Положба на бебето во матката

Дискусија во 'Бременост' започната од baby2014, 27 август 2014.

 1. baby2014

  baby2014 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2014
  Пораки:
  225
  Допаѓања:
  125
  Која е положбата на Вашето бебе во матката пред породувањето? Во која недела и дали се заврте со главата надолу, дали беше свртено на лево, на десно, кон вас или кон целиот свет? :)
  Дали вие мајки обрнавте внимание на ова и воопшто сте слушнале за сите различни позиции и дали тоа влијаеше на вашиот пораѓај, односно колку лесно се породивте?
  Колку што прочитав, LOA (Left Occiput Anterior) i LOT (Left Occiput Transverse) се најчести и најдобри позиција за пораѓај?
  Моето бебенце сега во 33 недела е наместено во LOA положба, се надевам така ќе остане :)
  Еве една слика со сите позиции:
  [​IMG]
   
 2. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.639
  Допаѓања:
  5.350
  некој ова да ми го објасни?
   

  Прикачени фајлови:

 3. bebeto93

  bebeto93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2014
  Пораки:
  432
  Допаѓања:
  165
  не разбирам ништо, не ми е јасно..