1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Половна облека (Second Hand Shop)

Дискусија во 'Мода и стил' започната од OrdinaryGirl, 10 јануари 2011.

  1. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Јас добив кожна болест од пробување во познат бутик, од нова облека што никој претходно ја нема носено ама некој ја има пробувано. Така да тоа што го кажуваш нема врска..
     
    На NoirSerpentine, Regina.Phalange, warrior и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Erina98

    Erina98 Активен член

    Се зачлени на:
    23 август 2021
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    105
    Пол:
    Женски
    Јас никаде не реков дека не постојат никакви шанси за болест само реков дека шансите во овие половни бутици се далеку поголеми.

    Дали таа облека се изложува чиста и колку чиста е прашање бидејќи зборуваме за Македонија не у Европа.
    Зошто би ја носела јас на хемиско кога можам да купам од далеку побезбедни места?
     
    Последна измена од модератор: 24 август 2021
  3. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    И јас така мислев додека не ми се случи тоа.. Имам купувано и облека од second hand и не сум имала никаков проблем. Но не планирам да се докажувам, очигледно е дека сакаш да понижиш луѓе коишто не секогаш можат да си дозволат да дадат 2000 ден. за фармерки или 800 ден. за обична маица.
     
    На AAN, sunshinebabe, spacegirl92 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. venus♡

    venus♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2021
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    1.113
    Пол:
    Женски
    Значи ти кога ќе купиш нешто од бутик не го переш дека е само пробано?
     
  5. Erina98

    Erina98 Активен член

    Се зачлени на:
    23 август 2021
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    105
    Пол:
    Женски
    Апсолутно не потценувам никого, не ми цел да навредам некого што не може да си купи нова облека туку од половни бутици.
    Службено излегувам на терен и кај такви лица и сум во контакт со нив многу често но никогаш не ги потценувам поради тоа.

    Неточно. Го перам но нема толку голема опасност како од овие бутици
     
    Последна измена од модератор: 24 август 2021
  6. venus♡

    venus♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2021
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    1.113
    Пол:
    Женски
    Значи тие од бутици може да се исперат а секнд хенд остануваат нечисти без разлика колку пати ќе ги испереш?
     
  7. Erina98

    Erina98 Активен член

    Се зачлени на:
    23 август 2021
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    105
    Пол:
    Женски
    Да бидејќи се тие носени подолго време на кожа нема толку голема заштита перењето.
     
  8. Аничкаa

    Аничкаa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2020
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    442
    Пол:
    Женски
    Да знаевте само колку од спакуваните и затворени шмкнки и креми се отварани пробувани и повторно лепени од страна на вработените ни тоа немојте да го купувате хахаха од искуство
     
    На eliesaab, Mother of 2boys и belchy им се допаѓа ова.
  9. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.656
    Допаѓања:
    116.448
    Пол:
    Женски
    Неточно.Опасност може има и од кај двете.
    Од кај и да купиш облека,треба да ја испереш два пати пред да ја облечеш.
     
  10. spacegirl92

    spacegirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    2.588
    Пол:
    Женски
    И продавам и купувам second hand облека, но само online. Сум немала можност до сега да влезам во second hand бутик бидејќи нема такви во мојот град, а низ други градови не ми е било по пат. Задоволна сум од парчињата што сум ги купила буквално за џабе пари, едина маана е кога не ми се таман.
     
    На AAN и злоба им се допаѓа ова.
  11. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.040
    Допаѓања:
    10.627
    Пол:
    Женски
    Имам купено Mango фармерки од секонд хенд шоп со цена буквално, имаа цени од 1800 денари од Манго а јас ги земав за 150 денари, дуксери исто H&M неколку имам купено, Berisha кошула еднаш земав, и блузи Waikiki, кога ги земам гледам да не се излитени или пак оштетени од премногу перење, само не би купила обувки од секонд хенд шоп, имам така нешто зацртано во глава дека обувките мора да се нови и само мои, и долна облека, другото е океј.
     
    На sunshinebabe, bella108, KittyAgnes и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Не сум купувала половна облека, сакам облеката да е нова, не ми значи ништо парчето да е некој бренд а да е веќе носено. Ни давам ни земам облека од некој друг.
     
  13. ☆Sanja☆

    ☆Sanja☆ Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2021
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите (highfive) Јас имам страна на Facebook и на Instagam профил како Online продавница со прифатливи цени. Заинтересирани побарајте Family Shop Skopje (highfive)
     
  14. 999

    999 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    303
    Пол:
    Женски
    gluposti,
    ako e taka i mojata obleka sto sum ja nosela poveke pati treba da ja frlam ( sto ako e moja i jas se potam, toa stvara razno razni baktrii )
    poovaatvojalogita treba potelninata i dolnata obleka primer da bide za edna upotrbba
    vrelata voda i prasokot unistat se toa
    jas i sestra mi si menuvame oblekata a i od majka mi znam da oblecam
    rodnini od stranstvo sekoe leto ni nosat obleka ima i novo no i nesto sto veke nosele,mene ne mi smeta i da kupam nesto sto e veke noseno samo da e zacuvano i zdravo, ne izbleden partal
     
    На AAN, marchi-cool, Regina.Phalange и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Сте виделе негде убави дебели јакни и зимски чизми 41? Лани зедов тимберланд од Натето, но нешто ја нема со добра роба.
     
  16. LovelyGirl3

    LovelyGirl3 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2013
    Пораки:
    1.352
    Допаѓања:
    10.447
    Пол:
    Женски
    Уфф грешка.

    Само да знаеш некои парчиња по познатите продавници Сити мол, Ист гејт кружат едно 5-6 години и не знаеш низ колку раце и рафтови прошле, а и оние што се новите, знаете сите регуларно што работат кај нив може едно парче да се врати по 30 дена и многу тоа го злоупотребуваат. Така да не се лажете со "новите" парчиња зошто тие може во 4 месеци 3 пати да се вратени од луѓе што ги носеле по месец дена ама не ги оштетиле.

    Секонд хенд немам купено ништо досега иако имам профил на Мојагардероба и продавам парчиња што не ги носам бидејќи сум импулсивен купувач - купувам без контрола и после сфаќам дека парчињава не ми требаат/не се вклопуваат со мојот стил. Не гледам ништо лошо во тоа да се купува секонд хенд, кога би купила би гледала да е нешто палто, кошула, здолниште, фустан, накит а други работи не.
     
    На spacegirl92 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Paris hilton

    Paris hilton Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2021
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    439
    I jas nekogas si kupam second hand parce, ne mi e sram i toa e obleka, isperam doma so detergenti vo masina na vrienje i tolku. I oblekata vo buticite ne znaeme kolku e cista, od koj e oblekuvana,probuvana itn itn.. se e rizik taka da, na koj sto mu odgovara toa.
     
  18. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.771
    Пол:
    Женски
    Предложете онлајн страни што се активни и постираат почесто.
    И дали низ Скопје оние што се second hand продавниците имаат асална облека?
     
  19. Regina.Phalange

    Regina.Phalange Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2020
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    1.416
    Пол:
    Женски
    Да, можеш добри панталони, блузи, јакни да најдеш во игралиште и продавницата кај рекорд. Нз за други во Скопје.
     
    На Hellobeautiful му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Endiiii

    Endiiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Zlatna raka
    Vintimagemk
    Skopjethrift
    Revange.mk
     
    На emms му/ѝ се допаѓа ова.