1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Положбата на бебето

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 14 октомври 2013.

  1. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Кога се сврте која недела беше?
     
  2. Beautymom

    Beautymom Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    527
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    34 koga bev bese karlicno. Vo 38 bese normalno i taka ostana
     
    На Мецаа91 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    И ние се свртевме, дента кога влегов во 38недела бев на цтг и договорена со док.да ме прегледа убаво и да видиме дали царски или природно карлично ке раѓам кога почна да се смее ми вика принцезата твоја е убаво главично поставена надоле ми олесна е сеа ке стискам палци да не се изврти пак...
     
    На Beautymom му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    Поздрав.
    24-25 недела бебето беше свртено со главче надолу. Во 28-29 недела пак со главче горе.
    Прашањето ми е дали може да се заврти до пораѓај? 31 недела сум, а сеуште го осеќам дека со нозе долу е.
     
    На Turna и Мецаа91 им се допаѓа ова.
  5. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Душо кај мене беше цели 37недели со главата нагоре еднаш само беше свртено кај 15-16недела као со Главата надоле, во Вторникот влегов во 38 бев и на цтг тогаш кога док.ми вика дека е наместено со главата надоле како што треба е сеа наредна контрола ми е пак вторник пак ќе ме гледа на ехо ако не се породам до тогаш
    :D
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    7.978
    Пол:
    Женски
    Може мила, со претходната бременост при крај на 8 месец беше трансверзус, и сите претпоставуваа дека така ке остане мали биле шансите да се заврти. Но за две недели се намести со главата надолу и имав спонтан пораѓај. Правила нема.
     
    На Presrekna и Martka им се допаѓа ова.
  7. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    @Septemvri и @Мецаа91 ви благодарам. И јас се надевам дека ќе имам спонтан пораѓај. Со синко поминав ко песна. Дај Боже и овој пат така да биде.
     
    На Мецаа91, Septemvri и Martka им се допаѓа ова.
  8. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Темата гледам не е баш активна ама ајде да пробам.

    36та недела сум. Цело трето тромесечие бебето си е свртено со главчето надоле и така и го осеќам. Ми го испапчува газето околу папокот и со нозете ме клоца во ребра. Доле ниско го немам осетено. Од сабајле го осеќам само доле кај јајниците и тоа не е нежно мрдање туку баш како поместување.
    Можно ли е во заден момент да се сврти и како да препознаам?
     
    На Bebac и 0ли им се допаѓа ова.
  9. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.480
    Допаѓања:
    35.199
    Пол:
    Женски
    Не сум ја видела темава ич.
    Моево до скоро прво беше оптегнато како крап хоризонтално, па на последниот преглед ми рекоа дека е карлично. Го осеќам долу ниско како клоца со нозете, а некогаш кога ќе ме акне во бешика, ѕвезди бројам. По малку и од страните го осеќам, најверојатно со лакти ме брца или со боксови мава таму.
     
    На Turna, eta, Bebac и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Го осеќам неколку дена и од страните ама мислев дека нозете ги става таму. Баш ќе видам на следен преглед.
     
    На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Да се самоцитирам, може ќе и затреба во иднина на некоја. Како што пишав, почнав да го осеќам бебето ниско и мислев дека се свртело со нозете надоле ама не е. Си останало со главчето доле, веројатно со тек на време добило повеќе сила во рачињата.
     
    На Turna, Maja92@, 0ли и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Magiluna

    Magiluna Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2019
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Здраво мами јас сум трудна 18 недела инаку 2 бременост бебето го осеќам многу ниско од папокот надолу паника дигам страв ми е дали со тек на време ке се качи првото не беше толку ниско ова ме загрижува буквално долу го осеќам ми е страв дури кога седам да му штетам
    Инаку имам тешка временост со крварење во 9 недела се уште сум под терапија
    Некоја со искуство да пише :nod::l:
     
  13. SmartyWifey

    SmartyWifey Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2018
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    234
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, 27+4 недела сум, денес на преглед докторот ми рече дека е карлично поставена со дупето надоле. Желба ми е за природен пораѓај, се надевам дека е уште рано и има шанси да се сврти со главата надолу. На некоја од вас да и се има свртено пред породување?
     
  14. Beautymom

    Beautymom Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    527
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Kaj mene vo 34 ned bese svrteno so glava nadole.
     
  15. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    кај мене до оваа недела се вртеше цело време еднаш карлично еднаш главично , сега кога бев во понеделникот кога бев си беше со глљвче надоле се надевам така ќе остане 32+5 сум а бебче го мерат како за недела дена поголемко , имаш време да се сврти
     
  16. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Девојки и идни мајки... нека не ве плашат предвидувањата, бебињата можат да се завртат во последен момент, во последните неколку часови пред раѓањето. Имајте го ова на ум затоа што се зголемува трендот на закажани царски резови многу порано од крајниот термин заради карлична поставеност. Неетичноста на докторите расте на сметка на ранливата положба на секоја трудница.
     
    На MilaSs12 и SmartyWifey им се допаѓа ова.
  17. Te@

    Te@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2021
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    207
    Здраво, дали некоја членка имала искуство така што бебето да било поставено со главчето надолу но да е свртено обратно грб на грб наместо грбот на бебето да е на стомакот на мајката? Читав дека во тој случај пороѓајот бил многу подолг, потежок и поболен ;(
    И дали се чувствува кога ќе се спушти со главчето во карлицата односно во каналот ? Требало да се почувствува како клапнување некое надолу, дали вие сте осетиле?
     
  18. Nikki12123

    Nikki12123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2019
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Ние сме 33та недела, синко сеуште е така свртен. Нека е тој здрав и жив, па како ќе биде пораѓајот, така, знам дека до последен момент може да се помести, така да не се преоптеретувам многу. Клапнато сеуште нема, но чуствувам дека главчето му е најчесто на бешиката,редовно ме притиска и мочам на секои три голтки вода :D
     
    На Saf, Te@ и stsmua05 им се допаѓа ова.
  19. sweetygirl56

    sweetygirl56 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. Бремена сум 20 недела , но денес докторката ми кажа дека го носам многу ниско,и исто имам болки во левиот дел кај препоните. Дали имала некоја вакво искуство , дали може да се качи нагоре, и дали треба постојано да лежам , многу ми е страв како ќе биде понатаму.Благодарам
     
  20. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.006
    Пол:
    Женски
    До скоро беше убаво завртено со главчето надолу, а од 36-37 недела свртено е исто со главче надолу ама лицето не му е накај грбот туку обратно накај стомакот. И малку се поместило, дијагонално се искривило. Докторот кажа дека положбата е индикација за царски. Веќе 40та недела ќе сум, шансите да се заврти се минимални.