
    Последна измена: 6 август 2020
    На cresa-jagoda, buba4e89, Hurikanke20 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. stranger2

    stranger2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2016
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Штета што кај нас не е толку популарно. Во Америка има многу вакви продавници. Посебно во места каде што живеат побогати луѓе, како Лос Анџелес, има многу убава брендирана облека бидејќи тие постојано купуваат нови работи и старите ги донираат. Буквално на YouTube гледам само thrift hauls и ми се плаче кога ги гледам алиштата. Се надевам во следните години ќе стане по mainstream да се купуваат алишта на втора рака. А и верувам во тоа бидејќи на Инстаграм има се повеќе и повеќе вакви продавници.

    И јас продадив нешто на мојагардероба и заработив околу 1000 денари.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.