1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Положба на телото при спиење

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од unlucky, 27 април 2011.

  1. potterholic

    potterholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2012
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    419
    На стомак и положба на фетус.
     
  2. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    Слободна положба – Доколку сакате да спиете на стомак, со рацете над главата или под перницата, значи дека сте многу искрена личност и не го криете своето мислење. Сакате да бидeтe во центарот на вниманието, но длабоко во себе сте нервозни и несигурни. Не примате добро критики и не се снаоѓате во стресни ситуации.

    Спиење на страна – Типично за луѓето кои секогаш се подготвени за нови активности, забави и дебати. Луѓето кои спијат на страна се спонтани, флексибилни и амбициозно ги следат своите цели

    Фетус – Оние кои спијат на страна со собрани нозе, често со рацете под глава или под перница другите ги сметаат за цврсти личности кои знаат што сакаат. Но всушност тие се нежни и чувствителни, и со својот одбранбен став ја штитат својата емотивност. Срамежливи се кога запознаваат нови луѓе, но откако ќе ги запознаат знаат широко да се отворат.

    Спиење на стомак – На стомак спијат перфекционистите, тие не дозволуваат некој друг да им се меша во нивната работа и често пати знаат да изгубат контрола.

    Само на грб не спиијам :D
     
  3. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    Најчесто спијам на страна, свртена на лево и склопчена како фетусче. Ѕидот ми е одма на левата страна и не знам зошто, ама многу полесно заспивам така.
    Прилично мирно спијам, како легнам така и се будам, иако има периоди кога ужасно многу мрдам и во такви ситуации се будам со нозете поставени под чуден агол, како на штрк, рацете под перница, над глава и слични варијации и комбинации. :D
     
  4. IvanaMkd

    IvanaMkd Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    4.184
    Допаѓања:
    3.051
    Порано спиев на стомак и тоа е мојот омилен начин на спиење, ама сега не сум во можност затоа што имам порт и спијам на страна и многу ми е тешко и неможам да дочекам да ми го извадат па да се науживам во спиењето. :yawn:
     
  5. BlackAndWhiteSwan

    BlackAndWhiteSwan Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    3.227
    Пол:
    Женски
    фетус положба-најчесто.
     
  6. Steff.Unique

    Steff.Unique Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    270
    Пол:
    Женски
    Спиење на грб – На грб спијат самоуверените луѓе, оние кои се љубопитни и отворени кон светот и околината. Желни се за внимание и честопати разгалени. Доколку спиете со раширени раце и нозе покажувате дека сте непобедливи. Имате многу високи стандарди, според кои се проценувате себе си, но и другите.

    Најчесто спијам на грб. :)
     
  7. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Еј и у ова вистина да имало.
    И после се жалам на болките во грбот :D Фраерот имаше навика да ме исправа кога спијам, си знае тој дека утре на него ќе му се жалам. Ако не се склопчам и стиснам целата, нема да можам да заспијам.
     
  8. srn4e

    srn4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2011
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    111
    Најчесто на грб,а некогаш и на страна така што ја гушкам перницата(не од што сакам туку посигурно се чувствувам) :)
     
  9. Kasha

    Kasha Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    3.266
    Еве ме мене:

    [​IMG]

    Спиење на стомак – На стомак спијат перфекционистите, тие не дозволуваат некој друг да им се меша во нивната работа и често пати знаат да изгубат контрола.

    Може да се каже дека е точно. :)
     
  10. Natti

    Natti Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    5
    Најчесто спијам на грб и ова навистина е точно. :)
     
  11. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    spijam na grb zatoa sto e najubavo i najpravilno,koga trgnav na fax bidejki bev po celi denovi na predavanja imav mn problemi so kicmata me bolese premnogu i grbot i bev na lekar i mi kazaa da spijam samo na grb oti ako spiem na stomak kak osto pravev ke si go iskrivam rbetot..i taka so zivi maki se odviknav isea mi e super
     
  12. stefigirl

    stefigirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    124
    Перницата под рака,главата на перница едната нога подвиткана другата оптегната стуткана во ќебе :D и ај зо здравје чаоо :P
     
  13. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Раката обавезно под перница, и ја превртувам перницата секогаш на ладната страна, :D иначе спијам на стомак, така ми е нај убаво и стуткана во ќебенце :up:
     
  14. rozy

    rozy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    121
    само на стомак доаѓа во обзир!
     
  15. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски
    Со главата на перница.Спијам на грб исправена..а знам и на страна да се свртам.На стомак ич неможам.. :)
     
  16. EmGreen

    EmGreen Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2011
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    189
    Право како пушка |( делува језиво :tmi:
     
  17. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Богами, ко ќе се стукам, ко кифла ќе се напраам. А и ова е вистина, што го пишува. :wasntme:
     
  18. Lovely15

    Lovely15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    31
    Порано спиев настрана, но сега спијам само на грб. :)
    И да не сакам ниска или мека перница |(
     
  19. Fibia

    Fibia Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    22
    Перницата гушната, главата или в дуѓек или на страна , телото клопче или звезда на стомак
     
  20. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    Јас спијам најчесто на страна ама нозете секогаш бре луѓе свиткани,како клопче а ме болат ко ќе станам зошто секогаш така спијам,дури и ми се згрчуваат.Не знам како да се одвикнам,пробувам ги испружувам ама не иде и пак истото,аман.Долг период вака,и некако како во грч сум целата,и квалитетот на сонот ми е расипан некако.