1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Положба на телото при спиење

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од unlucky, 27 април 2011.

 1. unlucky

  unlucky Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2010
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  79
  Каква е важата положба на телото при спиење.. ? За време на ноќта кога спиете во неправилна положба телото се криви, бидејќи останувате долго време во таа положба од 6 - 8 сати .. па дали знаете која е правилна положба на телото за да не се криви 'рбетот и кичмата..?? па ако знаете може да презентирате и слики..


  ако има ваква тема - клуч :)
   
 2. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
  Како легнам така станам. Спијам како јагне :) , сите се фалат од мене кога делиме кревет :wasntme: , исто како никој да нема, а па и такво малецко ич место не зафаќам :lol: . Спијам или на стомак или на грб или на страна. Колку се кривам не знам и така сум криво.
   
  На unlucky му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.349
  Пол:
  Женски
  Уф моја тема :rofl: посебно вака сега пред спиење, а ја абер немам да си легнам .
  Секогаш спијам на страна или на стомак пак на страна, на грб не можам да заспијам никако.
  Обавено кога сум на страна сум во ваква некаква положба
  [​IMG]
  Обавзено морам да се извртам де на една страна, де на друга пред да заспијам, лежам неколку минути на една, па после на другата се вртам.
  Ко ќе ми се спие многу, легнувам и брзо заспивам и најверојатно се будам во иста позиција :!: а да обавезно сум секогаш покриена и покриена се будам, во сон си се покривам навика ми е .
  Правилна положба не знам која е, сигурно да не ти е превисока или прениска перницата има некое влијание за кичмата и р'бетот ама не знам точно.
   
 4. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Штом го допрам креветот одма заспивам. :D И спијам многу мирно. Сепак ако легнам на грб никако неможам да заспијам, само таа положба не ми одговара. Најчесто спијам на страна, поретко на стомак. Секогаш сум си покриена и не сакам да ми е превисока перницата. :)
   
 5. ohoho

  ohoho Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2011
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  99
  спијам строго на стомак неможам никако на грб :lol: а перница мора да има до мене иако не ја користам :lol:
   
  На blackdeath му/ѝ се допаѓа ова.
 6. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Најубаво заспивам на стомак, ама сега избегнувам така да спијам бидејќи имав читано дека таквата положба допринесувала за низок крвен притисок, а јас рака на срце - си имам такви проблеми. Обично спијам на страна, а некогаш кога сум премногу уморна само легнувам на грб и така заспивам. Не сум многу „немирна“ кога спијам, за разлика од сестра ми која не знам како успева да ја измести цела постелнина! :lol:
   
 7. ivo-na

  ivo-na Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2011
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  39
  Најчесто спијам на страна, ќе се завртам 2 пати и заспивам. И сум приметила дека скоро секогаш заспивам легната на левото рамо :^) . Не сакам кога перницата ми е ниска или ептен мека.
   
 8. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.636
  Допаѓања:
  149.234
  Порано спиев само на стомак и никако поинаку,а во последно време само на грб можам да заспијам со рацете над очите или едната под главата,а едната покрај телото и така се будам или се будам во фетус положба или на лево или на десно свртена,сеедно,ама многу склопчена и задолжително едната рака под образ.Пред некој ден,татко ми влегол да ме буди и слушам се смее и се разбудив и се отклопчив,вика не си свесна во која положба беше,како бебе,колената и главата споени! :D А ми се случува и да се разбудам на грб ама со нозете свиткани во коленици,кренати,а порано кога спиев на стомак се случуваше да се разбудам и со нозете во вис,па уште и во икс прекрстени и си викам,добро нормална сум?! :D

  Спиење на грб – На грб спијат самоуверените луѓе, оние кои се љубопитни и отворени кон светот и околината. Желни се за внимание и честопати разгалени. Доколку спиете со раширени раце и нозе покажувате дека сте непобедливи. Имате многу високи стандарди, според кои се проценувате себе си, но и другите.

  Слободна положба – Доколку сакате да спиете на стомак, со рацете над главата или под перницата, значи дека сте многу искрена личност и не го криете своето мислење. Сакате да бидeтe во центарот на вниманието, но длабоко во себе сте нервозни и несигурни. Не примате добро критики и не се снаоѓате во стресни ситуации.

  Спиење на страна – Типично за луѓето кои секогаш се подготвени за нови активности, забави и дебати. Луѓето кои спијат на страна се спонтани, флексибилни и амбициозно ги следат своите цели

  Фетус – Оние кои спијат на страна со собрани нозе, често со рацете под глава или под перница другите ги сметаат за цврсти личности кои знаат што сакаат. Но всушност тие се нежни и чувствителни, и со својот одбранбен став ја штитат својата емотивност. Срамежливи се кога запознаваат нови луѓе, но откако ќе ги запознаат знаат широко да се отворат.

  Спиење на стомак – На стомак спијат перфекционистите, тие не дозволуваат некој друг да им се меша во нивната работа и често пати знаат да изгубат контрола.
   
 9. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.331
  Спиење на страна – Типично за луѓето кои секогаш се подготвени за нови активности, забави и дебати. Луѓето кои спијат на страна се спонтани, флексибилни и амбициозно ги следат своите цели  Вака спијам само без перница
   
 10. ToRmEnTeD.LoVe

  ToRmEnTeD.LoVe Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2011
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  50
  Ова (според мене) точно е... :$ Јас најчесто спијам Фетус стил и тоа што го пишува е точно. Исто така спијам и на стомак, но како и да е, секогаш завршува со фетусот :lol: Како помал имав навика да ја пикам раката во дупката помеѓу душекот и дрвото од креветот. Сега веќе не...сега ја пикам под перница :lol:
   
 11. glamour-lady

  glamour-lady Популарен член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2010
  Пораки:
  572
  Допаѓања:
  775
  најчесто спијам на стомак, строго едната рака под перница а едната над перница хехе :D
   
 12. milky-candy

  milky-candy Нов член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  713
  На страна спијам, со нозете свиктани
   
 13. BeYourself

  BeYourself Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.485
  Допаѓања:
  2.948
  Додека спијам можете да ме видите во различни изданија-како спијам на страна, на грб, на стомак, едната рака под перница, едната нога оди преку другугата и ги разделечувам. Абе жива комедија сум додека спијам, со разни пози. :D А, посебно кога е жешко сум немирна, иначе си спијам како јагненце. :D
   
 14. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.697
  Можам да спијам секако. Единствено нешто што ми пречи е ако перницата ми е висока, можам дури и да спијам без перница, таман ми е. :lol: Понекогаш опасно ринтам, често пати навлаката ја наоѓам кај нозете. :lol: А кога сум преморена како сум заспала - така си станувам.
  Значи можам да спијам секако. :D
   
 15. CrazyOne

  CrazyOne Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  19.282
  Пол:
  Женски
  Ако ми се спие многу, како ќе легнам така ќе станам. Ама некогаш знам и цел кревет да го разместам, па нешто да биде фрлено на земја( најчесто перницата)
   
 16. lily-prune

  lily-prune Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  155
  најчесто на стомак си спијам ретко кога на грб и на лево и на десно ма во сите положби ке ме видете инаку креветот цел е растурен кога спијам стално претам со нозете.
   
 17. Feminkaa

  Feminkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  62
  Најчесто на грб :)
   
 18. Hiii

  Hiii Популарен член

  Се зачлени на:
  5 април 2011
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.563
  легнувам на стомах мо кога ке се разбудам и јас незнам во која положба сум :D (немирно спијам) :D
   
 19. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  751
  Пол:
  Женски
  Омилена позиција за спиење ми е на стомак. Негде прочитав дека спиењето на стомак има негативни последици и дека се искривува рбетот, ама врти се на страна, легни на грб и никако да заспијам и еве пак си легнам на стомак и заспивам брзо, а сабалје може да се разбудам и со нозе во перница немирна сум премногу
   
 20. faye

  faye Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2011
  Пораки:
  219
  Допаѓања:
  636
  Како што легнувам така и заспивам, на било која страна. Како што ми кажале луѓе кои спиеле со мене, не мрдам многу и ми проверуваат пулс да ме проверат :^) и најчесто се будам во истата положба.

  Додека спијам дланките, или едната, ми се под глава или перница. Кога ќе се разбудам не ги осеќам, ме фаќа паника ги мафтам, допирам нешто ладно да ми се врати циркулацијата и кога ќе почнам да ги мрдам ми се враќа срцето на место.