1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Положба на телото при спиење

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од unlucky, 27 април 2011.

  1. Ragazzina

    Ragazzina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    56
    Најчесто спијам на страна, со свиткани нозе. Обично, како легнувам така станувам. Може и да спијам на стомак со една рака не перница, друга до телото. На грб исто, можам да спијам, ама ептен ретко.

    А порано многу се откривав, клоцав, ќе се најдев 180 степени свртена и слично. Сега помирна сум. :lol:
     
  2. PinkPrincess

    PinkPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2011
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    121
    Најчесто спијам на левото рамо со раката под перница :D :D :D
     
  3. Feminkaa

    Feminkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    62
    Вашата положба на телото во текот на спиењето, може да открие многу работи за вашиот карактер.

    Положба на фетус – се работи за чувствителни и емотивни личности, несигурни и уплашени. Дури 40 % од луѓето завземаат ваква положба при спиење.

    На стомак – Вака спијат креативни, енергични и нервозни личности.

    На грб – Спијат прилично самоуверени личности. Често така спијат богатите и старите личности.

    На десна страна – Се работи за добродушни и весели личности, кои секогаш се отворени за нови познанства.

    На лева страна – Вака спијат уметниците, романтичарите, но и цинични личности кои им завидуваат на другите.
     
    На blackdeath и zhap4e им се допаѓа ова.
  4. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Јас спијам најчесто на стомак, понекогаш на страна
    На грб= но веј хозеј, многу ми е непријатно и страшно
     
  5. bestrasnost123

    bestrasnost123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    28
    јас спијам различно на десна на лева на грб на стомак се во идно сум хаха
     
  6. unlucky

    unlucky Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    79
    Еве нешто за тие што спијат на стомак :)

    Најлоша положба за спиење е онаа на стомак

    Доколку спиете на стомак, можеби треба да почне да размислувате да ја смените, бидејќи оваа положба може да предизвика дегенерација на ‘рбетот.

    Д-р Адам Танасе предупредува: Никогаш не се спие на стомак. Изненадувачки голем број на луѓе не се свесни за тоа дека тоа лошо влијае на нивното здравје. Доколку не ми верувате пробајте да одите со главата свртена на едната страна. Многу набрзо ќе почуствувате силна болка во вратот и грбот. Спиењето на овој начин, секоја ноќ, предизвикува оптеретување на лигаментите и мускулите на вратот и мускулите околку ‘рбетот. Ќе повторам, доколку ова го правите секоја ноќ, притисокот на зглобовите и нервите расте и доаѓа до дегенерација на ‘рбетот.

    Интересно е и откритието дека спиењето на стомак го намалува крвниот притисок.

    преземено од: popara.mk
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  7. unlucky

    unlucky Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    79
    Сакав да додадам повеќе информации за темава која јас ја отворив па еве што уште најдов :D

    Откријте повеќе за себе според положбата на спиење

    Положбата во којашто спиете можеби открива повеќе за Вас одошто мислите. Прочитајте и откријте нешто за себе што можеби не сте го знаеле.

    Пушка
    Доколку спиете исправени како пушка, на грбот, тогаш Вие сте мирни, резервирани и интровертни. Мразите кога други луѓе Ви ја нарушуваат секојдневната рутина. Имате челична волја, а имате одредено и исклучително високи стандарди за себе и за другите.

    Падобранец
    Ако спиете на стомак, со рацете над главата, тогаш се искрени и никогаш не го криете своето мислење, иако некои дури Ве сметаат за преотворена личност. Длабоко во себе сте несигурни и по малку нервозни. Тешко примате критики и најчесто се тргате од конфликтни ситуации.

    Морска ѕвезда
    Доколку спиете на грб, со раширени екстремитети, тогаш Вие сте идеални пријатели. Знаете да ги ислушате другите, секогаш сте подготвени да поделите по некој совет, несебично помагате кога тоа е потребно и не молчите кога Ви е потребна помош од некого. Едноставно не сакате да сте во центарот на вниманието.

    Фетус
    Ако спиете склопчено во поза како фетус, неретко со рацете пикнати под перница, тогаш сакате да оддадете впечаток на силна личност која има цврста контрола врз својот живот и врз сѐ што се случува наоколу. Всушност, имате една претерано чувствителна страна која Ве тера да побарате заштита, спиејќи во таа положба. Но, кога ќе ги запознаете луѓето малку подобро, тогаш без проблем се отварате.

    Труп
    Доколку спиете на страна, но со испружени раце и нозе, тогаш сте контраверзна личност која тешко може да им одолее на забавите и воопшто, на сите собирања. Ги сакате луѓео, сакате дружење и секогаш сакате да се вклопите во одбраните групи. Им верувате на сите, а тоа често може да Ви донесе големи неволји.


    иначе јас спијам во положба Фетус и еве точно ме опишува ова :D
     
    На Phyramide, FBI и zhap4e им се допаѓа ова.
  8. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Фетус
    Ако спиете склопчено во поза како фетус, неретко со рацете пикнати под перница, тогаш сакате да оддадете впечаток на силна личност која има цврста контрола врз својот живот и врз сѐ што се случува наоколу. Всушност, имате една претерано чувствителна страна која Ве тера да побарате заштита, спиејќи во таа положба. Но, кога ќе ги запознаете луѓето малку подобро, тогаш без проблем се отварате.


    Точно ме опишува карактерно, точно. Уште би додала дека секогаш ги покривам стапалата и не спијам без чорапи хахах. Се покривам до врат.
    Во лето знам да заспијам на стомак со нозете и рацете на сите страни :D
     
  9. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Е јас спијам во положба ФЕТУС :) само рацете не се баш под перница
     
  10. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Истооо...под перница ми се во зима хаха, абе има варијации положбава :D :D :D
     
  11. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Истооо...под перница ми се во зима хаха, абе има варијации положбава :D :D :D[/quote]

    А порано да, под перница ги пикав :D ... сега ми се испружени или под свиткани над перница...Али има нешто со опишување на карактерот, се пронаоѓам :)
     
  12. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    За фетус положбата се согласувам, дури и си ја гушкам перницата, всушност спијам со две перници-една малечка и ниска под глава и една голема која си ја гушкам, може делува чудно, но вистина е.
    Што се одмесува до карактерните особини, да таква сум, си признавам...сакам да делувам силно и самоуверено, да држам се под контрола, буквално се, емотивна сум многу и ми треба време да верувам некому и да се отворам (освен на Фемина :lol: )
    А за ова второво-спиење на лева страна, НЕ е точно, ниту сум уметник, тапа сум, ни за пеење не ме бива, ниту романтичар, а завист, цинизам и јас не се ставаат во иста реченица.
     
  13. i.am.me

    i.am.me Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    127
    Јас пак имам забележано дека скоро секогаш спијам на грб, со рацете во пижами и едната нога надвор, и зиме и лете! :D
     
  14. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    Спијам на страна и тоа строго на десната. Нозете ми се или двете свиткани или само едната. Едната рака ми е под перница или под глава, а другата на ногата. Ептен сум мирна во спиење и не се превртувам, а ако сум ептен уморна се будам во истата положба во која сум легнала. Не можам да заспијам ако не сум покриена до уши и тоа покривката да ми е подвиткана од сите страни под мене, нешто како вреќа за спиење. Е сега се случува и да спијам немирно и да се превртувам и мајка ми ми има кажано дека ме има најдено во положба со едната нога свиткана во коленото, со стапалото на кревет, а другата врз неа. Нешто како што вообичаено мажи прекрстуваат нозе. :D
     
  15. unlucky

    unlucky Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    79
    По­лож­ба­та во ко­ја спи­е­те но­ќе мо­же да вли­јае на ва­ше­то здрав­је, а не­ко­ја од нив мо­же бр­зо да до­ве­де до бол­ки во гр­бот, но и во оста­то­кот на ва­ше­то те­ло. Нај­до­бра по­лож­ба за спи­е­ње е ле­же­ње на грб, без пер­ни­ца под гла­ва­та, пре­по­ра­чу­ва­ат анг­ли­ски­те екс­пер­ти.

    Ако не ко­ри­сти­те пер­ни­ца, ва­ша­та кар­ли­ца ќе мо­же
    да се од­мо­ри во сво­ја­та при­род­на по­лож­ба. Ако ве­ќе ко­ри­сти­те, обр­не­те вни­ма­ние да не би­де пре­ви­со­ка би­деј­ќи мо­же ло­шо да вли­јае на ва­ше­то ди­ше­ње.

    Ако не спи­е­те ка­ко што тре­ба и ако на­у­тро ве бо­ли вра­тот, оби­де­те се да ја на­ва­ли­те гла­ва­та на стра­на, кон ра­мо­то до­де­ка не по­чув­ству­ва­те за­тег­ну­ва­ње, и кра­тко за­др­же­те ја во таа по­лож­ба. Ако и по­на­та­му чув­ству­ва­те бол­ка, сви­ткај­те кр­па и ста­ве­те ја под ло­па­тки­те и та­ка ле­же­те пет ми­ну­ти. Со тек на вре­ме мо­же­те да го про­дол­жи­те спи­е­ње­то во таа по­лож­ба на 15 ми­ну­ти.

    Нај­ло­ша по­лож­ба за спи­е­ње е ле­же­ње­то на сто­мак. Ако че­сто спи­е­те во таа по­лож­ба, тоа ќе вли­јае на дол­ни­от дел на гр­бот, вра­тот, а по­стои ри­зик да стра­да­ат и ва­ши­те бе­ли дро­бо­ви. По­ра­ди спи­е­ње­то на сто­мак, се соз­да­ва при­род­но искри­ву­ва­ње на дол­ни­от дел на гр­бот, а гла­ва­та е дол­го свр­те­на на ед­на стра­на при што не­га­тив­но вли­јае на врат­на­та кар­ли­ца.

    Кај спи­е­ње­то на стра­на, проб­ле­мот е што мно­гу­ми­на во таа по­лож­ба ја пот­пи­ра­ат гла­ва­та на ра­ка­та, а ако дол­го вре­ме по­ми­не­те во таа по­лож­ба мо­же ло­шо да вли­јае на це­ло­то те­ло. За да ги спре­чи­те и от­стра­ни­те бол­ки­те кои мо­жат да би­дат пос­ле­ди­ца од ва­кво­то спи­е­ње, ис­пру­же­те ја ра­ка­та во спро­тив­на­та стра­на - дес­на­та ра­ка на ле­ва стра­на, а дру­га­та ра­ка прив­ле­че­те ја кон се­бе.
     
  16. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    Легнувам на стомак бидејќи мислам дека ако поинаку легнам нема да заспијам, немирно спијам и многу се превртувам и најчесто сум во положба на фетус. На грб не можам никако да спијам.
     
  17. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
    Колку и да се вртам по цела ноќ, секогаш заспивам на страна со подсобрани нозе. :)
     
  18. the.one

    the.one Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    797
    Се вртам на секои 20 минути. Сум ги испробала сите најневозможни положби, но на грб никако неможам да заспијам.
     
  19. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    стуткана ко клопче...како легнувам,така станвам :) :lol:
     
  20. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Тешко заспивам и притоа многу ми е битна положбата, бидејќи не во секаква положба можам да заспијам.
    Никогаш не спијам на стомак или на грб, исклучиво на страна, во фетус положба и тоа колку што може постуткана! :D Во текот на ноќта, доколку се разбудам обавезно си ја вртам перницата на страната каде што е поладна, инаку - крај од заспивањето :lol:
    Спијам многу мирно, иако се врткам најчесто во периодот пред да заспијам, но никогаш, ама баш никогаш се немам разбудено во истата положба во која сум заспала.